Spotkanie informacyjne w związku z ASF- Rada Powiatowa IRWŁ w Łasku

W dniu 21 lipca 2021roku na wniosek Rady Powiatu  w Łasku odbyło się spotkanie informacyjne ,, ASF i Bioasekuracja w gospodarstwach” dla rolników hodujących  trzodę chlewną. Spotkanie otworzyła  Delegat Izby Rolniczej w Łasku Iwona Mamzer , a następnie było ono prowadzone przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łasku,  przez Powiatowego Lekarza Weterynarii  pana Sławomira  Borkowskiego oraz  Inspektora  ds. zdrowia  zwierząt PIW w Łasku pana Tomasz Mroczka .  W spotkaniu uczestniczyli  rolnicy z powiatu łaskiego, wykazując  duże zainteresowanie  Bioasekuracją w gospodarstwach i byli zaniepokojeni  brakiem kontroli nad ,,cichym” handlem  prosiąt z ognisk ASF, związanym z nieuczciwym procederem   pozbywania się zarażonej trzody chlewnej.  Przedstawiciele PIW-u  przybliżyli rolnikom procedury związane z planem bezpieczeństwa  biologicznego  dla gospodarstw utrzymujących świnie. Plany bezpieczeństwa biologicznego rolnicy będą zobowiązani złożyć do 15 września bieżącego roku.  W trakcie spotkania  rolnicy brali czynny udział pytając o środki zapobiegawcze w tej trudnej dla nich sytuacji. Rada Powiatu Łaskiego Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  wraz z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Łasku podjęła decyzje o kolejnych takich szkoleniach w gminach Powiatu Łaskiego, które będą odbywać się cyklicznie. Następne szkolenie odbędzie się w Gminie Widawa  3 sierpnia 2021r. w Gminnym Ośrodku Kultury o godz. 10.