Sierpniowe wydanie "W nowej roli"

Szanowni Państwo! „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska!” – to słowa Wincentego Witosa, patrioty, męża stanu, wybitnego przywódcy chłopów oraz jednego z ojców niepodległej Polski. Na stronie 8 i 9 przedstawiamy Państwu reportaż z uroczystości odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa w Błaszkach. Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu na Rzecz Budowy Pomnika Wincentego Witosa, a szczególnie Panu Janowi Kołodziejczykowi i autorowi Józefowi Jura za inicjatywę, by uhonorować tak wielkiego Polaka, chłopa z krwi i kości – symbol polskiej wsi i polskich chłopów. Dla nas rolników, kiedy właśnie zbieramy plony z naszych pół, Wincenty Witos zawsze będzie przykładem wspaniałego gospodarza na polskiej ziemi.

Za nami tzw. małe żniwa. Pogoda nie jest dla rolników łaskawa. Ceny rzepaku nie przekracają 2 000 zł za tonę. Długa susza i ostatnia deszczowa pogoda wpłynęły na jakość i plony ziarna. Już teraz obserwujemy problemy ze sprzedażą zbóż. Większość firm skupowych nie jest zainteresowana skupem zbóż o wilgotności ponad 14,5 %. Jeśli firmy zdecydują się na skup, to stosują duże potrącenia. Cena pszenicy konsumpcyjnej waha się w granicach 820-960 zł za tonę, natomiast paszówka 780-830 zł/t. Więcej informacji o żniwach w województwie zamieszczamy na stronie 7.

Szanowni Państwo, wybory do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, odbędą się 24 września (niedziela) 2023 roku od godziny 8:00 do18:00. Wszystkie dokumenty dotyczące kandydowania do izby rolniczej zamieszczone są na naszej stronie internetowej: www.izbarolnicza.lodz.pl. Zapraszam rolników ziemi łódzkiej do głosowania i kandydowania w wyborach do samorządu rolniczego!

Bronisław Węglewski

Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego