Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Wieluńskiego

Dnia 13 marca 2023r. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieluńskim. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Wieluniu – Pan Krzysztof Wróbel. Przywitał delegatów oraz zaproszonych gości w osobach: Pana Tomasza Dawidziaka – Kierownika PT KRUS w Wieluniu, Pana Piotra Wróbla – Specjalistę ds. prewencji PT KRUS  w Wieluniu, Pana Andrzeja Woszczyka – Z-cę Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Wieluniu.

Jednym z tematów posiedzenia była informacja nt. zmian dotyczących podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, którą przedstawił Pan Tomasz Dawidziak. Nowe przepisy, które weszły w życie 15 czerwca 2022r. dają rolnikom domownikom jednocześnie możliwość „przywrócenia” do ubezpieczenia społecznego rolników, za okresy przypadające przed dniem 15 czerwca 2022r., za które zostali wyłączeni z tego ubezpieczenia decyzją Kasy w związku  z podleganiem ubezpieczeniu społecznemu w ZUS. Przywrócenie do ubezpieczenia społecznego rolników wymaga złożenia wniosku w jednostce organizacyjnej Kasy w terminie 6 miesięcy od daty wejścia w życie zmian. Omówione zostały także zmiany w emeryturach rolniczych.

Pan Piotr Wróbel zaprezentował najczęstsze przyczyny wypadków pracy w gospodarstwie rolnym a także prewencyjne zadania KRUS.

Pan Andrzej Woszczyk – Z-ca Kierownika BP ARiMR w Wieluniu zaprezentował istotne zmiany w dopłatach bezpośrednich, które będą obowiązywały od 2023r. Pojawiają się m.in.: warunkowość, która będzie obowiązkowa dla wszystkich rolników, ekoschematy, czyli dobrowolne dla rolników systemy na rzecz klimatu i środowiska a także rozbudowany dobrostan. Zmieni się w związku z tym również sam eWniosekPlus. Pan Andrzej Woszczyk udzielił odpowiedzi na wszystkie zadane pytania i wątpliwości.

Po wyczerpaniu punktów posiedzenia, Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Powiecie  Wieluńskim, Pan Krzysztof Wróbel, podziękował wszystkim za przybycie i zakończył obrady.

Magdalena Stępień

Specjalista ds. obszarów wiejskich