Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Zgierzu

 W dniu 27 październik 2021 r. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej, które poprowadził członek Zarządu IRWŁ w Łodzi – Adam Michaś. Powitał przedstawicieli zaproszonych instytucji oraz delegatów.

Głównymi tematami spotkania były:

- Sytuacja w rolnictwie powiatu zgierskiego w związku z wystąpieniem na terenie woj. łódzkiego ognisk wirusa ASF – zagrożenia dla hodowców trzody chlewnej.

- Bieżąca działalność ARiMR w Aleksandrowie Łódzkim.

- Działalność Zarządu IRWŁ.

Lekarz powiatowy weterynarii – Tomasz Czyszczyszyn powiedział, że sytuacja w hodowli trzody chlewnej w związku z ASF jest bardzo trudna i rozwojowa. Nie tylko dziki roznoszą chorobę, ale i sami rolnicy poprzez zakup prosiąt z zakazanych stref oraz nieprzestrzegania zasad bioasekuracji. Problem najwięcej dotyczy małych gospodarstw hodujących do 40 świń. Duże koszty środków do dezynfekcji przyczynia się do ich nie stosowania i tym samym narażenia hodowli na zarażenie ASF. Na terenie Polski jest 117 ognisk  w tym w małych gospodarstwach 90 %.

W powiecie zgierskim nie ma dzików z ASF. Zostało odstrzelone 600  szt., w tym roku do odstrzału zostało 350 szt. W hodowli bydła nie ma zagrożeń. Występują sporadyczne przypadki chorób. Produkcja bydła wzrasta. Przedstawiciele z ARiMR – Małgorzata Głowacka i Arkadiusz Andrzejczak przekazali informacje o realizacji wypłacanych zaliczek na poczet dopłat obszarowych. Zaliczki będą wpływać na konta rolników do końca listopada z wyjątkiem gospodarstw, które były objęte kontrolą na miejscu. Agencja musi czekać na protokoły pokontrolne. Od 1 grudnia będą realizowane płatności końcowe. Omówiono przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt. Adam Michaś przedstawił bieżącą działalność Krajowej Rady Izb Rolniczych w zakresie dużego  wzrostu cen paliw, nawozów, energii elektrycznej itp. Należy sprawdzić zasadność tych podwyżek. Obecna sytuacja może  doprowadzić do protestów rolników, Delegat Pani  Marzena Lenart stwierdziła, że jest tragiczna sytuacja w sadownictwie szczególnie w produkcji jabłek – poniżej opłacalności. Cena spadów wynosi 0,20 zł. Nie opłaci się zbierać. Prosi o interwencję w tej sprawie. Delegat Adam Michaś powiedział, że Zarząd złoży wniosek także z innych powiatów, gdyż były zgłoszenia tego problemu. Podziękował delegatom za udział w posiedzenia.

Anna Janicka

Biuro Powiatowe IRWŁ w Zgierzu