Działania izby rolniczej – luty 2022

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W dniu 8 lutego 2022 r. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego solidaryzuje się z rolnikami  i poparła protesty w Łodzi z uwagi na coraz bardziej pogarszające się warunki prowadzenia gospodarstw, w tym:

- wzrastające koszty produkcji, np. ceny nawozów,

- krytyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej,

- nierozwiązanie problemu ASF,

- wzrost cen żywności - spowodowany przez pośredników,

doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych, załamania bezpieczeństwa żywnościowego dla polskich rodzin i likwidację wielu stanowisk pracy zarówno w rolnictwie, jak i jego otoczeniu. Dlatego apelowali  do Rządu RP  o skuteczność działań i wszelką pomoc dla rolników województwa łódzkiego  i rolników całej Polski.

W dniu 16 lutego 2022r. w imieniu Zarządu IRWŁ i na wniosek rolników, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski skierował wniosek do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza  o ponowne  podjęcie działań mających  na celu zmianę terminu stosowania nawozów mineralnych i naturalnych (a docelowo doprowadzić do zniesienia terminów stosowania nawozów mineralnych oraz nawozów naturalnych na gruntach ornych), aby rolnicy z uwagi na sprzyjające warunki glebowe  mogliby wyjechać w pole siać azot. Wcześniejszy wyjazd rolników wiąże  się z nałożeniem kar, które od 1 stycznia 2022 roku zostały podwyższone. Występujące w ostatnich latach globalne ocieplenie sprawia, że zastosowanie obornika w późniejszym czy wcześniejszym terminie nie spowoduje zagrożenia dla środowiska. Rolnicy mają pełną świadomość, kiedy i w jakich warunkach stosować nawożenie i terminy ich stosowania powinny  być uzależnione od panujących warunków atmosferycznych.   

W dniu 17 lutego 2022r. w związku z licznymi zapytaniami i wnioskami rolników  w sprawie pomocy finansowej do zakupionych nawozów mineralnych, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego skierowała wniosek do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań mających na celu objęcie pomocą wszystkich rolników posiadających faktury na zakup nawozów od  1  września 2021 r.

W dniu 28 lutego 2022r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  wystąpił  do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza o interwencję w sprawie możliwości tankowania przez rolników paliwa na stacjach benzynowych do karnistrów.

W dniu 28 lutego 2022r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski, skierował pismo do Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego z prośbą o udzielenie pomocy rolnikom uprawiającym warzywa w niskich tunelach foliowych, które podczas wichur, jakie przeszły  przez województwo łódzkie, zostały zniszczone. Tunele te nie były ubezpieczone, gdyż ubezpieczyciele odmówili ubezpieczenia tuneli rolnikom. Szacuje się, że wskutek wichury zostało zniszczonych około 500 niskich  tuneli.

  W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „ Dobrostan zwierząt” objętego PROW na lata 2014-2020;

- ustawy prawo łowieckie;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie formularza wniosku o przyznanie płatności  w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;

- ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;

- ustawy o paszach;

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu lutym 2022r.  odbyły  się 3 posiedzenia Rady Powiatowej IRWŁ w dniu 15.02.2022r. powiatu tomaszowskiego, w dniu 23.02.2022r. powiatu wieruszowskiego,  w dniu 25.02.2022 powiatu piotrkowskiego. Członkowie dyskutowali o trudnej sytuacji  w rolnictwie spowodowanej m.in. wysokimi cenami środków do produkcji rolnej.

Natomiast w dniu 15 lutego 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim w posiedzeniu  wzięli udział  zaproszeni goście: Podsekretarz Stanu - Pan Krzysztof Ciecióra; Poseł na Sejm - Pan Robert Telus; Starosta Tomaszowski - Pan Mariusz Węgrzynowski; Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego - Pani Elżbieta Łojszczyk; Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa - Pani Lidia Kabat; Dyrektor Biura IRWŁ - Pan Jerzy Kuzański; Członek Zarządu IRWŁ - Pan Jacek Ossowicz a także rolnicy - hodowcy trzody chlewnej.

 Głównym tematem posiedzenia było omówienie trudnej sytuacji w rolnictwie oraz propozycje pomocy Rządowej dla rolników. Podczas posiedzenia rozmawiano m.in.

 o sytuacji na rynku trzody chlewnej, cenach nawozów mineralnych oraz o funkcjonowaniu grup producenckich w kraju i za granicą i programach pomocowych dla rolników.   Informacje z pracy Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przedstawili Dyrektor Biura IRWŁ - Pan Jerzy Kuzański oraz Członek Zarządu IRWŁ - Pan Jacek Ossowicz.

KSOW

W dniu 28 lutego 2022r. w ramach  konkursu nr 6/2022 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na wybór operacji, które będą realizowane w 2022 r.  Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego złożyła wniosek na wyjazd studyjny dla rolników z województwa łódzkiego. 

Targi, konferencje, spotkania,

Na stronie internetowej IRWŁ oraz miesięczniku „ W nowej roli” została zamieszczona Lista Odmian Zalecanych (LOZ) do uprawy w województwie łódzkim na 2022 rok.  Asortyment duży, bo w 16 gatunkach roślin rolniczych dla 146 odmian. Wiosną do wyboru aż 99 odmian zalecanych do uprawy. Listę opublikowała Stacja Doświadczalna Oceny Odmian  w Sulejowie.

Inna działalność IRWŁ

- Mając na uwadze trudny czas dla rolników, producentów żywności   z inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest   lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                                           

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl