Sprawozdanie z działania Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – sierpień 2021

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

Sierpień to czas żniw, wytężonej pracy. Tegoroczne żniwa w naszym regionie były jedne z najcięższych, częste opady deszczu nie pozwoliły do tej pory niektórym rolnikom zebrać swoich plonów.

Zarząd na bieżąco monitoruje sytuację w rolnictwie i podejmuje działania min. kierując wnioski w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji do odpowiednich instytucji według ich kompetencji.

W dniu 2 sierpnia 2021r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przekazał do Prezesa KRIR postulaty rolników m.in. o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie ceny minimalnej na produkty rolne Ceny oferowane rolnikom za produkty rolne są niższe niż koszty produkcji wyliczone przez ODR jak również przez instytut Ekonomiki Rolnictwa.

W dniu 4 sierpnia 2021r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego popierając wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Opocznie skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza o podjęcie działań mających na celu wyjaśnienie, dlaczego sieć sklepów „Biedronka” podpisała z Pocztą Polską umowę na otwarcie sklepów w niedzielę. Takie przepisy umożliwiają obejście zakazu handlu w niedzielę dla wybranej firmy. W dniu 6 sierpnia KRIR wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienie stworzenia możliwości prawnych do podpisania w/w umowy.

W dniu 26 sierpnia 2021r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego popierając wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań mających na celu  zmianę  przepisów dotyczących wystawiania faktur przy zakupie płodów rolnych od rolników ryczałtowych.

Obecne przepisy stanowią, że podmiot kupujący musi wystawić fakturę dostawcy i w ciągu 14 dni zapłacić. W przypadku dużych firm taka procedura jest realna do wykonania. Jest  problem w przypadku małych firm, obsługujących często swoje stoiska. Rolnik produkuje np. kapustę, jedzie na giełdę, gdzie sprzedaje w partiach po 50 główek, czyli za bardzo niską wartość, bo ok 100 zł. Kupujący powinien wystawić fakturę na zakup i dokonać według obecnych przepisów zapłaty przelewem z uwzględnieniem podatku VAT. Sprzedający znając kupującego może na taką procedurę przystać, jednak w przypadku takiej formy sprzedaży często kupujący i sprzedający nie znają się i tym samym nie dochodzi do transakcji, lub jest ona dokonywana z pominięciem podatków.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych,

- ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego,

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez KOWR związanych z wdrożeniem na terytorium RP programu dla szkół,

- rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru wniosków o wydanie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktów GMO,

- ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,

- rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „ Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego PROW na lata 2014-2020,

- rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich oraz szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego,

- rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Współpraca” objętego PROW na lata 2014-2020.

 

 

 

Posiedzenie Komisji ds. Statutu, Regulaminów i Budżetu 

 

W dniu 24 sierpnia 2021r. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Statutu, Regulaminów i Budżetu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w siedzibie IRWŁ przy ul. Beskidzkiej 124 w Łodzi. Obradom przewodniczył Pan Marian Kacprzak – Przewodniczący Komisji ds. Statutu, Regulaminów i Budżetu IRWŁ. Członkowie Komisji zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania planu finansowego na dzień 31 lipca 2021r. oraz propozycją zmian w budżecie    i planie finansowym na 2021 rok.

 

 

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

 

W miesiącu sierpniu odbyło się 3 posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 11.08.2021r. w Zduńskiej Woli,  w dniu 12.08.2021r. w Łęczycy w dniu 31.08.2021r. w Sieradzu. Członkowie omówili aktualną sytuację w rolnictwie. Odbyło się Szkolenie dla rolników z zakresu ASF – Bioasekuracja. Natomiast przedstawiciele instytucji sektora rolnego przedstawili informacje istotne dla rolników. 

 

 

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 21 sierpnia 2021r. w Rogowie odbył się jak co roku Konkurs Orki. Wzorem lat ubiegłych Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego również w tym roku była fundatorem nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników konkursu orki a za dwa pierwsze miejsca ufundowała puchary.

W dniu 22 sierpnia 2021r. Przedstawiciele IRWŁ uczestniczyła w Dożynkach Województwa Łódzkiego, które odbyły się w Rogowie.

W dniu 22 sierpnia 2021r. w Białej Rawskiej odbyło się „Święto Plonów w Jabłkowej Krainie 2021” na którym uczestniczyła Rada Powiatowa IRWŁ w powiecie rawskim.

W dniu 28 sierpnia 2021r. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zorganizowała „Łódzkie  Święto Świni „Polskie smaki wieprzowiny” (sfinansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego) przy Radzie Osiedla  „Dolina Łódki” w celu promocji i degustacji produktów mięsa wieprzowego. Ponadto odbyły się konkursy dla dzieci i dorosłych.

                                                                                                         

Inna działalność IRWŁ

- Na wniosek urzędów gmin członkowie Rad Powiatowych IRWŁ uczestniczą w komisjach szacujących straty w gospodarstwach rolnych powstałe w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

- Mając na uwadze trudny czas dla rolników, producentów żywności   z inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest  lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                          

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl