Działania Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – wrzesień 2018

Część merytoryczna Od 20 lat razem z rolnikami – w myśl przewodniego hasła w dniu 29 września 2018r. na terenie Hali Sportowo- Widowiskowej w Buczku odbyły się uroczystości Jubileuszu XX- lecia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Prezes IRWŁ – Bronisław Węglewski przywitał zaproszonych gości , członków Rad Powiatowych IRWŁ. Rys historyczny izb rolniczych przedstawił – Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura IRWŁ. Wszyscy zgromadzeni na Jubileuszu otrzymali z rąk Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego - Bronisława Węglewskiego Prezesa IRWŁ, Andrzeja Komali Wiceprezesa IRWŁ oraz Członków Zarządu IRWŁ; Ewy Bednarek, Mariusza Cheby, Dariusza Kowalczyka pamiątkowy medal wybity specjalnie z okazji XX-lecia samorządu Rolniczego Województwa Łódzkiego. W czasie jubileuszu Kapituła Odznaczeń Krajowej Rady Izb Rolniczych nadała odznaczenia osobom zasłużonym dla samorządu rolniczego.  Odznaczenia dla zasłużonych odznaczył Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktor Szmulewicz. Natomiast Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej - Joanna Gumula w imieniu Jana Krzysztofa Ardanowskiego - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczyła odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Podczas Jubileuszu XX-lecia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego odbył się  „Piknik Wieprzowy Kujawsko-Łódzki” sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. W czasie pikniku można było zaopatrzyć się na stoisku informacyjnym IRWŁ w broszury i inne materiały zachęcające do spożywania mięsa wieprzowego, które sfinansowane zostały ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. W czasie pikniku przedstawiona została prezentacja na temat mięsa wieprzowego i jego przetworów. Konkursy dla dzieci oraz dorosłych były przeprowadzane zarówno na scenie jak przy stoisku informacyjnym. Uczestnicy pikniku mieli okazję degustować wyśmienite potrawy z mięsa wieprzowego, m.in. zupę gulaszową z mięsa wieprzowego, bigos z mięsem wieprzowym, boczek pieczony, boczek rolowany, kotlety wieprzowe, karkówkę wieprzową pieczoną, wędliny w tym szynka wędzona, kiełbasa wędzona, pieczywo ze smalcem wieprzowym  z cebulką i skwarkami. Pełne tace z pysznościami wieprzowymi noszone przez hostessy znikały bardzo szybko. Atrakcją dla uczestników pikniku było pieczone prosię. Część artystyczną uświetnił występ zespołu „Od A do Z” przy Stowarzyszeniu Kobiet Kietlina. Panie i towarzyszący im akordeonista zachwyciły uczestników pikniku barwnością strojów i pięknem ludowej muzyki.

Zarząd  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie   w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz na wniosek rolnika, osoby zainteresowanej  wydaje opinie  w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego współpracuje z instytucjami sektora rolniczego.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na bieżąco interweniuje na rynkach rolnych. W związku z  wystąpieniem suszy na terenie województwa łódzkiego i trudnej sytuacji na rynkach rolnych, Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego podjął  następujące działania:

W dniu 20 września 2018r. w imieniu Zarządu IRWŁ – Bronisław Węglewski – Prezes IRWŁ popierając wniosek rolników z gminy Cielądz wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie objęcia pomocą suszową rolników uprawiających konopie.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał również opinie do projektów:

- do stanowiska Copa-Cogeca w sprawie przyszłej WPR po roku 2020,                                                

- rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym,                                                                                                                                               

- „Programu dla Polskiego Ziemniaka” przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa  i Rozwoju Wsi,                                                                                                                                          

 - rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2018r.,                                                                                                                       

- rozporządzenia Ministra Środowiska ws. Szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych,

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W omawianym okresie odbyło się 8 posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 7.09.2018r. w Łowiczu oraz w dniu 29.09.2018r. - 7 wyjazdowych posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ  (Rada Powiatowa IRWŁ powiatu łódzko-wschodniego, brzezińskiego, łęczyckiego, rawskiego, skierniewickiego, zduńskowolskiego, zgierskiego). Delegaci rozmawiali o bieżącej sytuacji w rolnictwie oraz podsumowali 20 lat pracy samorządu rolniczego  na rzecz wsi i rolnictwa.

Współpraca z  KSOW

Grupa rolników z terenu województwa łódzkiego w dniach 11-13 września 2018 r. miała okazję uczestniczyć w wyjeździe studyjnym na targi ziemniaczane „Potato Europe” 2018- Hanover”. Targi odbyły się w miejscowości Rittergut Bockerode k. Hanoweru w Niemczach. Jest to jedna z największych imprez ziemniaczanych w Europie, organizowana naprzemiennie w Niemczach, Francji, Belgii i Holandii, a niebawem do grupy organizatorów tych targów dołączy również Polska. Wyjazd studyjny na targi „Potato Europe” adresowany był zarówno do rolników producentów ziemniaka oraz rolników chcących zmienić profil gospodarowania na tego typu produkcję. Projekt przygotowała Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego w ramach operacji pn. „Wyjazd studyjny rolników na targi ziemniaczane „Potato Europe” 2018-Hanover” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na targach rolnicy mieli możliwość przeanalizowania całego łańcucha produkcyjnego ziemniaka. Przedstawiciele dostawców sadzeniaków i mikrobulw prezentowali swoje produkty oraz przedstawiali rozwiązania technologiczne z zakresu sadzenia i kopania ziemniaków. Na poletkach pokazowych zaprezentowano  nowe odmiany ziemniaków z 2017 r. Albertine - bardzo wczesna czy Juventa i Simonetta - średnio wczesne. Pojawiła się również odmiana Carolus oraz Alouette, które wyróżnia dość duża odporność na zarazę ziemniaka. Rolnicy z całej Europy mogli również zapoznać się z nowościami w zakresie ekologicznych środków ochrony roślin i nawozów w ramach jednego z przodujących tematów na targach – ekologicznej uprawy ziemniaka. Tematyka związana z ekologiczną uprawą ziemniaka i przygotowane wystawy tematyczne pojawiły się po raz pierwszy na targach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy specjalistycznych maszyn, przyjaznych dla środowiska. Podczas targów rolnicy uczestniczyli w konferencji na temat sieci partnerskich w Europie oraz technologii uprawy ziemniaka zorganizowanej przez firmę DLG Natura Foods, a także wzięli udział w spotkaniu z zarządem Niemieckiego Związku Producentów Ziemniaka

Udział w targach ziemniaczanych pozwolił rolnikom z terenu województwa łódzkiego na zapoznanie się z sytuacją i trendami na europejskim rynku ziemniaczanym, tak by polscy producenci mogli być konkurencyjnymi w Europie. Rolnicy korzystali z fachowej wiedzy specjalistów na temat nowych odmian ziemniaków, nowoczesnych technologii. Zapoznawali się z korzyściami jakie niesie za sobą zakładanie grup producenckich, sieci partnerskich, co przełoży się na wzrost realizowanych projektów w ramach PROW 2014-2020 i na zwiększeniu udziału we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Konferencje/ targi/ spotkania/ debaty/dożynki

 

W dniu 4 września 2018r. w gospodarstwie Wioletty i Sylwestra Imiołków  w miejscowości Krępa gmina Domaniewice powiat łowicki odbyła się III edycja Narodowego Dnia Mlecznej Fermy. Jednym ze współorganizatorów przedsięwzięcia była Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego . Było to  wyjątkowo praktyczne wydarzenie dla hodowców bydła mlecznego. Branżę mleczarską reprezentował Waldemar Broś – Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Hodowców i producentów bydła reprezentował  Włodzimierz Pabin – Prezes Łódzkiego Związku Hodowców Bydła. Z ramienia IRWŁ uczestniczył m.in. Jerzy Kuzański Dyrektor Biura IRWŁ. Program „Mlecznej Fermy” obejmował część teoretyczną – szkoleniową na temat:

Na część praktyczną złożyło się zwiedzanie gospodarstwa Państwa Imiołków, pół demonstracyjnych z odmianami kukurydzy na kiszonkę, praktyczną prezentację maszyn do koszenia i zbioru kukurydzy oraz pokaz i porównanie wozów paszowych.

W czasie trwania imprezy odbyła się też konferencja prasowa w której z ramienia IRWŁ brali udział; Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura IRWŁ  oraz Józef Kolec – członek Rady Powiatowej IRWŁ w Łowiczu. Tematyka konferencji obejmowała prognozy dla rynku, czego mogą spodziewać się hodowcy bydła mlecznego i mleczarnie w najbliższym czasie, zrzeszanie hodowców w grupy producentów rolnych szansą na skuteczniejszy rozwój i osiągnięcie znaczącej pozycji na rynku. Dodatkową atrakcją były stoiska wystawiennicze instytucji i  firm oferujących środki do produkcji rolnej, komponenty paszowe itp.

 

W dniu 15 września 2018r. Rada Powiatowa IRWŁ w Poddębicach zorganizowała wyjazd na 41. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Uczestnikami wyjazdu byli mieszkańcy powiatu poddębickiego. Corocznym punktem inicjującym Święto jest mieniąca się tysiącami kolorów parada. Skierniewickie Targi Ogrodniczo-Rolne są niepowtarzalną okazją, aby zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie upraw i hodowli  dla wystawców, przedsiębiorców, prywatnych wytwórców, a także instytucji związanych z ogrodnictwem, sadownictwem i szkółkarstwem. Uczestnicy wyjazdu mogli się zapoznać z przebogatą ofertą roślin proponowanych przez sprzedawców z kraju i zagranicy.  Inspirować się  ofertą przedstawioną przez rzemieślników, artystów, uczestniczyć w licznych degustacjach

 

W dniach 15-16 września 2018 r. odbyły się po raz kolejny Dożynki Prezydenckie  w Spale. Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Miasteczku Regionów na stoisku Łódzkie powitał marszałek WŁ Witold Stępień, wicemarszałek WŁ Artur Bagieński oraz Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego - Bronisław Węglewski. Dożynki Prezydenckie jest to wydarzenie wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Tegoroczne dożynki miały dodatkową świąteczną oprawę w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dwudniowym uroczystościom towarzyszył szereg atrakcji m.in.: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta, występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

Główna część uroczystości, w której udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką, rozpoczęła się w niedzielę 16 września od wręczenia przez Parę Prezydencką dyplomów twórcom  tegorocznych wieńców dożynkowych - zwycięskim okazał się wieniec przygotowany przez mieszkańców Poręby Radlnej z województwa małopolskiego.

Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. kiermasze  i występy zespołów muzycznych. Można było też skosztować regionalnych potraw, a także zwiedzać Miasteczko Regionów.

 

W dniu 20 września 2018 r. w Kutnowskim Domu Kultury odbyła się Gala III Powiatowego Konkursu Lew Kutnowski. Lew Kutnowski to konkurs, którego głównym celem jest podniesienie rangi i wyróżnienie rolniczego charakteru powiatu kutnowskiego. Ta inicjatywa Starostwa Powiatowego w Kutnie i Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska - Justyny Jasińskiej daje możliwość uhonorowania nowoczesnego rolnictwa i tych osób, które dzięki pomysłowości i wytrwałości w dążeniu do celu rozwijają swoje gospodarstwa i firmy, dbają  o środowisko, kreują przy tym pozytywny wizerunek wsi i podnoszą jakość rolnictwa  w powiecie kutnowskim. Dlatego też celem konkursu jest promocja rozwoju gospodarstw rolnych i firm z terenu powiatu, osiągnięć zawodowych                  i społecznych rolników oraz przedstawicieli firm, przedsięwzięć innowacyjnych i ekoinnowacji służących ochronie środowiska, opartych na wykorzystaniu lokalnego potencjału.

Członkowie Kapituły w oparciu o karty zgłoszenia i przeprowadzoną wizytację dokonali indywidualnej oceny Kandydatów wpisując w karcie oceny punkty wg. kryteriów zawartych w Regulaminie Konkursu.

 Zwycięzcami III Powiatowego Konkursu LEW KUTNOWSKI zostali:  w kategorii ROLNIK: Ewa, Bartłomiej, Marcel i Adam Ważyńscy - SZKÓŁKA ROŚLIN OZDOBNYCH WAŻYŃSCY z gminy Żychlin i gminy Bedlno w kategorii FIRMA: BURY – MASZYNY ROLNICZE Wojciech Bury z gminy Kutno 

Specjalnym pucharem Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisława Węglewskiego uhonorowani zostali Ewa, Bartłomiej, Marcel i Adam Ważyńscy - SZKÓŁKA ROŚLIN OZDOBNYCH WAŻYŃSCY z gminy Żychlin i gminy Bedlno. Puchar wręczył Jerzy Kuzański - Dyrektor IRWŁ oraz Włodzimierz Jaworski - Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Kutnie oraz Członek Kapituły Konkursowej. Uroczystość uświetnił koncert zespołu Tekla Klebetnica. 

Inne

- Miesięcznik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego „W NOWEJ ROLI”  od marca 2016 r. w nowej odsłonie bezpłatnie trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

-  Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych   dla  rolników. W omawianym okresie  zostało udzielonych  ok. 30  porad. 

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl