Działania izby rolniczej – czerwiec    2023

Część merytoryczna - Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje  opinie   w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

Uchwałą nr 2/2023r. Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego 2023r. zostały zarządzone wybory do izb rolniczych, w tym do Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Wybory zostały wyznaczone na dzień 24 września 2023r. (niedziela) w godzinach od 8.00 do 18.00.  Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego przystąpiła do realizacji terminarza wyborów. Na stronie internetowej IRWŁ są zamieszczone uchwały i bieżące informacje dotyczące wyborów.

Niewątpiliwie najważniejszym wydarzeniem w miesiącu czerwcu 2023r. było ostatnie posiedzenie Walnego Zgromadzenia IRWŁ w VI kadencji, które odbyło się w dniu 28 czerwca 2023r. w sali konferencyjnej IRWŁ przy ulicy Beskidzkiej 124 w Łodzi. Na wstępie Sekretarz Kapituły Odznaczeń KRIR – Robert Nowak – Członek KRIR wręczył zasłużonym członkom IRWŁ odznaczenia. Następnie w pierwszej cześci posiedzenia VIII/VI Walnego Zgromadzenia wystąpili zaproszeni goście w tym Krzysztof Ciecióra – Posekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawiciele instytucji sektora rolnego. W drugiej części obrad członkowie Walnego Zgromadzenia udzielili absolutorium Zarządowi za rok 2022 oraz przyjęli sprawozdanie z działalności statutowej oraz finansowej za rok 2022 oraz budżet IRWŁ na rok 2023.  Również dokonali wyboru Komisji Wojewódzkiej powołanej w celu przeprowadzenia wyborów do Rad Powiatowych  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  zarządzonych na dzień 24 września  2023 r. Wnioski podjęte przez delegatów WZ IRWŁ zostały przekazane w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji do KRIR ( 1-3 do KRIR  i Wojewody Łódzkiego ( 4 wniosek).

Podjąć pilną interwencje na rynku mleka. Cena mleka od stycznia 2023r. do dnia dzisiejszego drastycznie spadła z ceny 2,50 zł  do ceny 1,54 zł za litr. Jest to cena poniżej kosztów produkcji.

Podjąć działania mające na celu przywrócenie wariantu „ Międzyplony Ozime” do działań  Rolno-Środowiskowo- Klimatycznych zgodnie z formułą obowiązującą do roku 2023 i obowiązującą wówczas stawką dopłaty. Obecnie „ Międzyplony” stanowią Ekoschematy. Stawka dopłaty jest niekorzystna .

Podjąć działania mające na celu  kontrolę firm produkujących  silosy zbożowe i  maszyny rolnicze w zakresie uzasadnienia tak drastycznego wzrostu cen. Po ogłoszeniu przez ARiMR naborów wniosków na dotacje do budowy silosów zbożowych i modernizacje gospodarstw rolnych drastyczne wzrosły ceny m.in. maszyn rolniczych.

Podjąć  działania mające na celu powołanie komisji gminnych do szacowania strat w gospodarstwach rolnych w powiecie rawskim wskutek wystąpienia przymrozków wiosennych w uprawach sadowniczych. Nie wszystkie stacje meteorologiczne odnotowały ten fakt, gdyż są rozmieszczone zbyt rzadko i mierzą temperaturę na wysokości 2 m przez co nie są wiarygodne. Natomiast firmy ubezpieczeniowe uznają wystąpienie przymrozków.

Zarząd na bieżąco monitoruje sytuację w rolnictwie i podejmuje działania  kierując wnioski w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W dniu 6 czerwca 2023r.  imieniu Zarządu IRWŁ, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Wiktora Szmulewicza Prezesa KRIR w związku z napływającymi sygnałami od rolników w sprawie wystąpienia suszy rolniczej w uprawach rolnych i na użytkach zielonych. IRWŁ prosi o podjęcie pilnych działań w sprawie uruchomienia aplikacji suszowej.  Brak opadów przez  okres  jednego miesiąca powoduje gwałtowny spadek poziomu wód gruntowych i pogłębianie się suszy rolniczej. Obecnie susza rolnicza rozwinęła się w pasie od okolic Łodzi po północ i wschód województwa  łódzkiego, a największe niedobory wody zanotowano na terenach Wysoczyzny Łaskiej (źródło: IUNG-PIB).

W dniu 13 czerwca 2023r. w imieniu Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek Członków Rady Powiatowej IRWŁ w Rawie Mazowieckiej, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego skierował pismo do Wojewody Łódzkiego Karola Młynarczyka z prośbą o podjęcie działań mających na celu powołanie gminnych komisji szacujących szkody w uprawach rolnych w związku z wystąpieniem na terenie powiatu rawskiego przymrozków oraz gradobicia. Sadownicy z terenu powiatu rawskiego zgłaszają, iż najbardziej ucierpiały plantacje drzew pestkowych (czereśni, wiśni, śliw) oraz także plantacje porzeczki, w mniejszym stopniu plantacje jabłoniowe. IRWŁ zwraca się prośbą o pilną interwencję i powołanie komisji gminnych, aby można było oszacować straty przed zbiorami owoców  z plantacji dotkniętych przymrozkami czy gradobiciem.

W dniu 13 czerwca 2023r.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się pononownie do Krajowej Rady Izb Rolniczych z interwencję o w sprawie dalszych drastycznych obniżek cen skupu mleka. W województwie łódzkim OSM obniżyło cenę skupu do 1,54 zł za 1 litr mleka. Dla rolników jest to zejście poniżej kosztów produkcji i może skutkować nieopłacalnością produkcji mleczarskiej, a co za tym idzie likwidacją stad krów mlecznych przez rolników i brakiem krajowego mleka w sklepach. Mleko może stać się towarem luksusowym. Już teraz wielu rolników, a zwłaszcza młodych, nie chce prowadzić własnej hodowli z powodu dużych nakładów pracy. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego prosiła o ponowną interwecję. 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

-rozporządzenia MRiRW w sprawie wzoru wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego  z tytułu pełnienia funkcji sołtysa;

Posiedzenia  Komisji  Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu 12 czerwca  2023 r. odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w siedzibie IRWŁ przy ul. Beskidzkiej 124 w Łodzi.  Członkowie Komisji  przygotowali sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnejza rok 2022 oraz przygotowali wniosek o udzielenie absolutorium dla Zarządu IRWŁ za rok 2022.

Posiedzenia Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu 12 czerwca 2023r. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Statutu, Regulaminów i Budżetu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w siedzibie IRWŁ przy ul. Beskidzkiej 124 w Łodzi. Członkowie Komisji wydalli opinię w sprawie projektu budżetu i założeń planu finansowego Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na rok 2023.             

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu czerwca 2023r. odbyło się 5 posiedzeń  Rad Powiatowych  IRWŁ  (w dniu   3.06.2023r. powiatu piotrkowskiego;  w dniu 5.06.2023r. powiatu wieluńskiego; w dniu 16.06.2023r. powiatu łaskiego, w dniu 19.06.2023r. powiatu kutnowskiego; w dniu 30 czerwca 2023r. powiatu opoczyńskiego). Członkowie  omówli trudną sytuację w rolnictwie spowodowaną m.in. spadkiem cen płodów rolnych.  Przedstawiciele Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa przekazali informacje na temat pomocy udzielanej do zbóż, gryki i nawozów. Również poinformowali o trwającym naborze dla Kół Gospodyń Wiejskich (do 30 września 2023r.).

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 7 czerwca 2023 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi odbyły się rozstrzygnięcia etapów wojewódzkich dwóch konkursów: IV Ogólnopolskiego Konkursu Dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pt. „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”, nad którym honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W bieżącym roku, w konkursie wzięła udział rekordowa liczba 4 211 uczniów ze 185 szkół podstawowych z naszego województwa. Po uroczystym podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród, komisarz Grzegorz Mikołajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy w skupieniu słuchali cennych informacji na temat bezpiecznych zachowań. Na zakończenie dzieci i opiekunowie mieli możliwość obejrzenia sprzętu i pojazdów strażackich. Wzorem lat ubiegłych również w tym roku Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego była współorganizatorem i fundatorem nagrody dla laureata.

W dniu 14 czerwca 2023r. w OT KOWR w Łodzi odbyło się pierwsze w kadencji 2023-2025 posiedzenie Rady Społecznej działającej przy Dyrektorze OT. Rada Społeczna to organ doradczy, który opiniuje niektóre działania KOWR, dotyczące gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zgodnie z procedurą przyjętą przez Dyrektora Generalnego KOWR IRWŁ zgłosiła dwóch swoich przestawicieli Pana Adama Michasia – Członka Zarządu IRWŁ oraz Pana Jerzego Kuzańskiego – Przewodniczącego Rady Powiaytowej IRWŁ powiatu zgierskiego.

W dniach 19-21 czerwca 2023 r.  50-osobowa grupa z Małopolski - składająca się z rolników zajmujących się przetwórstwem oraz zainteresowanych poszerzeniem swojej działalności o przetwórstwo produktów rolnych i prowadzeniem sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego i opiekuna merytorycznego, uczestniczyła w 3-dniowym, krajowym wyjeździe studyjnym, zorganizowanym przez Małopolską Izbę Rolniczą, w ramach realizacji operacji pn. „Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny (RHD) - szansą dla małych gospodarstw”.Operacja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" PROW na lata 2014-2020. Wyjazd był okazją do poznania przykładów prowadzenia gospodarstw w woj.łódzkim zajmujących się przetwórstwem produktów rolnych oraz prowadzących sprzedaż produktów ze swojego gospodarstwa w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Podczas  wyjazdu zrealizowano poszczególne merytoryczne punkty programu: odbyły się spotkania z przedstawicielami Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego  oraz spotkanie z rolnikami i przedstawicielami Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego - Beatą Gregorczuk-Rzewuską Dyrektorem Biura IRWŁ, Jackiem Ossowiczem - Członkiem Zarządu IRWŁ (sadownik), Piotrem Kociołkiem - Przewodniczącym Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Bełchatowskiego (pszczelarstwo), Iwoną Mamzer - Delegatką Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Łaskiego (hodowla krów) i Moniką Mrowińską - Delegatką Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Łaskiego (gospodarstwo ekologiczne "Mrowisko"). 
Podczas spotkań rolnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.
W ramach programu odbyły się  również wizyty w gospodarstwach  w województwie łódzkim, które zajmują się przetwórstwem wytworzonych  w gospodarstwie produktów oraz ich  sprzedażą w ramach rolniczego handlu detalicznego.

W dniach 22 i 23 czerwca 2023 r., odbyła się Konferencja o nazwie "Kultywowanie tradycji, przedsiębiorczość oraz rozwój osobisty kobiet wiejskich" w Licheniu Starym, powiecie konińskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krajową Radę Izb Rolniczych (KRIR) oraz Radę ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich. W konferencji udział wzięły z ramienia IRWŁ Pani Ewa Bednarek- Członek Zarządu IRWŁ oraz Iwona Mamzer – Delagat na WZ IRWŁ. Pierwszego dnia odbyły się bardzo interesujące wykłady. Pierwszym prelegentem była Francesca Gironi, Wiceprzewodnicząca Komisji Kobiet w COPA, pochodząca z Włoch. Jej wykład dotyczył sposobów pozyskiwania dodatkowych dochodów przez włoskich rolników. We Włoszech pojęcie rolnika jest bardzo szerokie i obejmuje nie tylko producentów żywności, ale także usługodawców w dziedzinie przetwórstwa, turystyki oraz usług społecznych.  Następny wykład prowadzony przez trenera personalnego, Panią Marię Nowak, dotyczył rozwoju osobistego. Aby rozwój człowieka, nie tylko kobiety, był pełny, należy zadbać o cztery obszary: rozwój fizyczny, rozwój umysłowy, rozwój emocjonalny i obszar duchowy. Drugiego dnia rano odbyło się posiedzenie Komisji ds. Kobiet i Rodzin w Środowisku Wiejskim przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej (WZ). 

W dniach 24-25 czerwca 2023r. w Buczku  odbyło się VII Krajowe Święto Truskawki. Jak co roku przygotowano wiele atrakcji. Zmagania  w szypułkowaniu truskawek na czas, rzutach truskawkami do celu, wyścigu  w łubiankach czy rozgrywki sportowe, pokazy twórczości artystycznej oraz występy muzyczne to tylko nieliczne  z truskawkowych atrakcji, które                  w tym roku przygotowali organizatorzy. Przedstawiciele IRWŁ również  uczestniczyli w tym Wydarzeniu.

Inna działalność IRWŁ

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ.

- Wzorem lat ubiegłych również  w tym roku rolnicy mogą  skorzystać z pomocy pracowników IRWŁ przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                                             

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl