POSIEDZENIE RADY POWIATOWEJ IRWŁ POWIATU SIERADZKIEGO

W dniu 15 marca 2024 r. w sali OSP w Krzakach (gmina Brzeźnio) odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Sieradzkiego, które otworzył Członek Zarządu IRWŁ oraz Przewodniczący RP – Jan Kołodziejczyk, witając zaproszonych gości, delegatów RP oraz rolników. Posiedzenie rady zaszczycili swoją osobą goście: Stanisław Sas – Dyrektor Departamentu Baz Referencyjnych i Kontroli Terenowych w ARiMR; Marcin Pachliński – Menager ds. Dystrybucji TUW „TUW” w Łodzi; Józef Kokoszka – Członek NSZZ RI Solidarność Województwa Łódzkiego; Dorota Kbiak – Wójt Gminy Brzeźnio; Nina Król – Kierownik BP ARiMR w Sieradzu; Adam Płachta – Naczelnik w BP ARiMR w Sieradzu; Stanisław Stefański – Dyrektor Oddziału BNP Paribas S.A. w Sieradzu; Irena Miedzińska – Prezes OSM „WART-MILK” w Sieradzu; Izabela Bąk – Manager Sprzedaży Oddziału Regionalnego TUW „TUW” w Sieradzu; Jan Krzysztof Szczęsny – Kierownik KURS w Sieradzu; Krzysztof Wróbel – Przewodniczący RP IRWŁ Powiatu Wieluńskiego; Krzysztof Sowiński – Bank Spółdzielczy w Sieradzu, oddział w Brzeźniu; Marian Hadrian – Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych; Jerzy Wojciechowski – Konsultant ds. nawożenia Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Sieradzkiego.

Na początek sprawozdanie z działalności Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz z działalności Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Sieradzkiego przedstawił Pan Jan Kołodziejczyk.

W kolejnym punkcie przedstawiciele TUW „TUW: - Pan Marcin Pachliński i Pani Izabela Bąk – zaprezentowali ofertę obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń rolniczych w sezonie 2024. Następnie głos zabrał Pan Stanisław Sas – Dyrektor Departamentu Baz Referencyjnych i Kontroli Terenowych w ARiMR, który opowiedział m.in. o:

• bieżących sprawach toczących się w ARiMR i aktualnie prowadzonych naborach;
  • działalności aplikacji suszowej;
  • Krajowym Centralnym Rejestrze stosowania środków ochrony środowiska;
  • planach, żeby normy GAEC 6 i 8 stały się ekoschematami, a nie warunkami otrzymania dopłat;
  • kontrolach na miejscu prowadzonymi przez pracowników ARiMR oraz firm zewnętrznych;
  • kredycie nieoprocentowanym dla producentów świń na terenach dotkniętych ASF

Wystosowany zostały następujące wnioski skierowane do Zarządu:

• w sprawie działania w aplikacji suszowej oraz zmiany przyznawania pomocy w związku z wystąpieniem suszy;
  • w sprawie zmiany przepisów dotyczących przyznawania dopłat bezpośrednich;
  • w sprawie poprawy wizerunku rolnictwa i rolników w mediach;
  • w sprawie podjęcia działań odnośnie zmiany przepisów dotyczących dofinansowywania, ubezpieczenia i utylizacji dla rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Na zakończenie Pan Jan Kołodziejczyk podziękował wszystkim gościom za przybycie na posiedzenie i za czynny udział w dyskusji i owocną pracę.

Daniel Mucha

BP IRWŁ w Sieradzu