Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieluńskim

Dnia 18 czerwca 2021r. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie wieluńskim. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Wieluniu – Pan Krzysztof Wróbel. Przywitał delegatów oraz zaproszonych gości w osobach: Pana Tomasza Dawidziaka – Kierownika PT KRUS w Wieluniu, Pana Krzysztofa Błaszczyka – Starszego specjalistę Służby Leśnej Nadleśnictwa Wieluń, Pana Jana Pychyńskiego – Prezesa Koła Łowieckiego „ Daniel”, Pana Zenona Kowalczyka – Prezesa Koła Łowieckiego „ Kormoran”, a także rolników z terenu powiatu wieluńskiego , Pana Kazimierza Korpala oraz Wojciecha Zgodzińskiego.

Jednym z tematów posiedzenia była informacja nt. emerytur rolniczych i aktualnych spraw związanych z ubezpieczeniem w KRUS, którą przedstawił Pan Tomasz Dawidziak. Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki: osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i uzupełniającej. Zgodnie z zasadami ubezpieczenia, część składkowa jest uzależniona  od wysokości opłacanych składek i od okresu podlegania ubezpieczeniu. Ta część emerytury jest wypłacana  niezależnie do zaprzestania przez świadczeniobiorcę prowadzenia działalności rolniczej. Natomiast wypłata części uzupełniającej świadczenia jest uwarunkowana przekazaniem gospodarstwa rolnego. Emerytura podstawowa wynosi 1 013, 63 zł, natomiast najniższa emerytura to 1 250,88 zł. W  momencie przejścia na emeryturę rolniczą, rolnik musi pozbyć się gospodarstwa poprzez przeniesienie własności gospodarstwa.  Najczęściej spotykanymi formami przeniesienia własności gospodarstwa rolnego są:

• umowa darowizny - w tej formie właściciel gospodarstwa rolnego przenosi nieodpłatnie na rzecz obdarowanego własność i posiadanie gospodarstwa rolnego,
  • umowa o dożywocie - umową taką właściciel gospodarstwa rolnego przenosi nieodpłatnie własność gospodarstwa rolnego i zapewnia sobie pomoc i opiekę (dożywotnie utrzymanie) od osoby, która przejmuje własność gospodarstwa rolnego,
  • umowa sprzedaży - umową taką właściciel gospodarstwa rolnego przenosi własność gospodarstwa rolnego na rzecz nowego właściciela, a ten przyjmuje to gospodarstwo za umowną cenę.

W momencie, kiedy emeryt nie chce wyzbywać się własności gospodarstwa rolnego, spełni warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli wydzierżawi gospodarstwo rolne innej osobie fizycznej lub prawnej. Z tym, że aby umowa dzierżawy mogła stanowić podstawę do wypłaty części uzupełniającej emerytury lub renty rolniczej - oprócz warunków określonych przepisami kodeksu cywilnego - musi spełniać warunki określone w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników (warunki te zostały przedstawione wyżej). Umową dzierżawy właściciel gospodarstwa rolnego nie wyzbywa się własności gospodarstwa rolnego, tylko oddaje posiadanie gospodarstwa drugiej osobie na określony czas. W związku z tym umowa dzierżawy nie musi mieć formy aktu notarialnego, natomiast dla celów ubezpieczenia społecznego rolników powinna mieć formę pisemną. Umowa dzierżawy, aby wywarła skutek prawny, musi być opatrzona pieczęcią właściwego wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), jego podpisem i datą jej potwierdzenia.

W dalszej części posiedzenia odbyła się dyskusja nt. szacowania strat  w uprawach rolnych wyrządzonych przez zwierzynę łowną. Obecny na posiedzeniu Pan Kazimierz Korpal z terenu gminy Osjaków, opowiadał o szkodach, jakie zostały wyrządzone na jego polach i o współpracy z Kołami Łowieckimi, która na przestrzeni ostatnich lat się zmieniła na lepsze. Jak mówił Pan Krzysztof Błaszczyk – Starszy Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wieluń, aspekt społeczny jest dla nadleśnictwa bardzo ważny i wszystkim zależy na dobrej współpracy z rolnikami.

Pan Wojciech Zgodziński, rolnik z terenu gminy Wieluń zwrócił uwagę na fakt, że sporo szkód wyrządzają krukowate. Niestety, ptaki te są pod ochroną i wszyscy są bezradni. W jego gospodarstwie wyrządziły one szkody na około 14 ha kukurydzy. Pytał, do kogo trzeba by się zwrócić, aby ten ogromny problem został zauważony  i  coś mogłoby się zmienić w tej kwestii?

Na posiedzeniu Rada Powiatowa IRWŁ w Powiecie Wieluńskim jednogłośnie opowiedziała się za odstrzałem i redukcją gniazd w siedliskach zajmowanych przez krukowate, w związku z licznymi szkodami w uprawach rolnych.

Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Wieluniu, Pan Krzysztof Wróbel, podziękował wszystkim za przybycie i zakończył obrady.

Magdalena Stępień