„Spotkanie po latach” Rady Powiatowej IRWŁ powiatu wieruszowskiego

23 lutego 2017r. o godz. 17.00 w Wieruszowie odbyło się spotkanie członków Rady Powiatowej IRWŁ w powiecie wieruszowskim z okazji XX – lecia powstania izb rolniczych, m.in. na ziemi wieruszowskiej. Na uroczystość przybyli nie tylko obecni członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w powiecie wieruszowskim, ale także delegaci poprzednich kadencji. Przybyli także zaproszeni goście: Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Pan Bronisław Węglewski,   przedstawiciele instytucji współpracujących z Radą Powiatową IRWŁ w Wieruszowie m.in. Kierownik Zespołu Doradców ODR  w Wieruszowie – Pani Irena Stasiak, a także Kierownik Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Wieluniu – Pani Barbara Dylewska.

Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim – Pan Jerzy Karsznia, przedstawił krótką historię funkcjonowania i działalności izby rolniczej w powiecie wieruszowskim. Pierwsza izba rolnicza powstała na ziemiach polskich w Poznaniu w 1895r. Podstawą funkcjonowania samorządu rolniczego w Polsce jest Ustawa z dn. 14 grudnia 1995r. o izbach rolniczych, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1996r. I wybory do izb rolniczych odbyły się 29 września 1996r. Kadencja ta trwała do grudnia 2002r. W czasie I kadencji do czasu reformy administracyjnej 1 stycznia 1999r. 6 gmin ziemi wieruszowskiej należało do województwa kaliskiego i tym samym do Kaliskiej Izby Rolniczej. Po reformie administracyjnej, rolnicy powiatu wieruszowskiego wraz z gminą Lututów (wcześniej województwo sieradzkie) stali się członkami Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. I Prezesem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego był Zenon Jarząb, a I Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Józef Waligóra. II Kadencja IRWŁ trwała od grudnia 2002r. do 04.02.2007r. Prezesem Zarządu IRWŁ został Pan Andrzej Górczyński. Przewodniczącym Rady Powiatowej IRWŁ     w Powiecie Wieruszowskim Pan Jerzy Karsznia, a Delegatem Andrzej Kędzia. W tej kadencji utworzone zostały Biura Powiatowe w całym województwie łódzkim. W powiecie wieruszowskim zostały przeprowadzone na szeroką skalę szkolenia z zasad wypełniania wniosków obszarowych, a także innych działań PROW. III Kadencja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego trwała od 04.02.2007r. – 03.04.2011r. Prezesem został wybrany ponownie Pan Andrzej Górczyński. Przewodniczącym Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim Pan Jerzy Karsznia, a Delegatem na Walne Pan Ryszard Starek. W tym czasie w powiecie wieruszowskim w ramach promocji funduszy unijnych organizowane były konkursy m.in. w Szkole Rolniczej w Lututowie. Prowadzone były nabory dzieci rolników na wyjazdy na kolonie letnie. Duża liczba dzieci skorzystała z letniego wypoczynku. Realizowany był Program Wapnowania Gleb. Organizowane były szkolenia dla rolników, m.in. z Cross – Compliance. IV Kadencja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego trwała od 03.04.2011r. – 31.05.2015r. Prezesem Zarządu IRWŁ został Pan Andrzej Górczyński. Przewodniczącym Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim – Pan Jerzy Karsznia a Delegatem na Walne Zgromadzenie IRWŁ Pan Ryszard Starek. W tym czasie odbywały się wyjazdy studyjno – szkoleniowe dla delegatów i rolników, szkolenia specjalistyczne, m.in. z utrzymywania trzody chlewnej, chemizacyjne. V Kadencja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego rozpoczęła się 31.05.2015r. Prezesem Zarządu IRWŁ wybrany został Pan Bronisław Węglewski. W powiecie wieruszowskim Przewodniczącym wybrany został Pan Jerzy Karsznia, a Delegatem na Walne Zgromadzenie – Pan Ryszard Starek. Jednym z ważniejszych zadań tej kadencji jest budowa głównej siedziby Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

W trakcie tych 20 lat swojej działalności Rada Powiatowa IRWŁ w Powiecie Wieruszowskim współpracowała i nadal współpracuje z następującymi instytucjami: ARiMR, TUW, Powiatową Inspekcją Weterynaryjną w Wieruszowie, Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Wieruszowie, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Wieruszowie, KRUS, ARR, Starostwem Powiatowym w Wieruszowie, Gminami z Powiatu Wieruszowskiego, Kołami Łowieckimi, Bankiem Spółdzielczym w Lututowie, Gminnymi Ośrodkami Kultury, OSP, LGD, Szkołą Rolniczą  w Lututowie. „Spotkanie po latach”, które się odbyło, było wspaniałą okazją do wspomnień tych wszystkich lat działalności Izby Rolniczej.

Magdalena Stępień

Specjalista ds. obszarów wiejskich i obsługi Rady Powiatowej IRWŁ w Wieruszowie