Rada Powiatowa IRWŁ Powiatu Rawskiego

16 listopada 2021 r. w Świetlicy Środowiskowej w Regnowie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Rawskiego. W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Rady Powiatowej oraz zaproszeni goście:

  • Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Łodzi, Łowczy Okręgowy PZŁ w Łodzi, p.o. Łowczego Okręgowego PZŁ w Skierniewicach - Przemysław Kobacki,
  •  Kierownik Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi - dr inż. Jacek Michalak.
  • Specjalista Terenowy Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi - Tomasz Botul,
  • Wójt Gminy Regnów - Mariusz Cheba,
  • Łowczy Koła Łowieckiego „Hubertus” w Babsku - Krzysztof Lesiak,
  • Rolnicy z powiatu rawskiego.

Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Sylwester Libera powitał zaproszonych gości i przedstawił proponowany porządek posiedzenia, który następnie został przyjęty.

Zgodnie z porządkiem obrad w pierwszej kolejności głos zabrał Przemysław Kobacki, który przedstawił temat dotyczący szkód łowieckich.

Szacowanie szkód łowieckich regulują obowiązujące przepisy:

Ustawa Prawo łowieckie z dnia 13 października 1995 r (Dz. Ustaw z  2018  r. poz.2033, z późniejszymi zmianami).

Rozporządzenie Ministra Środowiska  z dnia 16 kwietnia 2019 r. poz. 776 w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych.

Rozporządzenie określa:

1.    Sposób i termin zgłaszania szkód łowieckich;

2.    Sposób powiadamiania o terminach dokonania oględzin  i szacowania ostatecznego szkód łowieckich;

3.    Szczegółowy sposób dokonywania oględzin i szacowania ostatecznego;

4.    Szczegółowy sposób ustalania wysokości i wypłaty odszkodowania za szkody łowieckie;

5.    Wzór protokołów oględzin i szacowania ostatecznego.

 

Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego odpowiada za szkody łowieckie  wyrządzone;

1.    W uprawach i płodach rolnych przez dziki,  jelenie, daniele i sarny.

2.    Przy wykonywaniu polowania.

 

Szacowania szkód  łowieckich dokonuje zespół składający się z:

1)    Przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego;

2)    Przedstawiciela dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego;

3)    Właściciela albo posiadacza gruntów rolnych na których wystąpiła szkoda.

 

Szkodę zgłaszamy  do  koła łowieckiego poprzez pisemny  wniosek. Może on mieć postać pisemną lub elektroniczną. Umożliwienie zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej ułatwi i przyspieszy zgłaszającemu kontakt z kołem łowieckim. Zgłoszenie bezpośrednie do koła musi być udokumentowane podpisem przyjmującego  wraz  datą przyjęcia lub wysłane listem poleconym za zwrotką. Zgodnie  z prawem zgłoszenie  musi  być w  formie pisemnej. Telefoniczna rozmowa nie jest zgłoszeniem. Zgłoszenia szkody  dokonujemy  w okresie do 3 dni od jej stwierdzenia, a w przypadku sadów 14 dni od dnia jej powstania. Szkody wyrządzone przez dziki na łąkach i pastwiskach w czasie trwania okresu  wegetacyjnego trzeba zgłosić w terminie 3 dni od ich stwierdzenia, natomiast szkody  wyrządzone poza okresem wegetacyjnym przed rozpoczęciem wegetacji.

Wniosek, który składa się do koła łowieckiego zawiera;

1.     Imię  i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych.

2.     Wskazanie miejsca wystąpienia szkody.

3.     Wskazanie rodzaju uszkodzonej  uprawy lub płodu rolnego.

Koło łowieckie  w okresie 3 dni od otrzymania wniosku zawiadamia przedstawicieli  komisji (tj. Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz poszkodowanego rolnika) o terminie szacowania. Koło łowieckie ma obowiązek  dokonania oględzin albo szacowania ostatecznego w okresie 7 dni od otrzymania wniosku. Z oględzin czy szacowania ostatecznego sporządza się  protokół  w 3 jednobrzmiących  egzemplarzach po jednym dla każdego członka zespołu.

Jeżeli  rolnik się nie zgadza na ustalenia zespołu szacującego to ma prawo w okresie 7 dni odwołać się do właściwego dla danego terenu  Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego  Lasy  Państwowe. 

Nadleśnictwo  ma 7 dni na dokonanie oszacowania szkody.

W szacowaniu odwoławczym  na pisemny wniosek członka zespołu (przedstawiciela ODR,  rolnika albo koła łowieckiego) może uczestniczyć   przedstawiciel  właściwej  ze  względu na miejsce wystąpienia szkód  izby rolniczej.

O terminie oględzin lub szacowania ostatecznego nadleśniczy zawiadamia: 

1.     członków zespołu szacującego ( ODR, koło łowieckie, rolnik)

2.     jeżeli został złożony wniosek o uczestnictwo, przedstawiciela  właściwej  izby rolniczej – nie później jednak niż 3 dni od otrzymania odwołania.

Nadleśniczy  w terminie 14 dni od otrzymania protokołu, ustala w drodze decyzji  wysokość odszkodowania. Decyzja jest ostateczna. Jeżeli  posiadacz gruntów  albo koło łowieckie jest niezadowolony/e  to pozostaje  droga sądowa. Powództwo do sądu właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody  można wnieść w okresie trzech miesięcy  od doręczenia decyzji.

Jeżeli obwodem łowieckim zarządza nadleśnictwo  to odwołanie składa się do  dyrektora  regionalnej dyrekcji  Państwowego  Gospodarstwa  Leśnego  Lasy Państwowe  właściwy ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Odszkodowanie nie przysługuje:

1)     Osobom, którym przydzielono grunty stanowiące  własność Skarbu Państwa, jako deputaty rolne na gruntach leśnych;

2)     Posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzętu
w terminie 14 dni od zakończenia okresu zbioru tego gatunku  roślin w danym regionie – uchwała sejmiku województwa.

3)     Posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez koło łowieckie urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom.

4)     Za szkody nieprzekraczające wartości 100 kg żyta na jeden ha uprawy.

5)     Za szkody powstałe w płodach złożonych w sterty, stogi i kopce w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.

6)     Za szkody w uprawach  rolnych  założonych z rażącym  naruszeniem zasad  agrotechnicznych.

7)     Za szkody, powstałe na  nieruchomościach, w odniesieniu do których, właściciel albo użytkownik wieczysty  złożył  oświadczenie o zakazie  polowania.

Wysokość odszkodowania za uprawy wymagające wcześniejszego zaorania:

Jeżeli szkoda powstała;

1.     Do dnia 30 kwietnia – w wysokości  30%

2.     Od 1 maja do 25 maja – w wysokości 50%

3.     Po 25 maja – w wysokości 80%      

O odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry można ubiegać się po spełnieniu określonych warunków wskazanych w ustawie o ochronie przyrody. Ustawa o ochronie przyrody wskazuje generalnie, że za szkody wyrządzone przez bobry, żubry, wilki, łosie, rysie i niedźwiedzie odpowiada Skarb Państwa.

Następnie dr inż. Jacek Michalak Kierownik Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi przedstawił Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. Celem tego programu jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych. Program jest już realizowany od 2019 r. i będzie trwał do 31.10.2023 r.

Koszty kwalifikowane zakupu wapna należy rozliczyć w ciągu roku od daty zakupu na fakturze (najpierw należy złożyć wniosek i dopiero wysiać wapno w ciągu roku od daty zakupu).

Dofinansowaniu podlega regeneracja gleb o odczynie pH mniejszym lub równym 5,5
(z wyłączeniem gleb bardzo lekkich pH do 5,1). Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej może być udzielone nie częściej niż raz na 4 lata.

Badanie gleby należy wykonać raz na 4 lata. Próbkę gleby pobiera się z powierzchni nie większej niż 4ha. Wyniki badań są aktualne przez 4 lata od daty wykonania

Beneficjentem końcowym programu są posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha.

Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosić będzie odpowiednio:

do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw
o powierzchni nieprzekraczającej 25 ha użytków rolnych,

do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nieprzekraczającej 50 ha użytków rolnych,

do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nieprzekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Dofinansowanie będzie naliczane proporcjonalnie do ilości zakupionego czystego składnika  (CaO, CaO+MgO) wynikającego z faktur oraz zapotrzebowania ustalonego w Zalecanej Dawce Wapna)

Do kosztów kwalifikowanych zaliczać się będą koszty zakupu:

wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego
w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r.
w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji
o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 183, poz. 1229),

środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów,

z wyłączeniem kosztów transportu i rozsiewania.

Okres kwalifikowalności kosztów od 01.06.2019 r. do 31.10.2023 r.

Na fakturze zakupu wapna musi być informacja o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość procentowa CaO lub CaO+MgO.

Wnioski wraz z załącznikami muszą być wypełniane elektronicznie, wydrukowane i podpisane.  Elektroniczna wersja wniosku wysyłana jest na adres http://wapnowanie@wfosigw.lodz.pl Komplet dokumentów tj. wniosek, załączniki de minimis, oryginał faktury zakupu wapna
i oryginał Zalecanej Dawki Wapna oraz oświadczenie PWG w wersji papierowej należy wysłać na adres Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi.

Informację z pracy zarządu IRWŁ przedstawił Przewodniczący RP IRWŁ w Rawie Maz.
Sylwester Libera.

Posiedzenie miało charakter informacyjno-dyskusyjny. Delegaci rozmawiali o trudnej sytuacji w rolnictwie, m.in.: o wzroście cen nawozów, środków ochrony roślin i paliwa, o niskich cenach płodów rolnych - szczególnie jabłek, a także o braku siły roboczej i wzrastających kosztach zatrudnienia.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący podziękował wszystkim za przybycie
i zamknął obrady RP IRWŁ w Rawie Mazowieckiej.

Małgorzata Rosa

Biuro Powitowe IRWŁ w Rawie Mazowieckiej 

Specjalista ds. obszarów wiejskich