Problemy polskiego rolnictwa i możliwości ich rozwiązania – debata IRWŁ i ministerstwa rolnictwa na targach FERMA 2018

Kolejna już edycja targów FERMA 2019 - XIX Międzynarodowe Targi FERMA Bydła oraz XXII Międzynarodowe Targi FERMA Świń i Drobiu - odbyła się 15-17 lutego br. w Łodzi. Tradycyjnie już w czasie konferencji naukowej poświęconej tematyce rolniczej Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowały debatę pt. „Aktualne problemy polskiego rolnictwa i możliwości ich rozwiązania”. Debacie przewodniczył Prezes IRWŁ - Bronisław Węglewski a ministerstwo rolnictwa reprezentował Karol Krajewski – Doradca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W debacie uczestniczyli również inni przedstawiciele instytucji współpracujących z rolnictwem. Wśród zaproszonych gości byli: Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Robert Telus – Poseł RP, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Karol Młynarczyk – Wicewojewoda Łódzki, Wojciech Frątczak – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Dominik Hamrin – Dyrektor OR ARiMR w Łodzi, Tomasz Nowicki – Dyrektor OR KRUS w Łodzi, dr Ewa Lech – zastępca Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Grażyna Czyżak i Jeremiusz Kulisiewicz  – zastępcy Dyrektora OT KOWR w Łodzi, Andrzej Kwiatkowski – Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Włodzimierz Małecki zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa,  Marian Jurek – Dyrektor OT w Piotrkowie Trybunalskim ŁODR w Bratoszewicach,  Anna Bieniawska – Dyrektor Biura Regionalnego TUW „TUW” w Łodzi, Ludwik Apolinarski – Członek Zarządu DLG AgroFood – organizator targów. W debacie uczestniczył również Martijn Homan – Radca ds. Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności Ambasady Królestwa Niderlandów.

Jednak głównymi i najważniejszymi uczestnikami dyskusji byli rolnicy z województwa łódzkiego i całej Polski w tym delegaci IRWŁ i członkowie rad powiatowych izby rolniczej. Zwracali oni uwagę na problem opłacalności produkcji zwierzęcej i związane z nim zagrożenie wirusem ASF. Poruszono też kwestię związaną z ostatnimi wydarzeniami, a dotyczącą nielegalnego uboju chorych krów przez jeden z zakładów dokonujących uboju i rozbioru. Wszyscy obecni na debacie zaznaczyli, że działania nieodpowiedzialnych osób niweczą wieloletnią pracę rolników - hodowców i producentów mięsa wołowego, kolejnych rządów i ministrów rolnictwa oraz wszystkich tych, którzy promują polską wołowinę w Europie i na świecie. Rolnicy odnieśli się również do wymogów i zasad Unii Europejskiej oraz zaakcentowali potrzebę zmiany przepisów tak, by umożliwić rozwój polskiego rolnictwa na poziomie rolnictwa innych krajów europejskich. W czasie debaty dyskutowano także o potrzebie zrzeszania się rolników w obliczu ciągle rosnącej konkurencji na rynku światowym oraz niestabilnych rynków rolnych, które są ogromnym wyzwaniem dla naszych gospodarstw hodowlanych.

Targi FERMA są specjalistyczną, ogólnopolską wystawą dedykowaną profesjonalistom hodowli i chowu zwierząt, a także okazją do spotkań branży rolno – hodowlanej oraz hodowców z producentami środków produkcji, przedstawicielami nauki i instytucji rolniczych. Na kolejną edycję targów oraz debatę rolniczą zapraszamy do Łodzi za rok (21-23 lutego 2020 roku). Hale EXPO i MOSiR w Łodzi po raz piąty gościła uczestników Targów FERMA.

Ponad 250 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentowało  bogatą ofertę wszystkiego, co niezbędne w chowie i hodowli zwierząt.  Począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie budynków inwentarskich (również ich projekty i budowę), maszyny do zbioru i konserwacji pasz, a także ciągniki.

Ponad 30 000 zwiedzających: hodowców bydła, świń i drobiu z całej Polski miało okazję uczestniczyć również w konferencji naukowo-technicznej. W ponad 20-letniej historii imprezy, jest ona co roku niezwykle istotnym elementem, ponieważ wygłoszono 31 referatów moderowanych przez wybitnych naukowców i praktyków, wśród których nie zabrakło tak uznanych w branży nazwisk jak: prof. Z. Kowalski czy prof. Z. Pejsak. Szczególnie istotnym dla hodowców bydła było forum genetyczne przygotowane przez Centrum Genetyki Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka pt. „Zwiększenie zysków z produkcji mleka z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć genetyki“. Kolejnym ważnym punktem konferencji, były panele dyskusyjne prowadzone przez pracowników Centrum Doradztwa Rolniczego poświęcone zarządzaniu podstawowym stadem krów mlecznych oraz wspólnej polityce rolnej po 2020 roku. Po raz drugi na Fermie funkcjonowała Strefa Wiedzy, przygotowana wspólnie z firmą Tasomix, gdzie specjaliści odpowiedzialni za poszczególne grupy zwierząt służyli swoją wiedzą i doświadczeniem wszystkim, którzy chcieli skonsultować z nimi swoje dokonania w hodowli.

W czasie gali podsumowującej targi FERMA 2019 uhonorowano złotymi medalami i znakami „Nowość” firmy i produkty szczególnie wyróżniające się w branży.

Tradycją FERMY stał się, co roku budzący wielkie zainteresowanie i emocje, konkurs dla zwiedzających, w którym przybyli do EXPO hodowcy mieli szansę każdego dnia wygrać laptopy i tablety fundowane przez Organizatora oraz niespodzianki przygotowane przez wystawców. Podczas targów spróbować można było doskonałych polskich serów na specjalnie w tym celu przygotowanym stoisku degustacyjnym wspieranym przez Fundusz Promocji Mleka.