Obrady IV Europejskiego Parlamentu Wiejskiego

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył w obradach IV Europejskiego Parlamentu Wiejskiego, które odbywały się w Candas (Asturia, Hiszpania) w dniach 6-9 listopada 2019 r.

W organizowanym co dwa lata spotkaniu przedstawicieli wiejskich organizacji pozarządowych, krajowych sieci obszarów wiejskich oraz lokalnych grup działania uczestniczyło  ponad 400 osób z 41 krajów europejskich zarówno z Unii Europejskiej jak i spoza niej.

Termin składania wniosków został przedłużony do 29.11.2019 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że termin składania – przez producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% danej uprawy – wniosków o udzielenie pomocy w formie dotacji zostaje wydłużony.

Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski na posiedzeniu Copa-Cogeca

W dniu 5 listopada 2019 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „owce”. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w zebraniu wziął udział Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Pan Bronisław Węglewski. Po przyjęciu porządku obrad i sprawozdania z ostatniego posiedzenia odbyła się debata na temat wkładu sektora baraniego w walkę ze zmianami klimatu.

Konferencja pt. „Wyzwania środowiskowe w rolnictwie”

W dniu 06.11.2019 r. odbyła się międzynarodowa  konferencja  pt. „Wyzwania środowiskowe w rolnictwie”. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych udział w konferencji wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Organizatorem wydarzenia było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

W konferencji wzięło udział 100 osób , w tym rolnicy, doradcy rolniczy, członkowie izb rolniczych, naukowcy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, podmioty prywatne, organizacje pozarządowe.

IRWŁ do KRIR w sprawie wniosków Rady Powiatowej IRWŁ w Pajęcznie

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Pajęcznie skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o ich rozpatrzenie i dalszą realizację. Pierwszy wniosek dotyczy podjęcia działań mających na celu zwiększenie limitu na dofinansowanie ubezpieczeń z dopłatą upraw od ryzyka suszy. Drugi wniosek dotyczy podjęcia działań mających na celu zarezerwowanie kwoty na pomoc de minimis w okresie budżetowania.