Rada Powiatowa w Kutnie

W dniu 23 czerwca 2021 roku, w Lućmierzu, w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian odbyło się pierwsze  posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Kutnowskiego. Posiedzenie otworzył i prowadził Włodzimierz JaworskiPrzewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie . W posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady Powiatowej IRWŁ z Powiatu Kutnowskiego. Charakter wyjazdowy spotkania Rady Powiatowej był odpowiedzią na zaproszenie skierowane do jej członków przez p. dr inż. Przemysława Majchrowskiego – Dyrektora SDOO w Sulejowie. Celem spotkania  było zapoznanie się z wynikami badań prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. W wydarzeniu brali udział : Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura IRWŁ, Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ z Powiatu  Łódzkiego Wschodniego i Powiatu Zgierskiego.

 

Pan Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego przedstawił zakres zadań realizowanych przez podległe mu Departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zwrócił uwagę na poprawę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w województwie łódzkim, fundusze dla spółek wodnych, zaangażowanie samorządu wojewódzkiego w poprawę stanu dróg dojazdowych do pół uprawnych oraz zwiększoną pulę środków na granty sołeckie. Jednocześnie zapewnił o dobrej atmosferze współpracy ze społecznością wiejską. W trakcie spotkania padły podziękowania ze strony kierownictwa SDOO w Sulejowie, za wsparcie programu PDO kwotą 100 tys. zł, pochodzącą z budżetu samorządu województwa łódzkiego.

Pan dr inż. Przemysław Majchrowski - Dyrektor SDOO w Sulejowie oraz Pan Leszek Cichoszewski - Dyrektor ZDOO w Lućmierzu odnieśli się do kwestii wyników doświadczeń odmianowych na przykładzie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie, Lućmierzu i Masłowicach. Podkreślili , że opracowywana corocznie lista odmian zalecanych powinna stanowić dla rolników i plantatorów ważny punkt odniesienia przy doborze odmian roślin uprawnych. Stanowi ona zwieńczenie trudnych i kosztownych badań, dających podstawę do wyselekcjonowania odmian, które przy wpływie różnych czynników takich jak: warunki atmosferyczne, klasa gleby, zabiegi chemiczne, stan nawożenia, dają najwyższe plony.

 

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich

Biuro Powiatowe IRWŁ w Kutnie