Działania izby rolniczej – grudzień   2021

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze. Również wydaje opinie na wniosek gmin w sprawie stawki ceny żyta do ustalenia podatku rolnego na 2022 rok. Cena skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2022 rok ogłoszona w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia   20 października 2021r.  wynosi 61,48 zł za 1dt.

W dniu 1 grudnia 2021r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w powiecie kutnowskim, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą  o rozpatrzenie i dalszą realizację poniższych wniosków:

Podjąć działania , aby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  dofinansowywał  w 100% wraz z VAT odbiór folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej z gospodarstwa. W chwili obecnej środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i nie wystarcza  na obsługę zbiórki folii, a urzędy gmin nie mogą dofinansować ze środków własnych, ani zapłacić VAT-u.

Podjąć działania, aby firmy skupujące (folie)  wystawiały potwierdzenie o odbiorze folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej  z gospodarstwa.

Podjąć działania, aby rolnicy mogli kupować paliwo bez akcyzy.

W dniu 2 grudnia 2021r.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w nawiązaniu do pisma Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Departament Inspekcji przesłał swoje uwagi do KRIR

W dniu 20 grudnia 2021r. odbyło się V/VI Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w sali konferencyjnej IRWŁ przy ulicy Beskidzkiej 124 w Łodzi. W posiedzeniu uczestniczył m.in. Krzysztof Ciecióra- Podsekretarz Stanu  w MRiRW. Wnioski podjęte przez członków V/VI Walnego Zgromadzenia IRWŁ zostały przesłane  w dniu 28.12.2021r. do Prezesa KRIR – Wiktora Szmulewicza w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji. Wnioski oraz tematyka Walnego Zgromadzenia IRWŁ jest na stronie 8 i 9 w Temacie numeru.                                                                                          

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez KOWR związanych z wdrożeniem na terytorium RP programu dla szkół;

- ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego;

Posiedzenie Komisji  Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu 2.12.2021r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Rewizyjnej  Członkowie zapoznali się ze Sprawozdaniem z dochodów i wydatków IRWŁ  stan na  15.11.2021r.

Posiedzenie  Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu 2.12.2021r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów  IRWŁ. Członkowie zapoznali się ze Sprawozdaniem z dochodów i wydatków IRWŁ  stan na 15.11.2021r.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu grudniu 2021r. odbyło się 12 posiedzeń  Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 6.12.2021r. powiatu brzezińskiego, w dniu 9.12.2021r. powiatu wieruszowskiego,  w dniu 10.12.2021 powiatu skierniewickiego, w dniu 13.12.2021r. powiatu sieradzkiego, dniu 14.12.2021r. powiatu łowickiego, w dniu 15.12.2021  powiatu rawskiego, w dniu 16.12.2021 powiatu  łódzkiego-wschodniego, w dniu 22.12.2021 powiatu poddębickiego, w dniu 28.12.2021r. powiatu zduńskowolskiego w dniu 29.12.2021r. powiatu bełchatowskiego, laskiego, w dniu 30.12.2021r. powiatu zgierskiego. Członkowie omówili: aktualną trudną sytuację w rolnictwie spowodowaną m.in. przez wysokie ceny nawozów i produktów do produkcji rolnej, aktualne wymogi, kryteria i możliwości obrotu zwierzętami we wprowadzonych  strefach związanych z ASF.  Natomiast przedstawiciele instytucji sektora rolnego przedstawili informacje m.in. na temat:

-  zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin,  

- wycofania ze sprzedaży substancji czynnych,

- zasad podlegania przez pomocnika rolnika ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu  i macierzyńskiemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu,

- szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez zwierzynę łowną i leśną,

- ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie, 

- prowadzenia gospodarstwa ekologicznego w świetle obowiązujących przepisów,

- zasad przyznawania płatności bezpośrednich w roku 2022,

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 10 grudnia 2021r. w formie zarówno hybrydowej jak i zdalnej odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Łodzi. Podczas spotkania brygadier Mikołaj Pawełczyk, naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi przedstawił działania  kontrolno-rozpoznawcze w gospodarstwach rolnych podejmowane w 2021 r. Analizę wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników na terenie województwa łódzkiego w III kwartach 2021 roku omówił – Przemysław Kraska KRUS O/R w Łodzi. Ponadto zostały przedstawione działania prewencyjne realizowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego O/R w Łodzi, Okręgowy  Inspektorat Pracy w Łodzi i  członków Wojewódzkiej Komisji ds. BHP w Rolnictwie w III kwartałach 2021 roku.  Z ramienia IRWŁ w posiedzeniu uczestniczył Dyrektor Biura IRWŁ – Jerzy Kuzański.  

 

 „Bazarek – prosto od rolnika”  na dziedzińcu siedziby KOWR OT w Łodzi przy ulicy Północnej 27/29 (naprzeciwko przystanku tramwajowego „Architektura” i Parku Staromiejskiego) i otwarty w godz. od 08.00 do 15.00 zaprasza w każdą sobotę po produkty, takie jak  mięsa, wędliny, sery , mleko, jogurty, soki z kiszonych buraków, soki z kiszonych buraków i selera, soki z kiszonej kapusty, ocet jabłkowy, pomidory suszone w oleju, papryka pieczona, ogórki w zalewie musztardowej, buraczki, warzywa ekologiczne, kapusta kiszona, ogórek, chleb żytni, gryczany, orkiszowy, owoce, soki naturalne, syropy, zestawy soków i syropów, jajka kurze, świeże owoce żurawiny, sok z żurawiny, konfitury z żurawiny, sok z borówki, konfitura z borówki), chrzan, przetwory, ogórki, ketchup, przetwory rybne, paprykarz, ryby pieczone w occie, sałatki rybne, miód pszczeli, zioło miody,  pyłek pszczeli, pierzga pszczela, makarony, wyroby garmażeryjne, ciasta. Informacja o bazarku była w miesięczniku „W NOWEJ ROLI” oraz jest na stronie www.izbarolnicza.lodz.pl

Inna działalność IRWŁ

- Z  inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest  lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik  „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                    

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl