Działania izby rolniczej – maj  2022

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W dniu 5  maja 2022r. w  związku z licznymi sygnałami od rolników, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego skierował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o podjęcie działań mających na celu uruchomienie dodatkowego pomieszczenia  w laboratorium w Sieradzu, na potrzeby eksportu wczesnych ziemniaków. Brak laboratorium spowoduje zmniejszenie lub całkowity brak eksport wczesnego ziemniaka.  Badania  na mątwika  i  raka  ziemniaka są    robione  w  laboratorium w Poznaniu. Przy wczesnych ziemniakach, czas jest bardzo ważny, aby jak najszybciej ziemniaki trafiły do sprzedaży. W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Wojew6dztwa łódzkiego Prezes IRWŁ prosi  o interwencję. 

W dniu 6   maja  2022 r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań mających na celu udzielenie pomocy rolnikom uprawiającym warzywa w niskich tunelach foliowych. Tunele foliowe wskutek wichur, jakie przeszły przez województwo łódzkie zostały zniszczone. Tunele te nie były ubezpieczone, gdyż ubezpieczyciele odmówili ubezpieczenia tuneli rolnikom. Szacuje się, że wskutek wichury zostało zniszczonych około 500 niskich tuneli. IRWŁ prosi o interwencję ww. sprawie.

W dniu 23 maja 2022r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski Prezes IRWŁ wystosował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z informacją, że do Biura IRWŁ w Łodzi wpływają sygnały od rolników w sprawie wystąpienia suszy na terenie województwa łódzkiego. Od marca 2022 r. nie było opadów deszczu o znaczeniu rolniczym. Jak podaje IMGW-PIB wskaźnik wilgotności w powierzchniowej warstwie gleby zaczął spadać na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, a także łódzkiego.  Słabe opady o niewielkim nasileniu się zdarzały,  ale  to zbyt mało by zaspokoić potrzeby roślin uprawnych. Rzepaki już na starcie nie miały dostatecznej ilości wody, obecnie z uwagi na brak opadów już  zakończyły kwitnienie, co przełoży się na spadek plonów. Do gorszych plonów przyczyni się także zbyt późne wysianie nawozów z powodu sztywnych terminów. Nawozy się nie rozpuściły i nie zostały pobrane przez rośliny z uwagi na  brak wilgoci.  Dalszy brak opadów i pogłębianie się suszy spowoduje gorszej jakości plony roślin uprawnych. Również rolnicy muszą zbierać pierwszy pokos traw, które  w wyniku braku opadów zaczęły przechodzić z fazy wegetatywnej w generatywną. 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” objętego PROW na lata 2014-2020.

Posiedzenie  Komisji  Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu  25 maja 2022r. w siedzibie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przy ul. Beskidzkiej 124 w Łodzi  odbyło się posiedzenie Komisji  Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Obradom przewodniczył Pan Eugeniusz Supera – Przewodniczący Komisji. Członkowie Komisji zapoznali się ze Sprawozdaniem  z dochodów i wydatków IRWŁ – stan na 31.03.2022r.  oraz ze Sprawozdaniem  z wykonania budżetu i planu finansowego za 2021 r. Komisja przygotowała sprawozdanie  z działalności Komisji Rewizyjnej za rok 2021 oraz  wniosek   o  absolutorium dla Zarządu IRWŁ za rok 2021.

Posiedzenia Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

 

W dniu  25 maja 2022r. w siedzibie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przy ul. Beskidzkiej 124 w Łodzi  odbyło się posiedzenie Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Obradom przewodniczył Pan Marian Kacprzak – Przewodniczący Komisji. Członkowie komisji zapoznali się  ze  Sprawozdaniem z dochodów i wydatków – stan na 30.03.2022r. oraz   z  projektem budżetu i założeniami planu finansowego na rok 2022 i wydali opinię  w sprawie projektu budżetu  i założeń planu finansowego na rok 2022.

Posiedzenie  Komisji Problemowej ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

W dniu 25 maja  2022r. w sali konferencyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego odbyło się  posiedzenie Komisji.  Przewodniczący Komisji Pan  Roman Rosiński przywitał przybyłych członków oraz zaproszonych gości. W posiedzeniu uczestniczył Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Andrzej Kwiatkowski wraz ze współpracownikami, którzy omówili obowiązujące przepisy w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Podczas posiedzenia członkowie Komisji dyskutowali o trudnej sytuacji w rolnictwie spowodowanej wysokimi cenami środków do produkcji rolnej oraz o występującej suszy rolniczej na terenie województwa łódzkiego.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu maju 2022r.  odbyły  się 4 posiedzenia  Rad Powiatowych  IRWŁ (w dniu 5.05.2022r.  powiatu bełchatowskiego, w dniu 19.05.2022r. powiatu pabianickiego, w dniu 30.05.2022 powiatu kutnowskiego oraz opoczyńskiego.  Członkowie dyskutowali o trudnej sytuacji w rolnictwie spowodowanej m.in. wysokimi cenami środków do produkcji rolnej (m.in. paliwo, nawozy itp.). Przedstawiciele ARiMR przedstawili informacje na temat naboru wniosków w zakresie płatności bezpośrednich na rok 2022. Natomiast przedstawiciele instytucji sektora rolnego (m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa,  Inspekcji Weterynaryjnej) przedstawili bieżące informacje. 

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 10 maja 2022 r. w Spale, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele zorganizował Kongres Izb Rolniczych pt. „Izby Rolnicze o przyszłości polskiego sektora żywnościowego w świetle zawirowań na rynkach rolnych”. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Patronat medialny objęła Telewizji Polskiej TVP oraz Top Agrar Polska, sponsorem była firma Bayer Sp. z o.o., a partnerem Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Izb Rolniczych z Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych na czele a także:

Politycy:

Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. rolnictwa

Jan Krzysztof Ardanowski, Poseł na Sejm, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP,

Robert Telus, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

Krzysztof Jurgiel, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Czesław Siekierski, Poseł na Sejm RP

Szefowie agencji rządowych:

Maria Fajger, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,

Marek Surmacz, Zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,

Jacek Malicki, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Eksperci:

dr hab. Walenty Poczta, UP w Poznaniu - „Uwarunkowania ekonomiczne rozwoju sektora rolnego w Polsce”

dr Mirosław Drygas, IRWIR-PAN – „Uwarunkowania społeczne oraz rola innowacji w rozwoju sektora rolnego w Polsce”,

dr hab. Mariusz Matyka, IUNG - „Uwarunkowania środowiskowo-klimatyczne rozwoju sektora rolnego w Polsce”,

Małgorzata Bojańczyk, Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” – „Rolnictwo zrównoważone”,

Marek Tyrajski oraz Paweł Nowomiejski, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego – „Regeneracja gleb poprzez wapnowanie szansą dla polskiego rolnictwa”,

Rolnicy:

- dr Andrzej Karbowy – Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, którego prezentacja dotyczyła produkcji polowej (zboża, kukurydza, rzepak, buraki i inne),

- Jerzy Wróbel – Delegat do KRIR z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, prezentacja nt. produkcji owoców i warzyw,

- Grzegorz Leszczyński – Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. produkcji mleczarskiej,

- Romuald Tański – Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. produkcji wołowiny,

- Stanisław Myśliwiec – Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. produkcji drobiarskiej

- Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. produkcji trzody chlewnej,

- Janusz Terka – Przewodniczący Rady Powiatowej w Piotrkowie Trybunalskim – informacja dotycząca produkcji trzody chlewnej w strefach ASF,

- Roman Włodarz – Prezes Śląskiej Izby Rolniczej, prezentacja nt. działalności pozarolniczej (OZE, usługi).

 Wnioski z Kongresu zostaną przyjęte na posiedzeniu KRIR i przedstawione Premierowi – Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykowi Kowalczykowi.

 

W dniu 12 maja 2022r. Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego uczestniczył  w Jubileuszu 25-lecia Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

W dniu 13 maja 2022r. w malowniczym Parku Podworskim w Cielądzu (powiat rawski) odbył się Piknik Województwa Łódzkiego. Podczas pikniku swoje stoisko zaprezentowała Rada Powiatowa IRWŁ Powiatu Rawskiego. Na stoisku można było skosztować owoców  i soków z sadu delegata Grzegorza Walczaka z gm. Sadkowice oraz porozmawiać́ o aktualnej trudnej sytuacji w rolnictwie. Zainteresowani rolnicy mogli otrzymać́ miesięcznik IRWŁ „W Nowej Roli” oraz „Wiadomości Rolnicze Polska”.

Gościem specjalnym pikniku był Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda. Stoisko IRWŁ swoją obecnością zaszczycili: senator Rafał Ambrozik, Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ewa Wendrowska, Wójt Gminy Cielądz Paweł Królak, Wójt Gminy Głuchów Jan Słodki, Z-ca Wójta Gminy Rawa Mazowiecka Paweł Jakubowski. Kierownik BP ARiMR Bożena Cichowicz, Kierownik ODR w Rawie Mazowieckiej Urszula Olszowska.

W dniu 22 maja 2022r. członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyli w Święcie Gminy Grabica.

W dniu 23 maja 2022r. Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego- Bronisław Węglewski uczestniczył w Jubileuszu 30 - lecia Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.

W dniach 29-30 maja 2022r. odbyły się 30. TARGI ROLNICZO-OGRODNICZE w Kościerzynie. Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu – Jan Kołodziejczyk wręczył puchary dla laureatów.

W dniu 30 maja 2022r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ręcznie przedstawiciele Rady Powiatowej IRWŁ w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyli na spotkaniu na temat szacowania szkód łowieckich z przedstawicielami: Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Piotrkowie Trybunalskim oraz Kół Łowieckich Cyranka, Dzik, Puchacz.

Inna działalność IRWŁ

- Wzorem lat ubiegłych również w tym roku pracownicy Biur Powiatowych IRWŁ pomagają rolnikom przy wypełnianiu wniosków o dopłaty obszarowe, dopłaty nawozowe i do materiału siewnego  na rok  2022.

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                                              

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl