Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łęczyckiego

W dniu  25  października  2022 roku  w  siedzibie Biura Powiatowego IRWŁ w Łęczycy odbyło się trzecie  w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łęczyckiego. Obradom przewodniczył Zbigniew Marczak - Przewodniczący  Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ w Łęczycy oraz zaproszeni goście: Pan Adrian Stefański – z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łęczycy, Przedstawiciele z Banku Credit Agricole – Pani Justyna Słoma oraz Pani Magdalena Kowalewska.

Pan Adrian Stefański z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego  w Łęczycy przedstawił  nowe zasady dopłat bezpośrednich.

Od przyszłego roku w ramach płatności bezpośrednich pojawią się nowe płatności, czyli zapowiadane od miesięcy ekoschematy. Aż 1/4 puli pieniędzy dopłat bezpośrednich to wspomniana forma. Na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wynosi 17,33 mld euro, w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota to 4,33 mld euro, czyli znaczna część koperty finansowej płatności bezpośrednich.

Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi

To jeden z ekoschematów rozbitych na szereg praktyk, które będzie mógł zastosować producent rolny. W ramach interwencji wsparciem objęte będzie dokładnie 8 praktyk:

Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt

Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe

Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant podstawowy i wariant z wapnowaniem

Zróżnicowana struktura upraw

Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji

Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo

Uproszczone systemy uprawy

Przedstawiciele z Banku Credit Agricole – Pani Justyna Słoma oraz Pani Magdalena Kowalewska przedstawiły ofertę  dla rolników.

Kredyt inwestycyjny z gwarancją FGR

Fundusz Gwarancji Rolnych (FGR) jest to pierwszy na rynku fundusz gwarancyjny Banku Gospodarstwa Krajowego dostępny dla całego sektora rolnego. Gwarancja stanowi bezpłatne zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego.

Paramenty Gwarancji:

- zakres gwarancji: zabezpieczenie do 80% kwoty kredytu

- wysokość prowizji za udzielenie gwarancji: 0% kwoty gwarancji

- maksymalna kwota gwarancji: 5 mln zł (rolnik) i 10 mln zł (przetwórca)

- rodzaje pomocy: pomoc publiczna (rolnik, przetwórca produktów rolnych); pomoc de minimis (przetwórcy produktów nierolnych).

Kredyt obrotowy z gwarancją FGR oraz dopłatą do oprocentowania

Kredyt obrotowy odnawialny oraz nieodnawialny przeznaczony jest dla rolników oraz firm – w tym także grup producenckich, które zajmują się przetwórstwem lub wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych.

Parametry Gwarancji

- zabezpieczający do 80% kredytu na okres do 39 miesięcy dla kredytów odnawialnych i 51 miesięcy dla kredytów nieodnawialnych,

- dla gwarancji udzielonych od 01.07.2022 r. z dopłatą do oprocentowania w wysokości do 5% rocznie przez maksymalnie 12 mcy od dnia uruchomienia finansowania,

- udzielany w PLN w maksymalnej kwocie stanowiącej równowartość 200 tys. EUR,

- przeznaczony na finansowanie działalności bieżącej

Posiedzenie miało charakter informacyjno  – dyskusyjny.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich