Producenci owoców miękkich alarmują - w sierpniowym numerze "W NOWEJ ROLI"

Szanowni Państwo, producenci owoców miękkich alarmują. Tak trudnej sytuacji nie było od kilku lat. Ceny owoców w skupie nie rekompensują nawet poniesionych przez rolników kosztów produkcji. A z czego żyć? Dlatego w imieniu Zarządu IRWŁ zaapelowałem do Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwrócenie się do Komisji Europejskiej w sprawie uwolnienia środków z rezerwy budżetu UE na pomoc dla polskich rolników, sadowników i plantatorów owoców miękkich. Dzięki temu pula środków pomocowych zwiększyłaby się o kolejne 400 mln zł, ponieważ w ramach pomocy dla poszkodowanych rolników rząd przeznaczył z budżetu państwa 799,5 mln zł, w tym 697 mln zł na dopłaty do hektara zniszczonych upraw. Uważamy, że z pomocy rządu powinni skorzystać wszyscy rolnicy, jak również sadownicy i plantatorzy owoców miękkich. Zaapelowaliśmy również o uregulowanie sytuacji na rynku owoców miękkich i rekompensaty dla tych rolników, którzy chcą zrezygnować z ich produkcji, pomimo, że niektórzy z nich mają zobowiązania wobec PROW 2014-2020 z których wynika kontynuacja produkcji przez 5 lat. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wniosła również o podjęcie działań na forum UE w kierunku zniesienia barier handlowych dotyczących możliwości eksportu polskich produktów rolnych na rynek rosyjski, który był atrakcyjnym miejscem sprzedaży polskich owoców i warzyw. Mamy nadzieję, że to się uda.

Bronisław Węglewski

Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego