Buczkowska truskawka ma szansę być rozpoznawalną w Polsce i na świecie marką województwa

Niezwykle popularne Święto Truskawki jest organizowane corocznie w czerwcu, w gminie Buczek. Gmina Buczek to gmina w województwie łódzkim słynąca z tego, że na jej terenie oraz na terenie powiatu łaskiego znajdują się największe plantacje truskawek. Od roku 2009 Święto Truskawki organizowane było  w randze święta wojewódzkiego, ubiegłoroczna impreza była I Krajowym Świętem Truskawki. W tym roku pod Patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody i Marszałka Województwa Łódzkiego odbyło się II Krajowe Święto Truskawki.

II Krajowe Święto Truskawki to wydarzenie, które oprócz promocji truskawek łączy w sobie różnorodne elementy tradycji i obyczajowości regionalnej, jest elementem budowania tożsamości lokalnej, uwzględniając wieloletnie tradycje regionu. I pewnie ta dbałość władz gminy o promocję i kultywowanie tradycji regionu spowodowała, że w imprezie plenerowej, która odbyła się 25-26 czerwca 2016 roku w Buczku wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z całego kraju. Głównym przesłaniem święta było pokazanie atutu regionu, którym jest truskawka oraz zaprezentowanie muzyczno-kulturalnego widowiska. Impreza ma łączyć pokolenia, dlatego i w tym roku odbyły się występy zespołów, które zgromadziły młodą i trochę starszą widownię. Prezentacje artystyczne łączyły muzykę popularną, znaną ze stacji radiowych z charakterystycznym dla regionu brzmieniem zespołów lokalnych. W tym roku wśród wielu artystów, na buczkowskiej scenie zaprezentowały się gwiazdy formatu ogólnopolskiego. Zespół Dżem, Michał Szpak i DODA byli niewątpliwą atrakcją truskawkowego weekendu. Na imprezie w Buczku jak widać było coś dla ducha, ale i dla ciała. Gmina zapewniła kolejne smakowite wydarzenia. W konkursach na najlepszą nalewkę i ciasto swoje pomysły i wielką pasję pokazali wszyscy uczestnicy konkursów.

Najładniejsze truskawkowe ciasta zaprezentowali:

Marlena Cichosz

Iwona Wojciechowska

Jolanta Izydorczyk

Irena Janicka

Anna Zelmozer-Waga

natomiast autorami najsmaczniejszych nalewek byli:

Paweł Jędrysiak

Łukasz Kwiatkowski

Małgorzata Niedzielska

Beata Sobala

Magdalena Sobala

W pierwszy wakacyjny weekend w Buczki nie zabrakło też stoisk z produktami tradycyjnymi, które wśród uczestników imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wiejskie chleby, smalec, pieczone mięsa, smakowite drożdżowe warkocze to, oprócz wyśmienitych ciast z truskawkami, jedna z atrakcji tej imprezy.
Wydarzenie w Buczku zgromadziło liczne stoiska z rękodziełem ludowym. Lokalni artyści zaprezentowali dorobek kulturalny tak charakterystyczny dla tego regionu.

W programie imprez towarzyszących i tym razem nie mogło się obyć bez edycji Truskawkowego Wyścigu Rowerowego, który wygrał, po raz pierwszy w cyklu pucharu Polski, Daniel Chądzyński. Wyścig poprzedził malowniczy przejazd  uczestników I Truskawkowego Zlotu Motocyklowego. Imprezę uświetnił również turniej Mistrzostw Polski w Super Enduro. 

Truskawkowa gmina Buczek może być przykładem dla innych gmin jak atut regionu przekuć w sukces i zaprezentować niezapomniane widowisko. Przy okazji warto także wspomnieć, że powstałe w tym roku Buczkowskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek złożyło do Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach wniosek w konkursie na produkt rolny lub środek spożywczy kwalifikujący się do rejestracji w europejskim systemie oznaczeń geograficznych. „Buczkowska Truskawka" uzyskała najlepszy wynik w konkursie i  będzie miała szansę być rozpoznawalną w Polsce i na świecie marką rolnictwa województwa łódzkiego oraz znakiem chronionym prawem.

O buczkowskiej truskawce w Agroexpressie TVP Łódź - wypowiedź Jerzego Kuzańskiego - Dyrektora Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

Do zobaczenia za rok na III Krajowym Święcie Truskawki w Buczku!

Tradycja uprawy truskawek w Gminie Buczek 

               Według historii sztuki kulinarnej najpopularniejszy deser z owoców - truskawki z bitą śmietaną – pierwszy raz podano na polecenie cara Piotra I ze słynnej dynastii Romanowów. Zażyczył on sobie tego przysmaku w środku rosyjskiej zimy. Historia odnotowała ten fakt, lecz źródła milczą o tym, skąd wzięto wówczas świeże owoce. Truskawki a'la Romanow są wymieniane wśród najsłynniejszych potraw świata.

                W rejonie Łasku i Buczku uprawa truskawek zaczęła się rozpowszechniać w okresie międzywojennym. Pierwsze sadzonki na te tereny sprowadził około 1923 roku właściciel majątku w Ostrowie ((obecnie mieści się Zespól Szkół Ogrodniczych) – Szweycer. W gminie Buczek jednym z pierwszych plantatorów był Konstanty Krzesiński zamieszkały w Szadku. W 1931r jako absolwent „Ludowej Szkoły Rolniczej” w Sędziejowicach otrzymał bezpłatnie 200 sztuk sadzonek odmiany Madame Moutot (Monton) a pewną ilość zakupił i założył plantację o pow. 0,20 ha. Madame Moutot lub Mamut albo Kartoflanka (wyhodowana we Francji w 1910 roku) była jedyną uprawianą odmianą w  okresie przedwojennym i bezpośrednio powojennym. Należy wspomnieć, że  jednym z prekursorów skupu i przetwórstwa truskawek na terenie gminy była Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Buczku. Na przełomie lat 60, 70 i 80 produkcja truskawek na terenie gminy Buczek to rosła, to malała. Obecnie te smaczne i niezwykle popularne w Polsce owoce uprawiane są na terenie gminy na ponad 85 ha. 

Źródło materiałów:  Szymański Jan, Tradycja uprawy truskawek w gminie Buczek, 1998 r.