Współpraca Spółdzielczej Grupy Bankowej z Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego

Spółdzielcza Grupa Bankowa, którą tworzy 175 Banków Spółdzielczych i SGB-Bank SA, podpisała dziś list intencyjny o współpracy z Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego. To kolejna po Wielkopolskiej Izbie Rolniczej organizacja rolników i przetwórców rolnych, która podjęła współpracę z SGB.

Zrzeszenie Banków Spółdzielczych SGB reprezentowali: Mirosław Skiba – prezes Zarządu SGB-Banku SA oraz Dariusz Wojciechowski, prezes Zarządu Łódzkiego Banku Spółdzielczego. Łódzką Izbę Rolniczą reprezentowali członkowie jej zarządu: Bronisław Węglewski – prezes i Jacek Ossowicz – wiceprezes Izby.

Strony porozumienia wyraziły głębokie przekonanie, że połączenie wspólnych doświadczeń i kompetencji Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i Spółdzielczej Grupy Bankowej może przynieść wiele korzyści lokalnym społecznościom, którym obie instytucje służą od lat. „Widzimy możliwość licznych wspólnych inicjatyw związanych z promocją nowoczesnych form uprawy, a także wsparciem dla młodych gospodarstw rolnych czy ekologicznym podejściu do gospodarki rolnej – czytamy w Liście Intencyjnym. – Dzięki naszemu zaangażowaniu mogą powstać platformy wymiany wiedzy, atrakcyjne oferty finansowe, cykle szkoleń i seminaria dostosowane do specyfiki rolnictwa w naszym regionie.”

– Jesteśmy wielkimi orędownikami takich porozumień – podkreślił Mirosław Skiba, prezes Zarządu SGB-Banku SA. – Banki Spółdzielcze od ponad 160. lat wspierają lokalne społeczności, a branżowe izby i szeroko rozumiany samorząd rolniczy są dla nas naturalnymi partnerami. Współpraca w upowszechnianiu wiedzy, finansowaniu rozwoju rolnictwa i budowaniu silnych podstaw solidarności społecznej i gospodarczej, to część naszej misji i jednocześnie ważny kierunek aktywności biznesowej. Banki SGB są bardzo mocno zaangażowane w proces dostarczania rolnikom narzędzi finansowych, kredytów preferencyjnych i płynnościowych, instrumentów leasingu i ubezpieczeń. Pod tym względem jesteśmy liderami na krajowym rynku.

Bronisław Węglewski, prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przyznał, że podpisany list intencyjny  jest nie tylko świadectwem głębokiego zaangażowania w rozwój regionu i dowodem historycznej wspólnoty obu instytucji, ale może być znakomitym punktem wyjścia do konkretnych, wspólnych działań już w nieodległej przyszłości:

– Polskie rolnictwo czeka na takie inicjatywy, a my nie ustajemy w poszukiwaniu sprawdzonych partnerów. Misja i wartości Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego są zbieżne z wartościami bankowości spółdzielczej. Mamy ten sam cel, mamy odpowiednie narzędzia, by zacieśniać współpracę na rzecz lokalnych społeczności i rolnictwa Ziemi Łódzkiej. Podpisanie listu intencyjnego to krok w bardzo dobrym kierunku i doskonała wiadomość dla licznej grupy członków naszej Izby.

Podpisanie Listu Intencyjnego z Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego wysoko ocenił także Dariusz Wojciechowski, prezes Zarządu Łódzkiego Banku Spółdzielczego: – To kolejny etap współpracy między naszym bankiem a środowiskiem rolniczym. SGB ściśle kooperuje z sektorem rolniczym na obszarach swojej działalności biznesowej. Łódzki Bank Spółdzielczy jest inicjatorem współpracy i aktywnym partnerem rolników na terenie województwa łódzkiego. Cieszymy się, że udało się zrealizować ten cel.

* * *

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego działa od 25 lat i jest reprezentowana przez 300 członków Rad Powiatowych działających w 21. powiatach ziemskich, w tym 42. Członków Walnego Zgromadzenia.
W każdym z 21 powiatów działa Biuro Powiatowe IRWŁ, którego praca skupia się na udzielaniu porad, organizacji szkoleń i niesieniu doraźnej pomocy rolnikom w terenie. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego działa na rzecz rolnictwa i rynków rolnych oraz wpływa na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczy w jej realizacji. Dzięki zaangażowaniu IRWŁ, w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego i w Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030, rolnictwo jest wyeksponowane jako jeden z pięciu najważniejszych działów gospodarki województwa. Pozwala to na włączenie obszarów wiejskich w procesy rozwoju regionalnego.

Izby są samorządem rolniczym działającym na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentującym interesy zrzeszonych w nim podmiotów. Członkami izb rolniczych z mocy ustawy są wszystkie osoby fizyczne i prawne, które są podatnikami podatku rolnego lub dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, posiadający w nich wkłady gruntowe. Kompetencje i zadania samorządu rolniczego wynikają z ustawy o izbach rolniczych oraz statutu poszczególnych izb.

* * *

Spółdzielczą Grupę Bankową tworzy SGB-Bank SA i 175 Banków Spółdzielczych. Banków, które działają dla dobra lokalnej społeczności i jej przyszłości, lokalnie inwestując pieniądze swoich klientów i ze szczególną troską dbając o rozwój miejsc, w którym mieszkają.

SGB, zgodnie ze swoją misją i etosem bankowości spółdzielczej, stawia na wzajemność: to, co zyskujemy, oddajemy lokalnej społeczności. Banki Spółdzielcze SGB są zawsze blisko klientów dzięki aplikacji mobilnej i kompletowi płatności mobilnych, a także za sprawą bardzo elastycznej oferty usług finansowych dedykowanych rolnikom, małym i średnim przedsiębiorcom i klientom indywidualnym.

Zrzeszenie SGB ma 55-procentowy udział w rynku w zakresie kredytów preferencyjnych dla rolników, blisko 40% wniosków dotyczących kredytów płynnościowych zostało złożonych przez i właścicieli gospodarstw rolnych obsługiwanych przez SGB.

Banki Spółdzielcze SGB wspierają rolnictwo między innymi z wykorzystaniem 2% kredytu płynnościowego oraz wielu innych instrumentów finansowych przeznaczonych dla odbiorców z sektora rolniczego i przetwórstwa rolno-spożywczego. SGB od wielu lat współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, udzielając na szeroką skalę dedykowanych produktów dla rolników: począwszy od kredytów dopłatowych, płynnościowych a na gwarancjach z Funduszu Gwarancji Rolnych skończywszy. W tym segmencie Zrzeszenie jest absolutnym liderem rynku.