Działania izby rolniczej – lipiec  2022

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W związku w wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na terenie województwa łódzkiego, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego na wniosek gmin  oddelegowuje delegatów do pracy w komisjach szacujące straty w uprawach rolnych.

W dniu 1 lipca 2022r. Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisław Węglewski wystąpił do Wojewody Łódzkiego – Tobiasza Bocheńskiego o podjęcie działań mających na celu uruchomienie pomocy dla poszkodowanych rolników (głównie północna i centralna część województwa), których gospodarstwa ucierpiały wskutek wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (gradu, ulewnych deszczy).

W dniu 7 lipca 2022r. w imieniu Zarządu, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisław Węglewski i na wniosek Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu wystąpił do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza o podjęcie działań w sprawie przyznawania rencistom świadczeń rentowych na podobnych zasadach co emeryci.

W dniu 7 lipca 2022r. w imieniu Zarządu, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisław Węglewski i na wniosek Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy  wystąpił do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza o podjęcie działań w sprawie braku możliwości zakupu nawozów sztucznych w firmie Agrochem  Puławy Autoryzowanego Dystrybutora Grupy Azoty. Nawozy może nabyć stały klient firmy przy jednoczesnym zakupie odżywek.

W dniu 12 lipca 2022r.  w  imieniu Zarządu, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisław Węglewski i na wniosek Rady Powiatowej IRWŁ w Pajęcznie  wystąpił do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza o podjęcie działań, aby informacja o aktualnym wykorzystaniu limitu pomocy de minimis znajdowała się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W dniu 25 lipca 2022r. w imieniu Zarządu, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisław Węglewski wystąpił do Wojewody Łódzkiego- Tobiasza Bocheńskiego  w sprawie monitoringu suszy.

W dniu 26 lipca 2022 r.  w imieniu Zarządu, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisław Węglewski i na wniosek rolników wystąpił do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza o podjęcie działań w sprawie wprowadzenia  kredytów skupowych do zbóż, rzepaku, nasion itp.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie kwalifikacji rolniczych;

- rozporządzenia MRiRW ws. szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez KOWR związanych z wdrożeniem na terytorium RP programu dla szkół;

- rozporządzenia inwestycje w targowiska objętego PROW na lata 2014-2020;

- rozporządzenia obiekty kulturalne objętego PROW na lata 2014-2020;

- ustawy o funduszach promocji;

- do tematów badań w zakresie Rolnictwa Ekologicznego w 2023;

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu lipcu 2022r.  odbyło  się 7  posiedzeń  Rad Powiatowych  IRWŁ (w dniu 6.07.2022r.  powiatu pajęczańskiego, w dniu 7.07.2022r. powiatu pabianickiego, w dniu 8.07.2022r.  powiatu tomaszowskiego, w dniu 19.07.2022r. powiatu łęczyckiego, opoczyńskiego oraz w dniu 27.07.2022r. powiatu sieradzkiego i zduńskowolskiego.  Członkowie dyskutowali o trudnej sytuacji w rolnictwie w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych ( grad, nawalne deszcze, ulewy) rolnej ( m.in. paliwo, nawozy itp.). Przedstawiciele ARiMR przedstawili informacje na temat naboru  wniosków na działania w najbliższym okresie. Natomiast przedstawiciele instytucji sektora rolnego (m.in. KRUS-u, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tomaszowie Mazowieckim) przedstawili bieżące informacje.  Natomiast wspólne posiedzenie powiatu sieradzkiego i zduńskowolskiego odbyło się w Hodowli Roślin w Kalinowej połączone z pokazem polowym robota Farmdroid FD 20.

Inna działalność IRWŁ

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ.

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl  i na FB https://www.facebook.com/IzbaRolniczaWojewodztwaLodzkiego.