120-lecie samorządu rolniczego na ziemiach polskich oraz 20-lecie reaktywowania izb rolniczych w Polsce

Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz wszystkie polskie izby rolnicze obchodziły 24 sierpnia 2016 roku 120-lecie samorządu rolniczego na ziemiach polskich oraz 20-lecie działalności izb rolniczych w Polsce. W 1946 roku dekretem ówczesnych władz o zniesieniu polskich izb rolniczych zakończyły one swoją działalność. Dopiero ustawa z dnia 14 grudnia 1995 roku o izbach rolniczych pozwoliła na reaktywowanie samorządu rolniczego, który rozpoczął swoją działalność na przełomie 1996 i 1997 roku.

Z okazji tych jubileuszów otwarto w Parzniewie pod Warszawą nowy obiekt szkoleniowo-biurowy, który jako siedziba Krajowej Rady Izb Rolniczych będzie służył polskim rolnikom. Obchody, objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Pruszkowie, a następnie dokonano uroczystego otwarcia i poświęcenia nowego budynku. Na uroczystości pojawili się m. in. prezesi oraz przedstawiciele wszystkich wojewódzkich izb rolniczych, byli prezesi KRIR, a także politycy: przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Jarosław Sachajko oraz jego zastępca Jan Krzysztof Ardanowski, posłowie Parlamentu Europejskiego – Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski, a także przedstawiciele centralnych jednostek i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa. Przybyły również delegacje zagraniczne izb rolniczych: z Francji, Węgier, Litwy i Słowacji.  W czasie uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe i pamiątkowe medale za zasługi dla samorządu rolniczego.

Na wniosek Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Rau, Złotym Krzyżem Zasługi jako jedyny został odznaczony Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski. Prezes IRWŁ dziękując za otrzymane odznaczenie podkreślił, że została doceniona jego praca na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich. Prezes Bronisław Węglewski został również odznaczony Złotą Odznaką - Zasłużony dla Samorządu Rolniczego, Srebrną Odznakę otrzymał Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.