Zagrożenie ASF - konferencja w Tomaszowie Mazowieckim

W dniu 12.02.2018 roku w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Maz. odbyło się spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji epizootycznej związanej z występowaniem i zwalczaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Afrykańskiego Pomoru Świń. Konferencja odbyła się pod patronatem Starosty Tomaszowskiego Pana Mirosława Kuklińskiego a współorganizatorami byli: Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Tomaszowie Maz. Pan Dariusz Kowalczyk, Przewodniczący Zarządu Powiatowego w Tomaszowie Maz. NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Delegat IRWŁ Powiatu Tomaszowskiego Pan Paweł Rochala oraz  Powiatowy Inspektorat Weterynarii Pan Krzysztof Zając.

Spotkanie poprowadził Pan Paweł Rochala, powitał i przedstawił zaproszonych gości

oraz kontynuował przebieg dalszych punktów omawianego programu m.in.:

„Aktualna sytuacja epizootyczna związana z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Polski i UE”.

„Bioasekuracja – najskuteczniejsza ochrona przed Afrykańskim Pomorem Świń” zaprezentowany przez dr n. wet. Pana Jacka Żmudzkiego z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (Zakład Chorób Świń Państwowy Instytut Weterynaryjny).

„Narzędzia i mechanizmy ograniczenia populacji dzika na terytorium Polski ze szczególnym uwzględnieniem terenu województwa łódzkiego” przedstawił Pan Cezary Szadkowski – Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie Tryb.

„Działania administracyjne związane z zapobieganiem i zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń” zaprezentowali Pani lek. wet. Magdalena Krzeszewska Zachary z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Łodzi oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tomaszowie Maz. Pan Krzysztof Zając.

Kolejne punkty programu tj. „Pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny przez posiadaczy świń utrzymujących nie więcej niż 50 szt.” oraz „Zmiany wynikające z ustawy z dnia 23 września 2016 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwiania zwalczania chorób zakaźnych zwierząt” przedstawili Pan Rafał Dobrowolski – Z-ca Kierownika BP ARiMR w Tomaszowie Maz. i Pan Kamil Kacperek – Naczelnik IRZ BP ARiMR w Tomaszowie Maz.

Wśród zaproszonych gości byli obecni również Pan Andrzej Jaros – Burmistrz Wolborza, Pani Iwona Sarwa – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz., Wójtowie Gmin Powiatu Tomaszowskiego lub delegaci z Urzędów Gmin, Przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Maz., Komendy Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej oraz przede wszystkim najbardziej dotknięci tematem rolnicy powiatu tomaszowskiego.

Spotkanie zakończył Pan Paweł Rochala, podziękował wszystkim przybyłym gościom i uczestnikom.

Konferencja trwała kilka godzin, każdy jej punkt przedstawiony został wyczerpująco przez przygotowanych prelegentów. Dyskusje trwały na bieżąco w trakcie omawiania poszczególnych zagadnień z pozytywnym rezultatem propozycji kolejnego spotkania.

Bioasekuracja - połączenie wszystkich działań podjętych w celu zmniejszenia ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzeniania się chorób na poziomie stada, regionu, kraju -  to najbardziej skuteczna ochrona świń przed ASF.

ASF to zakaźna i zaraźliwa, wolno szerząca się choroba wyłącznie świń i dzików, występująca od kilkudziesięciu lat w Afryce.

Wirus ASF (ASFV)  nie jest chorobotwórczy dla ludzi oraz innych gatunków zwierząt.

Choroba ma ogromne konsekwencje ekonomiczne.

Kraj traci prawo eksportu świń i wieprzowiny.

Zakażenia ASFV szerzą się bezpośrednio: świnia – świnia, świnia – dzik, dzik – świnia, świnia – świnia; lub pośrednio: zanieczyszczone wirusem produkty pochodzenia zwierzęcego, środki transportu, ludzie, słoma, siano, kleszcze, gryzonie.

Źródłem wirusa są: zakażone świnie/dziki; przedmioty, odzież, obuwie zanieczyszczone wirusem; źle zabezpieczona pasza; zlewki/odpadki kuchenne zanieczyszczone wirusem (np. zawierające materiał od chorego dzika); niebezpieczne są wyroby z dziczyzny zakupione z nieznanego źródła; wprowadzenie do chlewni słomy zebranej z pól na których żerowały zakażone dziki; utrzymywanie w tym samym obiekcie świń i bydła wypasanego na łąkach zanieczyszczonych wirusem; wektorem choroby mogą być psy i koty wychodzące poza teren chlewni, poruszające się po terenach zakażonych.

Konieczne jest, zwłaszcza w obszarze „podwyższonego ryzyka” w zakresie ASF, jak najszybsze zgłaszanie podejrzenia ASF do lekarza/IW oraz szybka reakcja Inspekcji na to zgłoszenie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w przypadku podejrzenia wystąpienia lub wystąpienia choroby u dzika: powiadamia o tym fakcie myśliwych i posiadaczy świń; podejmuje czynności mające na celu zebranie i udokumentowanie wszelkich danych epizootycznych i niezwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia choroby określa obszar skażony.

Nie dziki, ale lekceważenie zasad bioasekuracji i aktywność ludzi, w tym przede wszystkim  środki transportu i nielegalnie przemieszczane mięsa zakażonych dzików lub świń będą przyczyną rozwleczenia ASF na duże odległości.

Karolina Galińska

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i obsługi Rady Powiatowej IRWŁ