Posiedzenie Zarządu w nowej siedzibie Izby

31 lipca 2018 r. w nowo budowanej siedzibie IRWŁ na ulicy Beskidzkiej odbyło się posiedzenie Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w składzie: Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, Andrzej Komala Wiceprezes IRWŁ, Członkowie Zarządu IRWŁ: Ewa Bednarek, Mariusz Cheba, Dariusz Kowalczyk. W posiedzeniu uczestniczyli również:  Bartłomiej Biniek - firma P.H.B. ZAMBUD II - wykonawca inwestycji, Andrzej Rosiński - kierownik budowy oraz Zbigniew Pietroń - projektant oraz inspektor nadzoru (reprezentujący IRWŁ). W związku z upływem w dniu 31 lipca terminu oddania I etapu inwestycji – stan surowy-zamknięty Zarząd IRWŁ zapoznał się ze stanem inwestycji i powołał komisję ds. odbioru dotychczas wykonanych robót.  Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego planuje wykorzystywać budynek jako siedzibę Izby, ale przede wszystkim do organizacji szkoleń i konferencji dla rolników z województwa łódzkiego.

Zarząd IRWŁ analizował również aktualną sytuację w rolnictwie, wywołanej niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. W imieniu Zarządu IRWŁ, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski wystosował pismo do Jana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z wątpliwościami, jakie zgłaszają rolnicy związanymi z przyznaniem pomocy gospodarstwom, które ucierpiały wskutek suszy na podstawie  § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR ( Dz.U. z 2015r., poz. 187 ze zm.), według którego pomoc finansowa przysługuje rolnikom, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w wysokości co najmniej 70% danej uprawy. IRWŁ wnioskuje, aby pomocą objąć wszystkich rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek suszy, a także producentów owoców miękkich, ponieważ tego typu działalność również dotknęła długotrwała susza. Produkcja stała się nieopłacalną ze względu na fakt, że cena uzyskana za produkt nie jest w stanie pokryć kosztu samego zbioru. Grozi to upadkiem gospodarstw i zaprzestania produkcji owoców.  W czasie posiedzenia Zarząd IRWŁ wydał opinie w sprawie wyłączenia z produkcji rolnej i leśnej gruntów rolnych i leśnych w gminach: Poddębice, miasto Łódź, Wodzierady.