Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu

W dniu 17 sierpnia 2021 r. w Starostwie Powiatowym w Sieradzu odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Posiedzenie otworzył Przewodniczący RP – Jan Kołodziejczyk, witając zaproszonych gości, delegatów RP oraz rolników. Posiedzenie rady zaszczycili swoją osobą goście: Ewa Bednarek – Członek Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego; Anna Jankowska – Kierownik WIORiN w Łodzi, oddział w Sieradzu; Mariusz Bądzior – Starosta Sieradzki; Irena Miedzińska – Prezes OSM „WART-MILK” w Sieradzu; Jan Krzysztof Szczęsny – Kierownik KRUS w Sieradzu, Stanisław Stefański – Dyrektor Oddziału BGŻ BNP Paribas S.A. w Sieradzu, Jerzy Wojciechowski – Konsultant ds. nawożenia Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu oraz Dariusz Piekarski – Radny Gminy Goszczanów. Na początku posiedzenia nastąpiło uroczyste pożegnanie Pani Anny Jankowskiej – kierownik WIORiN w Łodzi, oddział w Sieradzu, która po 44 latach pracy zawodowej odeszła na zasłużoną emeryturę. Pan Jan Kołodziejczyk – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ podziękował za wieloletnią współpracę. Pani Anna Jankowska od 25 lat pracowała w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i współpracowała z Izbą Rolniczą od początku jej istnienia. Pani Anna Jankowska była nie tylko kierownikiem, ale przede wszystkim „sercem” oddziału WIORiN w Sieradzu, urzędnikiem z ludzką twarzą i podejściem do klienta, a co najważniejsze zawsze stała po stronie rolnika i broniła jego interesu. To dzięki owocnej współpracy z Panią Anna Jankowską konsultowane były przepisy z zakresu ochrony roślin oraz z zakresu obrotu ziemniaka w Rzeczpospolitej Polskiej i innych państwach Unii Europejskiej oraz państw trzecich umożliwiając ich łatwy obrót. Podczas Posiedzenia Rady Powiatowej Pan Jan Kołodziejczyk wspólnie z zaproszonymi gośćmi i delegatami poruszyli min. następujące tematy:

- uniezależnienie przyznania pełnego prawa do emerytury od zaprzestania działalności rolniczej;

- przywrócenie wieku emerytalnego 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, przy zachowaniu pełnej wysokości emerytury;

- ogromne podwyżki cen nawozów mineralnych;

- problem odbioru zużytych opon, styropianu budowlanego i folii;

- podatek od sieci handlowych;

- szkody wyrządzone przez żurawie w uprawach kukurydzy;

- zasady wyliczania zdolności kredytowej rolników;

Na zakończenie Pan Jan Kołodziejczyk podziękował wszystkim gościom za przybycie na posiedzenie mimo panującej w kraju pandemii koronawirusa oraz za czynny udział w dyskusji.

Daniel Mucha

Specjalista ds. obszarów wiejskich