Działania izby rolniczej – styczeń 2022

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W dniu  5 stycznia 2022r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w powiecie zgierskim zostało przekazane pismo do Prezesa KRIR – Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań, aby na istniejących rowach melioracyjnych można dokonywać wycinki drzew bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na wycinkę, co przyczyni się do poprawy stanu rowów melioracyjnych i ułatwi ich konserwacje.

W dniu 11 stycznia 2022r. w imieniu  Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek członków Rad Powiatowych IRWŁ – Prezes Bronisław Węglewski zwrócił się do Marszałka Województwa Łódzkiego-Grzegorza Schreibera o zorganizowanie debaty środowiska rolniczego na temat polskiego ładu i wynikających z niego korzyści dla rolnictwa, w kontekście bardzo trudnej sytuacji w rolnictwie spowodowanej, m.in. drastycznym bo 300% wzrostem cen na nawozy mineralne.

W dniu  11 stycznia 2022r.  w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, opierając się na wnioskach rolników zgłaszanych do biura IRWŁ, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o uwzględnienie w tarczy antykryzysowej dopłat do nawozów mineralnych, tak jak w przypadku paliwa rolniczego, wprowadzić rekompensatę w wysokości, co najmniej 1000 zł do 1 ha. Ceny nawozów w ostatnim czasie wzrosły o 200-300%. Z naszych wyliczeń wynika, że nakłady na uprawę 1 ha pszenicy z tytułu nawożenia nawozami mineralnymi w 2021r wynosiły ok. 1000 zł/ha a według aktualnych cen nawozów mineralnych nakład ten wyniesie co najmniej 2000  zł/ha. Z kolei nakład z tytułu nawożenia pod uprawę 1 ha kukurydzy  w 2021r. kształtował się na poziomie ok. 1400zł/ha, obecnie będzie to koszt przekraczający kwotę 3000zł/ha. Podobna sytuacja występuje w uprawie rzepaku i innych upraw, gdzie nakłady z tytułu nawożenia wynosiły 1500zł/ha obecnie nakład ten przekroczy 2600zł/ha. Biorąc pod uwagę powyższe dane celowym jest wniosek o rekompensatę poniesionych kosztów w wysokości co najmniej 1000zł/ha użytków rolnych. Pismo zostało wysłane do wiadomości Wojewody Łódzkiego i Krajowej Rady Izb Rolniczych.  

W dniu  12 stycznia 2022r.  w związku z zapowiedziami Rządu RP w sprawie obniżenia VAT na nawozy do zera do Biura IRWŁ wpływają liczne zapytania od rolników w tej sprawie. Czynni podatnicy VAT – tj. większość rolników - odzyskują go w całości. Jednak będą musieli go zapłacić za sprzedane produkty, bez możliwości odzyskania tego podatku za zużyte materiały do produkcji. Obniżkę podatku VAT odczują prawdopodobnie wyłącznie rolnicy ryczałtowi. W imieniu Zarządu  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski Prezes IRWŁ skierował pismo do Wiktora Szmulewicza Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości w tej sprawie.

Również Zarząd IRWŁ na wniosek Zarządu Okręgowego PZŁ wyznacza przedstawiciela do prac w komisji ds. oceny wnioskodawców ubiegających się o dzierżawę obwodów łowieckich zgodnie z § 3 ust.6 Rozporządzenia Ministra Klimatu  i Środowiska z dnia 18 stycznia 2021r. w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców. 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „ Rolnictwo ekologiczne” objętego PROW na lata 2014-2020;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „ Zarządzania ryzykiem” objętego PROW na lata 2014-2020;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach „ Działanie rolno środowiskowe-klimatyczne” objętego PROW na lata 2014-2020;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie  szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie formularza wniosku o przyznanie pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych PROW na lata 2014-2020;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów  wykonujących zadania na rzecz rolnictwa;

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu styczniu 2022r.  odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ powiatu piotrkowskiego w dniu 7 stycznia 2022r. Podczas posiedzenia członkowie Rady omówili  trudną sytuację w rolnictwie spowodowaną, m.in. drastycznym, bo 300% wzrostem cen na nawozy mineralne i inne środki do produkcji rolnej.

W związku z zatrzymaniami rolników ziemi piotrkowskiej przez Prokuraturę Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 07 grudnia 2021roku, Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Piotrkowskiego Janusz Terka zwrócił się z prośbą o pomoc do Ministra Rolnictwa Pana Krzysztofa Ciecióry. Na spotkanie 14 stycznia 2022 roku licznie przybyli rolnicy, którzy przedstawili sytuację w trakcie zatrzymań, jaki i po zatrzymaniach.

Rolnicy skarżyli się na:

sposób zatrzymania,

błędy proceduralne tj. dane osobowe na nakazie zatrzymania były na innego rolnika, a inny został zatrzymany,

w dwóch przypadkach rolnicy nie byli hodowcami trzody chlewnej, a zostali zatrzymani,

w jednym przypadku rolnik wpłacił kaucję wyznaczoną przez Prokuraturę. Po złożeniu zażalenia do sądu na wysokość kaucji, Sędzia stwierdził, że jakby rolnik nie miał pieniędzy, to by nie wpłacił,

wysokość kaucji w stosunku do rolnika została ustalana przez przesłuchującego w Prokuraturze i wynosiła od 1 000zł do 10 000zł.

Prokuratura po czasie pisze do rolników sprostowania, ponieważ dopuszczono błędy typu- pomyłka paragraf zatrzymania rolnika, które zdaniem Prokuratury zostały uznane jako błędy pisarskie – dopuszczane w Prokuraturze?

Rolnicy mają poważne zastrzeżenia dotyczące zatrzymania telefonów komórkowych, ponieważ niektórzy z rolników w telefonach komórkowych mieli aplikacje i dane niezbędne do prowadzenia produkcji trzody chlewnej tj. systemy sterowania wyposażeniem chlewni, systemy żywieniowe zwierząt, kontakty z dostawcami pasz i odbiorcami trzody chlewnej.

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 16 stycznia 2022r. w  Konstantynowie Łódzkim w hali sportowej odbyła się  VIII Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych. Puchary ufundowane przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego dla laureatów wręczył Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ  w Pabianicach – Grzegorz Antoniewski.

 Kultowe już targowiska i bazary mogą niebawem zniknąć z handlowej mapy Łodzi. Niestety wokół nich powstają markety i dyskonty. - Jest nam strasznie przykro - mówią sprzedawcy, którzy mogą stracić swoje miejsce pracy i klientów, których zaufanie zdobywali przez lata.

O wypowiedź w programie Głos Regionu w dniu 18 stycznia 2022r. został poproszony Jerzy Kuzański - Dyrektor Biura IRWŁ, który zaznaczył, że Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego bardzo solidaryzuje sie z kupcami i rolnikami województwa łódzkiego. Stabilizacja i rozwój tego typu jednostek jest bardzo korzystna dla 160 tys. rolników naszego województwa. Rolnicy, którzy mają małe gospodarstwa, nie mają szans wejść do marketów i widzą własne szanse rozwoju przez tego typu firmy, i z nimi współpracują. 

W dniu 19 stycznia 2022r. w formie on-line odbyło się posiedzenie Rady do spraw Kobiet  i Rodzin z Obszarów Wiejskich działającej  przy KRIR. W posiedzeniu uczestniczyła  z ramienia IRWŁ – Pani Iwona Mamzer - Delegat Walnego Zgromadzenia IRWŁ. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o Europejskim Zielonym Ładzie dla Polski, również została przedstawiona informacja dotycząca prac w Komisji Kobiet Copa Cogeca oraz informacja na temat powołania Rady Kobiet w Rolnictwie w MRiRW.

W dniu 21 stycznia 2022 r. w Senacie  odbyła się konferencja „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”, której współorganizatorem była Krajowa Rada Izb Rolniczych. Więcej informacji na stronie 8-9.

- Wzorem lat ubiegłych również w tym roku Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego prowadzi nabór na zimowiska dla  dzieci i młodzieży (wiek 8-16 lat) rolników podlegających ubezpieczeniu KRUS w terminie   12.02.2022 -19.02.2022 oraz 19.02.2022- 26.02.2022 do Białego  Dunajca. Wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży w 2022 roku, został dofinansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników  w kwocie 870,00 zł na każdego uczestnika.      

Inna działalność IRWŁ

- Mając na uwadze trudny czas dla rolników, producentów żywności   z inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest   lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.  

                                           

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl