MRiRW zapowiada zmiany dla grup producentów wnioskowane przez KRIR

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 22 marca 2024 r., w sprawie długości okresu zobowiązań dla beneficjentów interwencji I.13.2 „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” uwzględnionej w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027), resort rolnictwa przedstawił pismem z 25 kwietnia 2024 r. informację, że przychyla się do wnioskowanych zmian.

Wystąpienie o objęcie ochroną prawną zapachów i odgłosów związanych z produkcją rolniczą

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie stworzenia uregulowań prawnych, które pozwolą objąć ochroną prawną tradycyjne zapachy i odgłosy związane z produkcją rolniczą resort rolnictwa poinformował pismem z 26 kwietnia 2024 r., że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizowane są wszystkie napływające sygnały dotyczące warunków prowadzenia działalności rolniczej.

Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za miesiąc kwiecień 2024r.

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje  opinie   w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W dniu 27.04.2024r. odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, podczas którego Zarząd omówił bieżące działania IRWŁ oraz omówił  m.in.  trudną sytuacje w rolnictwie (kryzys na rynkach rolnych, wystąpienie przymrozków wiosennych w uprawach jagodowych, sadowniczych, rolnych na terenie województwa łódzkiego).

Elektroniczny wniosek nawozowy dostępny od 6 maja

Od 6 maja br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje udostępnić generator wniosku o pozwolenie na wprowadzenie do obrotu produktów nawozowych.

Generator ułatwi przedsiębiorcom złożenie kompletnego wniosku wraz z obowiązkowymi załącznikami, m.in. ze sprawozdaniem z badań fizykochemicznych, z opinią o spełnieniu wymagań jakościowych oraz opinią o przydatności.

Dodatkowo, po złożeniu wniosku przez generator, wniosek oraz załączniki należy przesłać:

przez ePUAP – podpisane elektronicznie;

Bitwa Regionów - zgłoszenia do 15 maja!

Informujemy, iż termin naboru zgłoszeń do IX Edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” zostaje wydłużony do dnia 15 maja 2024 r. Każda edycja „Bitwy Regionów” skupia setki Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń. W tym roku także liczymy na wysoką frekwencję. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.