Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Rawskiego

W dniu 29 grudnia 2017 r. w sali cateringowej w Regnowie (powiat rawski) odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Rawskiego. Obradom przewodniczył Pan Mariusz Cheba Przewodniczący Rady oraz członek Zarządu IRWŁ. W obradach uczestniczyli delegaci oraz zaproszeni goście : Pani Bożena Cichowicz Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Pan Zbigniew Antosik pracownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Pan Andrzej Kowara – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Skierniewickiego, Pan Jacek Ossowicz – Delegat na Walne Zgromadzenie IRWŁ Powiatu Skierniewickiego, Pan Henryk Majewski – Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Terenami Rady Powiatu Rawskiego,  członkowie Gminnego Związku Sadowników RP w Białej Rawskiej na czele z Prezesem Jackiem Otulakiem, Pani Anna Szychowska pracownik Oddziału  TUW „TUW” w Skierniewicach.

Pani Bożena Cichowicz Kierownik BP ARiMR w Rawie Mazowieckiej omówiła bieżąca działalność ARiMR. Zwróciła również uwagę na składanie wniosków za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Pani Anna Szychowska przedstawiła informację nt. pakietu ubezpieczeniowego „Super Rolnik”: W ramach Pakietu można ubezpieczyć budynki rolnicze, zwiększając ustawowy zakres (13 ryzyk) o dodatkowe 12 ryzyk (dewastację, dym i sadzę, falę ponaddźw., katastrofę bud., przepięcie, silny wiatr, trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu, upadek drzew i masztów, zalanie i zapadanie się ziemi). Ochroną można także objąć budowle i obiekty małej architektury.

Można także ubezpieczyć, w równie szerokim zakresie, ziemiopłody, zwierzęta gospodarskie, sprzęt rolniczy, materiały i zapasy oraz ruchomości domowe, rozszerzając to ubezpieczenie o ryzyko kradzieży z włamaniem, rabunku i rozboju. Co istotne, ochroną objęte są także i koszty akcji ratowniczej, działań podjętych po szkodzie, odtworzenia dokumentacji i naprawy zabezpieczeń przeciw-kradzieżowych. Także szyby i przedmioty szklane (w tym baterie, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne) mogą być ubezpieczone od ryzyka stłuczenia, a zdrowie rolnika i jego bliskich od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Pakiet Super Rolnik może także w pełni chronić interesy rolnika i jego bliskich, od skutków zdarzeń powstałych z ich winy, a w których poszkodowanymi są osoby trzecie – zapewnia to obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. Atrakcyjnym  ubezpieczeniem jest, popularne wśród rolników, ubezpieczenie sprzętu rolniczego (kombajny, ciągniki i przyczepy, maszyny samojezdne) od wszystkich zdarzeń (Agrocasco), w tym także i od ryzyka kradzieży.

Super Rolnik gwarantuje specjalną zniżkę (nawet 15%), za kompleksowe ubezpieczenie ww. mienia, oraz kupon zniżkowy, mający zastosowanie w umowach komunikacyjnych oraz upraw i zwierząt, zawieranych w systemie informatycznym Towarzystwa.

Następnie Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Terenami Rady Powiatu Rawskiego Pan Henryk Majewski przedstawił informację z działań podejmowanych przez komisję której przewodniczy. Działania te dotyczyły:

-wniosek o dopłaty do 1 rodzin pszczelej w wysokości 100 zł i roślin miododajnych poprzez współpracę ze Związkiem Pszczelarzy,

-wniosek o fundusz klęskowy – uzyskał pozytywną opinie Komisji Rolnictwa
i Rozwoju Wsi i będzie kierowany do Prezydenta Andrzej Dudy.

- wniosek dotyczący norm na artykuły żywnościowe dotyczący jakości produktów spożywczych

-wniosek aby rolnik sam mógł decydować w jakiej formie chce składać wnioski o dopłaty bezpośrednie czy w wersji papierowej czy elektronicznej.

-wniosek o szacowanie szkód w środkach trwałych – rozpatrzony pozytywnie przez Wojewodę dopiero po interwencji u Wiceministra Rolnictwa Jacka Boguckiego.

W dalszej części obrad głos zabrał Prezes Zarządu Gminnego Związku Sadowników RP w Białej Rawskiej Pan Jacek Otulak, który przedstawił działania podejmowane w 2017 r. przez  Związek Sadowników RP.:

- wniosek o ustawienie państwowej stacji meterologicznej na terenie powiatu rawskiego, gdyż stacje ustawione w aglomeracjach miejskich nie odzwierciedlają rzeczywistych pomiarów lub zaakceptowanie stacji prywatnych, które nie maja akredytacji.

- kolejny postulat dotyczył odprowadzanych składek od pracowników sezonowych pracujących w rolnictwie, aby trafiały do KRUS-u, a nie ZUS-U. W rolnictwie pracuje bardzo dużo ludzi, składki trafiają do ZUS-u, a potem jest opinia że  KRUS-u jest niedofinansowany.

- wniosek o możliwość stosowania glifosatu.

W dalszej części obrad poruszono problem Afrykańskiego Pomoru Świń, który wielkimi krokami zbliża się do granic województwa łódzkiego.

Przewodniczący RP IRWŁ Powiatu Skierniewickiego Pan Andrzej Kowara zaprosił wszystkich na konferencje w dniu 10.01.2018 r. w  Skierniewicach na temat ASF, organizowaną wspólnie ze Starostą Skierniewickim Panem Mirosławem Beliną oraz Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Skierniewicach Panem Piotrem Cymerskim.

Małgorzata Rosa

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej