Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Tomaszowskiego

W dniu 14 grudnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Maz. odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Tomaszowie Maz., które otworzył Przewodniczący RP Paweł Rochala. Powitał zaproszonych gości oraz delegatów. W Posiedzeniu Rady uczestniczyli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Tomaszowski; Włodzimierz Justyna – Kierownik PT KRUS w Tomaszowie Maz.; Weronika Wojciechowska – Kierownik PZDR w Tomaszowie Maz.; Teodora Sowik – Zastępca Kierownika PZDR w Tomaszowie Maz. oraz Przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska; Edyta Gruda – Kierownik OT PIORiN w Tomaszowie Maz.; Marian Kacprzak – Członek Zarządu IRWŁ.

Na początek głos zabrał Pan Włodzimierz Justyna – Kierownik PT KRUS w Tomaszowie Maz. Szczegółowo omówił ubezpieczenia rolników, zasiłek chorobowy jak i odszkodowania powstałe w wyniku nieszczęśliwego wypadku w gospodarstwie, oraz świadczenia pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Pani Weronika Wojciechowska – Kierownik PZDR w Tomaszowie Maz. omówiła wnioski i programy, które zostały zrealizowane przez Doradców Rolnych takie jak:  rozwój małych gospodarstw; premie dla młodych rolników; wnioski zbożowe; wnioski nawozowe; program wsparcia na wymianę eternitowych pokryć dachowych; wnioski bezpośrednie; wnioski suszowe; wsparcie dla rolnictwa na montaż i realizację silosów wraz z wyposażeniem.

W kolejnym punkcie Pan Marian Kacprzak – Członek Zarządu IRWŁ przedstawił sprawozdanie z działalności Izby Rolniczej Województwa Łódzkie.

Wystosowany został wniosek skierowany do Zarządu IRWŁ z prośbą o pilną interwencję w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań  w celu zmiany przepisów w sprawie wsparcia rolników na zakup i montaż silosów wraz z wyposażeniem. Rolnicy, którzy składali wnioski na ww. program zobowiązani są terminem 12 miesięcy od podpisania umowy lecz nie dłużej niż do 31 października 2024 r. Firmy produkujące silosy zbożowe nie są w stanie zrealizować wszystkich zamówień w ustalonym terminie, dlatego prosimy o przedłużenie terminu realizacji programu do 30 kwietnia 2025r.

Na koniec Pan Paweł Rochala zamknął Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, oraz podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie i merytoryczny wkład w przeprowadzone obrady.

Iwona Szymańska

Biuro Powiatowe IRWŁ w Tomaszowie Mazowieckim