Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Wieruszowie

Dnia  8 września 2016r. w Wieruszowie odbyło się VII /V kadencji posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Wieruszowie. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  w Wieruszowie – Pan Jerzy Karsznia. Przywitał delegatów oraz Pana Leszka Przewłockiego – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sieradzu.

Pan Leszek Przewłocki udzielił informacji nt. zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń oraz problemy bioasekuracji mające na celu ograniczenie szerzenia się ASF. Jak zaznaczył na początku, sytuacja jest dość dynamiczna. Zmienia się dość radykalnie. Wystąpienie tej choroby to dramat dla wielu gospodarstw.

Afrykański pomór świń ( ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świoniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji : zakażenie przebiega powoli, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. W Polsce choroba została stwierdzona po raz pierwszy w lutym 2014r. ( powiat sokólski, województwo podlaskie). Pierwsze przypadki stwierdzono u dzików. Do sierpnia 2016r. stwierdzono w sumie 111 przypadków ASF u dzików. 19 ognisk ASF zostało stwierdzonych u świń.

W przypadku wystąpienia ASF u świń w gospodarstwie podejmowane są następujące czynności pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej:

wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone;

zniszczeniu podlegają także obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane od świń, wszelkie przedmioty i substancje, które mogły zostać skażone wirusem ASF, a nie mogą zostać odkażone;

po zakończeniu wszystkich niezbędnych czynności musi minąć odpowiednio długi okres, zanim w gospodarstwie ponownie będą mogły być umieszczone pierwsze świnie ( co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji);

wokół ogniska wyznacza się okres zapowietrzony ( w promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony ( sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony); w obszarach tych obowiązują odpowiednie nakazy, zakazy i ograniczenia.

Koszty działań w zwalczaniu choroby ASF pokrywane są z Budżetu Państwa. Hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń otrzymają odszkodowanie za straty poniesione w związku z wybiciem świń oraz za zniszczone pasze lub sprzęt.

W przypadku tej choroby, najważniejsze jest szybkie wykrycie wirusa i nie przenoszenie do stada świń. Szybkie wykrycie wirusa umożliwia wdrożenie postępowania mającego na celu zapobieganie szerzenia się choroby. Szczególnie niebezpieczna w przenoszeniu choroby jest krew. Najmniejsza ilość wystarcza do zarażenia świń i dzików.

Objawy ASF:

zwiększenie nagłych padnięć świń, bez innych objawów towarzyszących;

gorączka, osłabienie, utrata apetytu;

gorączka może utrzymywać się około 3-4 dni, później temperatura spada poniżej normy;

sinica skóry, uszu, brzucha i boków ciała, drobne lecz nie liczne wybroczyny w skórze, zaczerwienienie skóry;

biegunka krwawa;

objawy nerwowe;

podrażnienia zadu.

Aby wykluczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny zostać wdrożone wszystkie zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt ( bioasekuracja), w tym zwłaszcza:

nie skarmiać zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym zlewkami, resztkami) pochodzenia zwierzęcego;

nie kupować świń niewiadomego pochodzenia;

zastosować maty dezynfekujące na wjazdach i wyjazdach do gospodarstw  i przed wejściami do budynków inwentarskich;

zabezpieczyć przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki;

ograniczyć wejścia, wjazdy osób postronnych do zwierząt;

zachować podstawowe zasady higieny – odkażanie rąk i obuwia, stosować odzież ochronną;

nie uczestniczyć w polowaniach na 72 godziny przed wejściem do chlewni, niewnoszenia do gospodarstw części dzików itp.;

zwracać uwagę na sposób i bezpieczeństwo przechowywania ściółki;

właściciel powinien wnikliwie codziennie obserwować swoje świnie.

Na całym terytorium Polski obowiązują podstawowe wymagania bioasekuracji.

W związku z aktualną sytuacją epizootyczną związaną z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, mając pod uwagę fakt, iż dla wielu stwierdzonych w ostatnim okresie ognisk źródłem choroby może być działalność człowieka, Główny Lekarz Weterynarii uruchomił na stronie internetowej specjalny formularz informacyjny. Formularz ten, dostępny jest pod adresem: https://interwencja.wetgiw.gov.pl i przeznaczony jest dla osób, które zaobserwowały przypadki nielegalnych i negatywnych działań w zakresie przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń. Za jego pomocą można- zachowując pełną anonimowość – zgłosić swoje obserwacje, które następnie zostaną przekazane za pośrednictwem wojewódzkiego lekarza weterynarii do właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Na posiedzeniu  został zgłoszony wniosek Pana Jerzego Karszni, aby wystąpić do właściwych organów administracji o radykalną i trwałą redukcję populacji dzików na obszarze Polski do stanu 0,5 sztuki na 1 m².

Uzasadnienie : Dziki są głównym wektorem przenoszenia wirusa ASF a populacja dzika w naszym kraju jest zdecydowanie za wysoka. Dziki są również głównym sprawcą coraz większych szkód łowieckich, które nie są należycie oszacowane i rekompensowane. W powiecie wieruszowskim populacja dzików wynosi 2,5 sztuki na 1 m².

Magdalena Stępień

Specjalista ds. obszarów wiejskich