Posiedzenie Stałej Komisji Problemowej IRWŁ ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 19.05.2023r.

W dniu 19 maja 2023r. Przewodniczący komisji Pan Roman Rosiński zwołał posiedzenie Stałej Komisji Problemowej IRWŁ ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Alicja Antczak zastępca Dyrektora KRUS OR w Łodzi, Pani Agnieszka Kisiel pracownik KRUS OR w Łodzi, Pan Przemysław Kraska Kierownik Działu Prewencji KRUS OR w Łodzi, Pani Wioletta Dudek-Mozga Kierownik ARiMR OR w Łodzi oraz członkowie komicji.

Przewodnimi tematami posiedzenia były: Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie, aktualne przepisy dot. rent i emerytur oraz aktualne i przyszłe działania związane z dopłatami dla rolnictwa.

Przewodniczący Komisji przywitał zaproszonych gości oraz członków komisji uczestniczących w posiedzeniu i poprosił Panią Wiolettę Dudek-Mozga o przedstawienie tematu związanego dopłatami dla rolnictwa oferowanymi przez ARiMR. Pani Wioletta na początku przedstawiła informację dotyczącą naboru wniosków obszarowych na 2023r. i na dzień 18 maja 2023r. zostało złożonych ok 60%  wniosków a ok 40% ze złożonych wniosków rolnicy ubiegają się o dodatkowe środki z ekoschematów, termin składania wniosków został przedłużony z 15 maja do 30 czerwca 2023r.

Z uwagi na spadek cen zbóż oraz wysokie koszty produkcji rolnej ARiMR wprowadza płatności pomocowe dla rolników jak przedstawia tabela poniżej (część pomocy zostanie wprowadzona po akceptacji komisji UE).

W najbliższym czasie będzie uruchomiony nabór na:

- modernizację gospodarstw rolnych (PROW 2014-2020) w terminie 05.06-05.07.2023,

- premie dla młodych rolników w terminie 30.06-31.07.2023,

-rozwój małych gospodarstw w terminie 01-30.08.2023.

Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie przedstawił Pan Przemysław Kraska z KRUS.

W 2022 roku do jednostek KRUS w województwie łódzkim zgłoszono 974 wypadki przy pracy rolniczej, tj. o 21 zdarzeń mniej niż w 2021 roku (spadek o 2,1%). Dodatkowo w 2022roku dokonano dwóch zgłoszeń dotyczących wypadku pomocnika rolnika. Wskaźnik wypadkowości w 2022 roku na terenie województwa łódzkiego wyniósł 8,8 (w 2021 roku wyniósł 8,7).

Spadek liczby zgłoszonych wypadków w 2022 roku na terenie województwa łódzkiego wynika głównie ze zwiększenia liczby działań prewencyjnych, organizowanych przez KRUS od początku 2022 roku. Po zdjęciu obostrzeń Kasa zorganizowała większą liczbę szkoleń, konkursów i pokazów z zakresu wiedzy o bhp w rolnictwie. Dodatkowo zorganizowano dużo większą liczbę stoisk informacyjnych, na których upowszechniano zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

Każde działanie pracowników ds. prewencji było ukierunkowane na to, by przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa, dążyć do tego by liczba wypadków, a co za tym idzie liczba złożonych wniosków o jednorazowe odszkodowanie była coraz mniejsza.

Po wyczerpaniu tematów głównych Komisji Problemowej IRWŁ ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska opracowała następujące wnioski:

W sprawie pomocy na zakup nawozów mineralnych, przedłużenia terminu zakupu nawozów mineralnych do 30.06.2023r. Aktualna propozycja terminu zakupu nawozu mineralnego jaką rolnik ma udokumentować to od 16.05.2022r do 31.03.2023r. Ceny nawozów w dalszym ciągu są wysokie, nawozy azotowe w Polsce są droższe niż sąsiednich Państwach UE, jeśli chodzi o użytki zielone rolnicy nawozy azotowe stosują najczęściej do końca sierpnia.

Wnioskujemy o zniesienia prowadzenia rejestrów agrotechnicznych do zadeklarowanych ekoschematów. Najczęściej dany ekoschemat wykonuje się raz w roku na danej działce rolnej dlatego prowadzenie do tego działania rejestrów agrotechnicznych jest niezasadne. Proponujemy ograniczyć potwierdzenie wykonania danego ekoschematu do złożenia przez rolnika odpowiedniego oświadczenia po wykonaniu danego ekoschematu.

Wnioskujemy o uproszczenie korzystania z aplikacji IRZ Plus, rolnicy prowadzący produkcje zwierzęcą i korzystający z tej aplikacji narzekają, że jest zbyt skomplikowana i mało intuicyjna dlatego często są popełniane błędy a aplikacja nie działa właściwie. Poprzednia wersja IRZ była bardziej czytelna i mniej skomplikowana.

Do przedstawicieli IRWŁ docierają skargi rolników chcących ubezpieczyć swoje uprawy np. od ryzyka gradobicia, że Ubezpieczyciele informują rolników o braku środków na dopłaty do ubezpieczeń od tego ryzyka.

Wnioskujemy o objęcie przez państwo szkód wyrządzonych w rolnictwie przez źurawie. Żurawie w uprawach wyrządzają poważne szkody między innymi wybierając zasiane nasiona zbóż, bobowatych i kukurydzy. Na tą chwilę rolnik nie ma możliwości ubiegania się o odszkodowanie wyrządzone przez źurawie, których populacja wzrasta a co za tym idzie szkody w uprawach.

Wnioskujemy o zablokowanie importu mleka i produktów mlecznych. Na rynku polskim ceny skupu mleka windują w dół może to doprowadzić do bankructwa niektórych producentów mleka a w dalszej perspektywie odejście od produkcji mlecznej.

Roman Wodzyński

Specjalista ds. rolnictwa i ekologii