Działania izby rolniczej – październik  2022

Część merytoryczna. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje  opinie   w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze. Również wydaje opinie na wniosek gmin w sprawie stawki ceny żyta do ustalenia podatku rolnego na 2022 rok. Cena skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2023 rok ogłoszona w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 października 2022r. wynosi 74.05 zł za 1dt. Zarząd na bieżąco monitoruje sytuację w rolnictwie i podejmuje działania min. kierując wnioski w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji do odpowiednich instytucji według ich kompetencji.

W dniu 3.10.2022r. w związku z bardzo trudną  sytuacją na rynku jabłek przemysłowych (spadek cen do 0,35 zł/kg i zapowiadanymi dalszymi obniżkami) w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek Rad Powiatowych IRWŁ Powiatu Rawskiego i Powiatu Skierniewickiego Prezes – Bronisław Węglewski zaapelował do wszystkich sadowników o nieoddawanie jabłek przemysłowych do punktów skupowych przy tak niskich cenach, które nie gwarantują nawet zwrotu kosztów ich produkcji. Wstrzymanie dostaw do punktów skupowych jest jedynym sposobem, aby wpłynąć na podniesienie cen.

W dniu 4.10.2022 r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza o podjęcie działań w sprawie działania aplikacji susza 2022.

W dniu 14.10.2022r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski popierając wnioski członków Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie przekazał je w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji do Prezesa KRIR- Wiktora Szmulewicza.

Wnioski dotyczyły: zwiększenia limitu dopłaty do nawozów i zwiększenie powierzchni gospodarstwa do 300 ha do którego przysługuje dopłata,

- podjęcia działań w sprawie podwyższenia emerytur rolniczych i wprowadzenie mechanizmu rekompensującego opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe

- podjęcie działań o objęcie kontrolą zbóż przywożonych z Ukrainy,

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzeń MRiRW w sprawie stawek płatności bezpośrednich na 2022 rok.

- ustawy o aktywności zawodowej

- ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników

- rozporządzenia w sprawie opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną

Posiedzenie Komisji ds. Budżetu, Regulaminów i Statutu

W dniu 28 października 2022r.  odbyło się kolejne  posiedzenie Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Członkowie komisji zapoznali się  ze  Sprawozdaniem z dochodów i wydatków – stan na 30.09.2022 r. oraz podjęli opinię w sprawie przeniesień między grupami wydatków w planie finansowym Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na rok 2022.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu październiku  2022r.  odbyło  się 13  posiedzeń   Rad Powiatowych  IRWŁ (w dniu 5.10.2022r.  powiatu kutnowskiego;  w dniu 17.10.2022r.  powiatu sieradzkiego, w dniu 19.10.2022r. powiatu pabianickiego, w dniu 25.10.2022r. powiatu łęczyckiego, w dniu 21.10.2022 powiatu wieluńskiego oraz w dniu 28.10.2022r. powiatu bełchatowskiego, brzezińskiego, łaskiego, opoczyńskiego, radomszczańskiego, rawskiego, wieruszowskiego.

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 13.10.2022r.  w Łodzi odbyła się konferencja poświęcona Konkursowi Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022. Głównym organizatorem wydarzenia był Oddział Regionalny KRUS w Łodzi. W imieniu IRWŁ nagrodę wręczył dla najmłodszego uczestnika konkursu - członek Zarządu IRWŁ – Jacek Ossowicz.

W dniach 21-23.10.2022r. odbył się wyjazd studyjno-szkoleniowy do Gdańska dla rolników z województwa łódzkiego – więcej informacji na stronie 12-13.

W dniu 28.10.2022r. odbył się  Jubileusz XXV-lecia IRWŁ  w Buczku koło Brzezin. Podczas obchodów zostali odznaczeni zasłużeni delegaci IRWŁ  odznaczeniem  resortowym oraz samorządu rolniczego – więcej informacji na stronach 6-9.

Inna działalność IRWŁ

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ.

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl i na FB IRWŁ - . https://www.facebook.com/IzbaRolniczaWojewodztwaLodzkiego