Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łęczyckiego

W dniu  13   grudnia   2022 roku w  siedzibie Biura Powiatowego IRWŁ w Łęczycy odbyło się czwarte w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łęczyckiego. Obradom przewodniczył Zbigniew Marczak - Przewodniczący  Rady Powiatowej. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ w Łęczycy.

Dyskusja  o obecnej sytuacji w rolnictwie

Polska zalewana jest kukurydzą, pszenicą i rzepakiem zza granicy, która przyjeżdża do nas bez ograniczeń, bez badań, a nawet bardzo często jako zboże techniczne, które nigdy nie powinno być przeznaczone jako zboże do spożycia.

Problem z napływem ukraińskiego zboża jest bardzo poważny. Firmy paszowe wypełniły swoje magazyny tanim ziarnem z importu, w związku z czym nie kupują tego surowca od polskich rolników. Nadmierny import destabilizuje też ceny zbóż i rzepaku, które spadły na przestrzeni ostatnich tygodni o kilkaset złotych. Zboże techniczne z Ukrainy napływające do Polski zmienia się w zboże konsumpcyjne. Co z kolei może być bezpośrednią przyczyną wielu problemów związanych z jakością produktów przetwórstwa rolnego.

Samorząd rolniczy z niepokojem przygląda się obecnej sytuacji w rolnictwie oraz nieprzemyślanym decyzjom, które wpływają negatywnie na gospodarstwa rolne. Zdaniem Samorządu Rolniczego sytuacja w polskim rolnictwie jest bardzo zła i pogarsza się z każdym kolejnym dniem, a próba wprowadzenia w życie „Zielonego Ładu” doprowadzi do upadku wielu gospodarstw.

Posiedzenie miało charakter informacyjno  – dyskusyjny.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich