Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy

W dniu 26 Października    2021 roku   w  nowej siedzibie Biura Powiatowego IRWŁ w   Łęczycy odbyło się czwarte w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy. Obradom przewodniczył Zbigniew Marczak - Przewodniczący  Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ w Łęczycy.

Rada Powiatowa IRWŁ  w Łęczycy dyskutowała o obecnej sytuacji w rolnictwie.

Sytuacja w rolnictwie jest bardzo trudna. Wzrost cen paliwa, a przede wszystkim nawozów, wciąż nie rozwiązany problem ASF i drastycznie niskie ceny świń - to tylko niektóre z problemów współczesnego rolnictwa. Obserwując zjawiska zachodzące w otoczeniu rolnictwa zauważa bardzo szybki wzrost kosztów produkcji. Od dłuższego czasu w szybkim tempie wzrasta cena paliwa, paliwa i obecnie wynosi około 30% w stosunku do roku ubiegłego. Dopłata do paliwa rolniczego w coraz mniejszym stopniu rekompensuje wzrost kosztów i przewidywany wzrost zwrotu akcyzy o 10 zł na ha nie rekompensuje wzrostu cen.

Od żniw szybko rosną również gwałtowanie ceny nawozów, zwłaszcza podstawowych - azotowych, fosforowych i potasowych. Wzrosty cen szacujemy na 300 % a w niektórych asortymentach nawet do 500 %. Wielu rolników może nie być stać zakupić dostatecznej ilości nawozów, co spowoduje niższe plony. Brak reakcji władz i instytucji UE może doprowadzić do drastycznego ograniczenia produkcji rolnej, a w konsekwencji spowodować drastyczne podwyżki cen żywności lub nawet jej braku.

Komisja Europejska zatwierdziła strategiczne zmiany w PROW 2021, które wiążą się z wprowadzeniem wsparcia na okres przejściowy WPR na lata 2021-2022. Zmiany które wprowadzono dotyczą zwiększonego budżetu, a także naborów zaplanowanych jeszcze w 2021 r. Szczegóły tych modyfikacji przedstawił resort rolnictwa.

Wydłużono realizację PROW 2014-2020 o kolejne dwa lata, co oznacza, że w 2021 r. i 2022 r. zostaną przeprowadzone kolejne nabory wniosków na wsparcie.

W związku z wprowadzeniem okresu przejściowego, do PROW 2014-2020 zaproponowano szereg zmian polegających m. in. na dodaniu nowych instrumentów wsparcia oraz zmianie tabel finansowych Programu – tzw. zmiana strategiczna. Komisja Europejska decyzją z 31 sierpnia 2021 roku (C(2021) 6553), zaakceptowała strategiczną zmianę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wprowadzającą m. in. wsparcie na okres przejściowy dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2022.

Posiedzenie miało charakter informacyjno  – dyskusyjny.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich