Szkolenie „Dopłaty bezpośrednie 2023 – warunkowość i ekoschematy”

W dniu 31 marca 2023roku o godz.11-00 w Starostwie Powiatowym przy ulicy Dąbrowskiego 7 w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się szkolenie Delegatów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z zakresu „Dopłaty bezpośrednie 2023 - warunkowość i ekoschematy”.  Szkolenie zorganizowała Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego Powiatu Piotrkowskiego przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w Piotrkowie Trybunalskim i Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Piotrkowie Trybunalskim.

Szkolenie otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Piotrkowskiego - Janusz Terka, który przywitał przybyłych delegatów izby rolniczej oraz zaproszonych gości.

Kierownik ARiMR w Piotrkowie Trybunalskim Katarzyna Miśkiewicz oraz Marzena Bieniek - Naczelnik Wydziału WDSPB, Marek Krzemiński – Starszy Specjalista Wydziału IRZ omówili  funkcjonalność  oraz zmiany w systemie rejestracji zwierząt  IRZplus. Przypomnieli rolnikom o wykonywaniu  spisów stanów stada świń. Następnie Mateusz Sobczyk przedstawiciel ŁODR w Piotrkowie Trybunalskim przeprowadził szkolenie z zakresu Dopłat Bezpośrednich – kampania 2023. Omówił szczegółowo zasady wzmocnionej warunkowości, która opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz dodatkowych dobrowolnych działaniach takich jak ekoschematy,  które stanowią uzupełnienie dopłat bezpośrednich. W trakcie szkolenia delegaci izby rolniczej zadawali pytania dotyczące płatności bezpośrednich i ekoschematów.

Po odbytym szkoleniu Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Piotrkowskiego wydała opinie na temat planowanego przeznaczenia gruntów rolnych dla następujących gmin: Gminy Grabica i Gminy Wola Krzysztoporska.

Serdecznie dziękujemy:

Staroście Powiatu Piotrkowskiego Piotrowi Wojtysiakowi za bezpłatne użyczenie sali konferencyjnej na szkolenie.

Kierownikowi ARiMR w Piotrkowie Trybunalskim Katarzynie Miśkiewicz za współpracę w organizacji szkolenia.

Pracownikowi ŁODR w Piotrkowie Trybunalskim Mateuszowi Sobczykowi za przeprowadzenie szkolenia.

Elżbieta Komar

Biuro Powiatowe IRWŁ w Piotrkowie Tryb.