II w VII kadencji Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

II w VII kadencji Walne Zgromadzenie IRWŁ odbyło się 10 czerwca 2024 rok w sali konferencyjnej siedziby Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łodzi. W posiedzeniu Walnego Zgromadzenia uczestniczyli Przewodniczący i Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ z całego województwa łódzkiego oraz przedstawiciele instytucji rolniczych. Walne Zgromadzenie IRWŁ otworzył Prezes Bronisław Węglewski, a obrady poprowadził Członek Zarządu IRWŁ Jan Kołodziejczyk. W Walnym Zgromadzeniu uczestniczył Jacek Ossowicz – Wiceprezes IRWŁ, Członkowie Zarządu: Grzegorz Antoniewski i Marian Kacprzak, Adam Michaś – Delegat Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego do Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz zaproszeni goście: Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Marek Mazur - Wicewojewoda Łódzki, Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego i Przewodniczący Rady Powiatowej  IRWŁ Powiatu Kutnowskiego, dr Ewa Lech zastępca Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Andrzej Stępień - Dyrektor  Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Michał Jodłowski - Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi,  Przemysław Jaszczak - Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR Łódź, Włodzimierz Małecki – p.o. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi, Marcin Grzelak - p.o. Okręgowego Inspektora Pracy, Piotr Było – Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Łodzi, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi – Tomasz Dzierżawski i Rafał Wielocha. Zaproszeni goście przedstawili Walnemu Zgromadzeniu IRWŁ działania podejmowane przez poszczególne instytucje i ich pracę na rzecz rolników. Reprezentanci rolników województwa łódzkiego w czasie kilkugodzinnej debaty omówili tematykę związaną z rolnictwem naszego regionu, ale także z rolnictwem Polski. Między innymi podjęto sprawę pomocy suszowej i komisji w sprawie szkód powstałych wskutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym również przemarznięcia. Rozmawiano o ASF, szkodach łowieckich i szkodach wyrządzonych przez bobry i żurawie. Przedstawiciele ROŚ omówili procedurę szacowania szkód wyrządzonych przez bobry.

Członkowie II/VII Walnego Zgromadzenia IRWŁ podjęli następujące wnioski:

  1. Podjąć działania w sprawie zwiększenia dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany z uwagi na znaczny wzrost cen materiału siewnego.
  2. Podjąć ponownie działania w sprawie przywrócenia stawki za dopłaty bezpośrednie  i uzupełniające do kwoty 180 euro za hektar.
  3. Podjąć działania mające na celu ogłoszenie nowego naboru wniosków dla rolników na zakup i montaż silosów.
  4.  Podjąć działania w sprawie zniesienia wydawania zaświadczeń przez lekarzy weterynarii dotyczącego stwierdzenia porodu bliźniaczego u bydła. Zaświadczenia zastąpić oświadczeniem rolnika.
  5. Podjąć działania mające na celu wznowienie obowiązku paszportowania zwierząt, co pozwoli na uniknięcie zamieszania przy przemieszczaniu się zwierząt. Zasadnym byłoby umożliwienie pobrania i wydrukowanie paszportu przez aplikację.
  6. Podjąć działania mające na celu przejście na emeryturę rolników w wieku dla kobiet 55 lat i w wieku 60 lat dla mężczyzn.
  7. Podjąć działania mające na celu zniesienie minimalnej liczby punktów w Ekoschemacie.
  8. Podjąć ponowne działania w sprawie wydłużenia terminu dopłaty do zbóż.
  9. Podjąć działania w sprawie aktualizacji cen skupu produktów rolnych na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przy szacowaniu szkód w uprawach brane są ceny ze strony MRiRW, które są nieaktualne, co naraża rolników na duże straty przy wypłacie odszkodowania.
  10. Podjąć działania mające na celu rozszerzenie art. 126 ustawy o ochronie przyrody poprzez wpisanie do katalogu zawartego w tym przepisie m.in. żurawi i śmieszek. Pozwoli to na ubieganie się o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych przez ww. ptactwo.
  11. Podjąć działania mające na celu obniżenie składki opłacanej przez izby na Krajową Radę Izb Rolniczych z 6% do 4%. kwoty z tytułu odpisu od dochodów, o których mowa w art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14.12.1995r. o izbach rolniczych (tj. Dz.U. z 2022 poz.183). Opłacanie składki w wysokości 6% jest dużym obciążeniem dla budżetu IRWŁ.
  12. Podjąć działania mające na celu przyznanie świadczenia pieniężnego miesięcznego do emerytury z tytułu pełnienia funkcji członka izby rolniczej dla osób, które pełniły tę funkcję, przez co najmniej dwie kadencje i osiągnęły wiek emerytalny.

Wnioski w dniu 11.06.2024r. zostały wysłane do Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

W drugiej części obrad członkowie Walnego Zgromadzenia udzielili absolutorium Zarządowi za rok 2023, przyjęli sprawozdanie z działalności statutowej oraz finansowej za rok 2023 oraz budżet IRWŁ na rok 2024. Utworzono również Komisję Problemową ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, i zatwierdzono skład organu doradczo-opiniodawczego Rady ds. Kobiet Wiejskich i ich rodzin.

W czasie posiedzenie odbył się pokaz firmy Agrokopter, która zaprezentowała drona rolniczego, który jest jednym z najbardziej innowacyjnych narzędzi wspomagających pracę w gospodarstwie rolnym. Pokaz drona jest opublikowany na FB Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Rozmawiano także o biogazowniach. Goście oraz Członkowie Walnego Zgromadzenia mieli okazję skosztować polskich truskawek z Buczku przywiezionych przez Prezesa IRWŁ Bronisława Węglewskiego oraz jabłek i soków przywiezionych przez sadownika, Wiceprezesa IRWŁ – Jacka Ossowicza.

Na zakończenie Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólną pracę we wszystkich kwestiach rolniczych.