Działania izby rolniczej – listopad  2022

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje  opinie   w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze. Również wydaje opinie na wniosek gmin w sprawie stawki ceny żyta do ustalenia podatku rolnego na 2022 rok. Cena skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2023 rok ogłoszona   w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 października 2022r. wynosi 74.05 zł za 1dt.

Zarząd na bieżąco monitoruje sytuację w rolnictwie i podejmuje działania min. kierując wnioski w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji do odpowiednich instytucji według ich kompetencji.

W dniu 8.11.2022r. w imieniu  Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski-Prezes IRWŁ poinformował w piśmie skierowanym do Prezesa KRIR, że  do Biura IRWŁ w Łodzi nadal wpływają liczne sygnały od rolników w sprawie problemów z generowaniem kalkulacji suszowej. Ponadto rolnicy wnioskowali  o utrzymanie Rządowej Tarczy Antyinflancyjnej na następny rok m.in. na paliwo rolnicze, nawozy, energię  ze względu na trudną sytuację w rolnictwie (m.in. wzrastająca inflancja, wzrost środków  do produkcji rolnej).  Kolejną sprawą jaką rolnicy zgłaszają do Biura IRWŁ jest ponowne podjęcie działań aby dopłaty do wsparcia dla producentów trzody chlewnej były też do tuczu i prosiąt rodzimych  z zakupu.

W dniu 16.11.2022r. w związku z licznymi sygnałami od rolników, w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski-Prezes IRWŁ skierował pismo do Wikotra Szmulewicza Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o podjęcie działań mających na celu otrzymanie pomocy suszowej przez rolników i o niezmienianie zasad naboru wniosków suszowych w trakcie ich naboru.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów oraz szczegółowych warunków i trybu  składania wniosku o wpis d ewidencji producentów;                                                                                                             -

- rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2023 roku,

-ustawy o Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu  listopadzie 2022r. odbyły się 4 posiedzenia   Rad Powiatowych  IRWŁ (w dniu   17.11.2022r.  powiatu wieruszowskiego;  w dniu 21.11.2022r.  powiatu sieradzkiego i tomaszowskiego; w dniu 29.11.2022r. powiatu zgierskiego. Członkowie dyskutowali  o trudnej sytuacji w rolnictwie. Przedstwiciele instytucji sektora rolnego przedstawili informacje m.in. na temat aktualnych zagadnień z zakresu ochrony roślin. Podczas posiedzenia Rady Powiatowej IRWŁ w Zgierzu odbyło się szkolenie na temat  „Ubezpieczenia w rolnictwie, oferta ubezpieczeniowa”, którą przedstawiła pani  Katarzyna Białek-Traut Dyrektor Biura Regionalnego „TUW” w Łodzi.  

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 7.11.2022r. Rada Powiatowa Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego  Powiatu Piotrkowskiego przy współpracy z Polską Grupą Biogazową zorganizowała wyjazd do Biogazowni PGB we wsi Wicie koło Łowicza (gm.Kocierzew).

Zwiedzanie biogazowni dało spojrzeć rolnikom na inne  możliwości wykorzystania bio-odpadów do produkcji odnawialnych źródeł energii. Dziękujemy Polskiej Grupie Biogazowej za współorganizację  bardzo ciekawej prezentacji Biogazowni.

W dniu 7.11.2022r. w siedzibie IRWŁ w Łodzi odbyło się szkolenie dla pracowników IRWŁ nt. „Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin. Szkolenie przygotowała dr Joanna Gałązka – Polskie Stowarzyszenie  Ochrony Roślin.

W dniu 9.11.2022r.  w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się Posiedzenie Rady do spraw Kobiet i  Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. W ramach posiedzenia Rady dyskutowano na następujące tematy: polityka  w ramach działań dla rodzin wiejskich, potencjał energii odnawialnej na terenach wiejskich, dostęp do edukacji, "Mama +" dodatek czy emerytura, Ekoschematy - obowiązek od 2023r., propozycje zmian do Ustawy o Ubezpieczeniu Społecznym Rolników. Izbę Rolniczą Województwa  Łódzkiego  reprezentowała pani Ewa Bednarek – członek Zarządu IRWŁ.

Inna działalność IRWŁ

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                                             

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl oraz  Facebooku IRWŁ https://www.facebook.com/IzbaRolniczaWojewodztwaLodzkiego.