Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim  w dniu 14.10.2021r.

Dnia 14 października 2021r. w sali Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie odbyło się kolejne w tym roku, posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim. Obradom przewodniczył Pan Jerzy Karsznia – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim. Przywitał zaproszonych gości w osobach: Pani Ewa Bednarek – Członek Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Pana Leszka Przewłockiego – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sieradzu oraz przybyłych delegatów Rady Powiatowej IRWŁ. Tematem przewodnim posiedzenia była informacja nt. aktualnej sytuacji  w zakresie ASF. Pan Leszek Przewłocki – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sieradzu poinformował, że zostały podjęte działania i wysłano wnioski do KE    o zniesienie czerwonej strefy na terenie powiatu wieruszowskiego i kępińskiego. Pierwszy wniosek do KE został już wysłany 16 IX. W ostatnim czasie były składane jeszcze uzupełnienia do KE przez Głównego Lekarza Weterynarii, że wszystkie zagrożone gospodarstwa zostały skontrolowane oraz, że nie ma uchybień i zagrożeń. Na terenie powiatu wieruszowskiego w zasadzie wszystkie kontrole zostały zakończone. Na chwilę obecną nie stwierdzono nigdzie nowych ognisk wirusa, zarówno w gospodarstwach ani też u dzików. Można więc stwierdzić, że wszystkie podjęte działania były uzasadnione i przyniosły efekty.  W związku z powyższym jest nadzieja, że w najbliższym czasie strefa czerwona zostanie zniesiona i zastąpiona strefą niebieską. Ważne, aby rolnicy przestrzegali zasad bioasekuracji i odpowiednio zabezpieczyli swoje gospodarstwo. Pan Leszek Przewłocki przypomniał także, że od 1 XI 2021r. będzie obwiązywał Plan Bezpieczeństwa Biologicznego, który umożliwi producentom trzody chlewnej dokonania przemieszczeń świń z gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III.  Brak spełniania tego wymogu po dniu 31 października 2021r., będzie  poważną przeszkodą dla  wywozu świń poza wymienione obszary.

Pan Jerzy Karsznia – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim poinformował, że 6 października 2021r. wystosowany został wniosek do Pana Bronisława Węglewskiego – Prezesa Zarządu IRWŁ, o pilne wystąpienie do właściwych organów Głównego Inspektoratu Weterynarii o pilne wszczęcie procedur zniesienia obszaru objętego ograniczeniami III – czerwonej strefy.

Pan Leszek Przewłocki odpowiedział na wszystkie zadane pytania, które  w głównej mierze dotyczyły ASF.

W kolejnej części posiedzenia Pani Ewa Bednarek – Członek Zarządu IRWŁ przedstawiła sprawy i zadania, którymi zajmował się Zarząd IRWŁ w ostatnim czasie. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego na bieżąco monituje sytuację w rolnictwie i podejmuje działania w zakresie swoich kompetencji. Wszystkie wnioski, które spływają do Biura Centralnego w Łodzi są przekazywane do odpowiednich instytucji.

Na posiedzeniu Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim został przyjęty wniosek, o całkowitą likwidację populacji dzika w powiecie wieruszowskim, w związku z wystąpieniem na terenie ASF.

Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  w Powiecie Wieruszowskim - Jerzy Karsznia, podziękował wszystkim za przybycie i zakończył obrady.

Magdalena Stępień

Specjalista ds. obszarów wiejskich