Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  za miesiąc grudzień  2017r.

Część merytoryczna Zarząd  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz na wniosek rolnika, osoby zainteresowanej  wydaje opinie  w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Również wydaje opinie na wniosek gmin w sprawie stawki ceny żyta do ustalenia podatku rolnego na 2018 rok. Cena skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2018 rok ogłoszona w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18.10.2017r. wynosi  52,49 zł za 1q. Należy zaznaczyć, że Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego współpracuje z instytucjami sektora rolniczego.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na bieżąco obserwuje sytuację w rolnictwie.

W dniu 7 grudnia 2017r. w imieniu Zarządu IRWŁ , Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ wystosował pismo do Krzysztofa Jurgiela - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w związku z licznymi sygnałami od rolników – producentów trzody chlewnej, z prośbą  o podjęcie działań w celu skutecznego zwalczania rozprzestrzeniającej się na terenie kraju choroby ASF. Ostatni potwierdzony przypadek wirusa ASF wykryto w powiecie legionowskim, blisko granicy województwa łódzkiego. Producenci trzody chlewnej (głównie z powiatu piotrkowskiego, wieruszowskiego – tzw. zagłębia producentów trzody chlewnej) są zaniepokojeni tą sytuacją, gdyż zachodzi realne zagrożenie świń wirusem, którego wystąpienie to konieczność wybicia całych stad trzody chlewnej. W przypadku rozprzestrzenienia się wirusa straty nie będą dotkliwe tylko dla producentów trzody chlewnej, ale również dla  branży producentów pasz, przetwórców itp. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wnioskuje o pilne podjęcie wszelkich działań w celu całkowitej  redukcji populacji dzików na terenach, gdzie prowadzona  jest hodowla trzody chlewnej 

W dniu 9 grudnia 2017r.w Sali Sejmiku Województwa Łódzkiego  odbyło się VI w V kadencji Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Wnioski podjęte przez członków WZ zostały przesłane do Wojewody Łódzkiego  oraz Prezesa KRIR w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

  1. W związku z wejściem od  1 stycznia 2018r. nowych zasad zatrudniania cudzoziemców  m.in. w rolnictwie i licznymi sygnałami od rolników proszę o podjęcie działań mających na celu  zatrudnienie pracowników sezonowych przez rolników ubezpieczonych nie tylko w  KRUS.  Wnioskujemy aby rolnicy, którzy nie są ubezpieczeni w KRUS mieli możliwość ubezpieczenia osób podlegających KRUS.
  2. Podjąć działania mające na celu likwidację choroby ASF poprzez utworzenie pasa sanitarnego na szerokości 40-50 km na zachód od Wisły, poprzez odstrzał dzików. W przypadku nieskutecznych działań utworzyć następny pas sanitarny na szerokości 40-50 km na wschód od autostrady A1 oraz zamknięcie wszystkich przejść dla zwierząt na w/w drodze. Ponadto informujemy, że na 230 tys. producentów trzody chlewnej w kraju , 43 tys. przypada na województwo łódzkie. Największa koncentracja producentów trzody chlewnej znajduje się w powiecie piotrkowskim. Przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu odstrzałów sanitarnych dzików w powiecie piotrkowskim wnioskujemy o rozszerzenie tych odstrzałów na powiaty graniczące z powiatem piotrkowskim. 
  3. Podjąć działania mające na celu możliwość składania wniosków przez rolników o dopłaty obszarowe w wersji papierowej lub elektronicznej od roku 2018. Zgodnie z przepisami od 2018 roku rolnicy będą składać wnioski tylko w wersji elektronicznej z czym producenci rolni się nie zgadzają z uwagi na trudności m.in. w obsłudze internetu.
  4. Podjąć działania mające na celu redukcję populacji bobrów i możliwość rozbiórki tam zbudowanych przez bobry. Tamy zbudowane przez bobry nie można zlikwidować bez zgody RDOŚ. Uzyskanie takiego pozwolenia przeciąga się w czasie nawet do kilku miesięcy. 
  5. Podjąć działania mające na celu wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych ze względu na częste wystąpienie niekorzystnych warunków atmosferycznych (liczne podtopienia), które uniemożliwiają rolnikom wjazd na pole oraz nie nakładania na rolników sankcji z tego powodu.
  6. W związku z dochodzeniem roszczeń za szkody łowieckie zmiana w prawie łowieckim w zakresie szacowania szkód tak,  aby zobowiązać koła łowieckie do obowiązkowego podjęcia szacowania szkód w terminie 7 dni zakreślonym ustawą pod rygorem sankcji (albo uznania roszczenia rolnika albo sankcji finansowych). A jeżeli takie sytuacje się powtarzają – możliwość rozwiązania umowy dzierżawy obwodu łowieckiego. 

Natomiast wniosek dotyczący  zwiększenia w budżecie Samorządu Województwa  na rok 2018 środków na dotacje dla Spółek Wodnych został przesłany w dniu 12 grudnia 2017r. do Marszałka Województwa Łódzkiego. Zwiększone środki finansowe przyczynią się do znacznego poprawienia stanu technicznego urządzeń melioracji wodnych szczegółowych w województwie a tym samym zapobiegnie  degradacji systemu melioracyjnego.

W dniu 19 grudnia 2017 r. Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych V Kadencji w dniu 27 listopada 2017 r. przez Bronisława Węglewskiego - Prezesa IRWŁ, zwrócił się do Ministra Środowiska Pana Jana Szyszko o umożliwienie korzystania ze zmodernizowanych dróg leśnych rolnikom  i mieszkańcom wsi. Modernizacje wyżej wspomnianych dróg sfinansowano z funduszy unijnych i środków Lasów Państwowych. Obecnie te drogi nie są dostępne dla okolicznych mieszkańców, ponieważ przy wjazdach są zamontowane szlabany, a  także obowiązują zakazy wjazdu. Wykorzystanie środków publicznych i budowa dróg przeznaczonych tylko dla służb leśnych i straży pożarnej wydaje się nieefektywne dla lokalnej społeczności. Zmodernizowane i nowopowstałe drogi powinny służyć służbom leśnym, ochronie pożarowej, ale także zwiększać możliwości korzystania przez społeczeństwo. Otwarcie tych dróg dla rolników pozwoli im również na skrócenie drogi przejazdu z gospodarstwa na pola, co da wymierny efekt dla środowiska.

W dniu 29 grudnia 2017r. 2017r. w imieniu Zarządu IRWŁ , Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ wystosował pismo do Ministra Środowiska –  Jana Szyszko z prośbą  o podjęcie działań  w celu redukcji populacji dzików w związku z rozprzestrzeniającą się na terenie kraju choroby ASF. 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał również opinie do projektów: 

- ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych ustaw,

- rozporządzenia MRiRW w sprawie wymagań jakie powinny spełniać pochodzące   z niektórych państwa trzecich owoce cytrusowe  w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się organizmu Phyllosticta citricarpa (Mc Alpine) Van der Aa;                                                               

- ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie laboratoriów urzędowych i  referencyjnych oraz zakresu analiz wykonywanych przez te laboratoria;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „ Inwestycje” w obiekty pełniące funkcje kulturalne”;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie wyznaczenia trwałych użytków zielonych wartościowych pod względem środowiskowym;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie norm w zakresie dobrej kultury zgodnej z ochroną środowiska;

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W omawianym okresie odbyło się 13 posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 11.12.2017r. w Sieradzu, 13.12.2017r. w Pabianicach , 15.11.2017r. w Bełchatowie oraz w Skierniewicach, w dniu 18 .12.2017r. w Brzezinach oraz w  Tomaszowie Mazowieckim w dniu 20.12.2017r. w Kutnie, w  dniu 21.12.2017r w Łęczycy, w dniu 27.12.2017r. w Łasku w dniu 28.12.2017r. w Łowiczu oraz w Pajęcznie i Zgierzu w dniu 29.12.2017r. w Zduńskiej Woli).  Członkowie podczas posiedzeń omówili bieżącą sytuację w rolnictwie  a zaproszeni przedstawiciele instytucji sektora rolnego przestawili informację  z zakresu m.in.:  zadań realizowanych przez ARiMR, obowiązkowych ubezpieczeń rolnych,  integrowanej ochrony. 

Konferencje/ targi/ spotkania/

Z inicjatywy Zarządu IRWŁ rolnicy z terenu województwa łódzkiego ( 10 autokarów) mieli możliwość bezpłatnego dojazdu oraz uczestnictwa w II Centralnych Targach Rolniczych  PTAK WARSAW EXPO w dniach 30.11 – 2.12.2017r.  w Nadarzynie  k. Warszawy. Uczestnicy targów mieli okazje zapoznać się z nowatorskimi rozwiązaniami, nowościami  technologicznymi, a także usługami dla rolnictwa.

W dniu 2 grudnia 2017r. w Hali Expo odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 20-lecia Łódzkiego Rynku Hurtowego „Zjazdowa” S.A. oraz Święta Kupca 2017. Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ gratulując Prezesom „Zjazdowej” Cezaremu Kołocie i Karolowi Karolakowi tak pięknego jubileuszu, zaznaczył, że wspólne działania samorządu rolniczego i rynku hurtowego dla rolników województwa łódzkiego to przykład solidnego partnerstwa.

W dniu 4 grudnia 2017 r. w ramach projektu, w sali konferencyjnej Łódzkiego Rynku Hurtowego „Zjazdowa” w Łodzi Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wraz z partnerami: Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego, Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Stowarzyszeniem Ekosystem – Dziedzictwo Natury zorganizował konferencję  ”Czas na ekologię!” w której uczestniczyli rolnicy, producenci i miłośnicy ekologicznej żywności  i ekologicznego prowadzenia gospodarstw z całego województwa łódzkiego. Celem konferencji było zaprezentowanie rodzajów wsparcia dla sektora żywności ekologicznej w regionie łódzkim, omówienie jej znaczenia dla zdrowia człowieka, a także istotnych kwestii związanych z produkcją i promocją produktów ekologicznych. 

W dniu 17 grudnia 2017 roku w czasie VI Opoczyńskiego Spotkania Wigilijnego odbyła się konferencja rolnicza zorganizowana przez posła RP Roberta Telusa z udziałem m.in. Podsekretarz Stanu w MRiRW - Ryszarda Zarudzkiego, Bronisława Węglewskiego - Prezesa IRWŁ oraz Marka Sarwy - Dyrektora  Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, Janusza Ciesielskiego - Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi, Pawła Jegiera - Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Łodzi   - współorganizatorów konferencji. Spotkanie rozpoczęło się o przeglądu tradycyjnych stołów wigilijnych połączonego z degustacją potraw i kiermaszem ozdób świątecznych i wyrobów rękodzieła. Tematem konferencji rolniczej były sprawy związane z realizacją działań wynikających  z PROW 2014-2020. Pojawiły się również głosy niepokoju wynikające z zagrożenia wirusem ASF, który przekroczył już linię Wisły co jest szczególnie niebezpieczne dla województwa łódzkiego -  szczególnie powiatu piotrkowskiego - potentata w produkcji trzody chlewnej. Na konferencji poruszano także temat ekologii jako szansy rozwoju małych  i średnich gospodarstw.  Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, w swojej wypowiedzi, podsumował mijający rok i przedstawił plany resortu na rok 2018. Poinformował również, że na początku roku powinien zostać przyjęty Pakt dla obszarów wiejskich, który wynika ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. VI Opoczyńskie Spotkanie Wigilijne uświetnił koncert kolęd i pastorałek. Uczniowie z Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie przygotowali specjalny pokaz jasełek.

Inne

- Miesięcznik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego „W NOWEJ ROLI”  od marca 2016 r. w nowej odsłonie bezpłatnie trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego. W grudniowym numerze kalendarz na 2018 rok.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych   dla  rolników. W omawianym okresie  zostało udzielonych  45  porad. 

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl