Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  za miesiąc  marzec   2021 r.

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W związku z wprowadzonymi zmianami Prawa Łowieckiego, Inwentaryzację zwierzyny przeprowadzają dzierżawcy obwodów – danego koła łowieckiego. Przy dokonywaniu inwentaryzacji zwierzyny mogą brać udział  nadleśniczowie oraz przedstawiciele izb rolniczych. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego zawiadamia właściwych nadleśniczych PGLLP oraz właściwą izbę rolniczą o miejscu i terminie sporządzenia inwentaryzacji zwierzyny. Niewstawiennictwo przedstawiciela właściwej izby rolniczej nie wstrzymuje sporządzenia inwentaryzacji.  Zarząd IRWŁ upoważnił Przewodniczących Rad Powiatowych IRWŁ do opiniowania planów łowieckich. Przedstawiciele kół łowieckich bezpośrednio kontaktowali się z Przewodniczącymi Rad Powiatowych IRWŁ w sprawie opiniowania planów łowieckich.

W dniu 2 marca 2021 r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes Bronisław Węglewski wystosował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza w związku z licznymi sygnałami od producentów rolnych w sprawie  zmiany od 01-02-2021 roku zasad sprzedaży prekursora materiałów wybuchowych podlegającego ograniczeniom zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019r. IRWŁ prosi o podjęcie działań mających na celu uproszczenie druku oświadczenia nabywcy do podania danych teleadresowych. Obecny druk z uwagi na ochronę danych osobowych jest zbyt szczegółowy (nabywca jest zobowiązany do podania danych dowodu tożsamości).

W dniu 17 marca 2021 r. w imieniu Zarządu IRWŁ została przesłana do KRIR opinia w sprawie konieczności zredukowania środków ochrony roślin. IRWŁ zwróciła uwagę m.in. na:

- zrównanie we wszystkich krajach UE zużycie substancji czynnej na 1 ha upraw;

- możliwości stosowania środków ochrony roślin w całej UE;

- dotacje dla producentów rolnych w wysokości 50% kosztów zakupu preparatów biologicznych;

- szkolenia dla rolników, ogrodników, sprzedawców ze środków UE;

W dniu 23 marca 2021r. Zarząd IRWŁ udzielił odpowiedzi na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Łódzkim –Wschodnim w sprawie organizacji zdalnych posiedzeń Rad Powiatowych.

W dniu 24 marca 2021r. w imieniu Zarządu IRWŁ została przesłana do KRIR opinia dotycząca Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odbudowy. IRWŁ zaproponowała m.in. znaczące  zwiększenie środków, jeśli rolnictwo po pandemii ma spełniać wszystkie nowe wymagania zielonego ładu  to musi dostać dodatkowe środki na inwestycje; przeznaczenia środków finansowych na inwestycje związane  z retencją wód i nawadnianiem pól oraz wnioskowała również aby  środki finansowe trafiły bezpośrednio  do rolników jako producentów żywności wysokiej jakości. 

W dniu 31 marca 2021r.  w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes Bronisław Węglewski wystąpił z wnioskiem do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza w sprawie przedłużenia terminu składania do ARiMR wszystkich wniosków, a w szczególności wniosków o dopłaty obszarowe na 2021 z uwzględnieniem działania „Dobrostan zwierząt”. 

W dniu 31 marca 2021r.  w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes Bronisław Węglewski wystąpił z wnioskiem do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza w sprawie podjęcia działań mających na celu poszerzenie listy gatunków zwierząt gospodarskich w ramach działania „ Dobrostan zwierząt”. Od 2020 roku rolnicy posiadający świnie (lochy, tuczniki), krowy (mleczne, mięsne) a od 2021 roku również owce, mogą ubiegać się o wsparcie z PROW 2014-2020 za realizację wymogów w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązujące standardy. Hodowcy pozostałych gatunków zwierząt nie mają takiej możliwości.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810;                                                                                                                                                           

- ustawy o ograniczeniu wprowadzania do środowiska tworzyw sztucznych i innych niż biodegredowane i kompostowalne;                                                                                                             

- poselskiego projektu ustawy o ochronie przyrody;                                                                   

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W związku z Decyzją Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisława Węglewskiego z dniem 28 października 2020r. ze względu na COVID-19 zostały  odwołane wszystkie posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ. 

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 2 marca 2021 r. odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Kobiet i Rodzin  z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Głównymi tematami spotkania były propozycje działań dla kobiet lub zrzeszeń kobiet przewidziane w projekcie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 oraz sprawy związane z KRUS, w tym potrzeba uruchomienia turnusów sanatoryjnych dla rolników, którzy przebyli Covid 19, wątpliwości dotyczące wysokości świadczeń związanych z chorobą Covid 19, trudności rolników, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na niewielką skalę, skróconych turnusów dla rolników, tzw. wytchnieniowych oraz wysokości emerytur i zasad ich wypłacania. 

Pani Przewodnicząca Danuta Lebioda poinformowała, że Pani Hanna Chodkowska została wybrana Pierwszą Wiceprzewodniczącą Komitetu Kobiet przy COPA COGECA. Pani Hanna Chodkowska poinformowała, że w skład nowej Prezydencji Komisji Kobiet weszły również: przewodnicząca Lotta Folkesson (Szwecja), Jerónima Bonafé Ramis  (Hiszpania ), Francesca Gironi  (Włochy) i Margit Batthyány-Schmidt  (Węgry).

W Prezydium Rady zasiada m.in. Ewa Bednarek z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. 

W dniu 8 marca 2021 r. z okazji Dnia Kobiet, Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego życzył wszystkim Paniom pogody ducha, uśmiechu i realizacji wszystkich marzeń.

W dniu 11 marca 2021r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z okazji Dnia Sołtysa złożył najserdeczniejsze życzenia dla Pań Sołtysek oraz Panów Sołtysów. Życzył satysfakcji z pracy dla lokalnych społeczności, szczególnie teraz w tym wyjątkowym czasie, pomyślności, sukcesów, wzajemnego zrozumienia zarówno z mieszkańcami jak  i władzami na każdym szczeblu samorządowym, dużo optymizmu, a przede wszystkim szacunku od wszystkich dla Waszej ciężkiej pracy.  

Już od 2007 roku jest organizowany w powiecie sieradzkim "Historyczny Turniej Tenisa Stołowego Rolników Powiatu Sieradzkiego Imienia Starosty Sieradzkiego Dariusza Olejnika", którego organizatorami jest Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Centrum Kultury w Błaszkach oraz szkoły: SP Chlewo, SP w Błaszkach, ZSP w Warcie, Gimnazjum Publiczne w Gruszczycach oraz ZSP w Błaszkach. W 2017 roku, rok po śmierci Starosty Sieradzkiego, została zmieniona nazwa turnieju na: „Turniej Tenisa Stołowego Rolników Powiatu Sieradzkiego Imienia Starosty Sieradzkiego Dariusza Olejnika”.

Jednym z organizatorów jest m.in. Rada Powiatowa IRWŁ Powiatu Sieradzkiego i jej przewodniczący Pan Jan Kołodziejczyk, który w tym roku podziękował wszystkim za zaangażowanie i za popularyzację tenisa stołowego wśród młodzieży. 

"Serdeczne podziękowania za wspaniałe lata turnieju kieruję do organizatorów: Centrum Kultury w Błaszkach i szkół: SP Chlewo, SP w Błaszkach, ZSP w Warcie, Gimnazjum Publiczne w Gruszczycach oraz ZSP w Błaszkach. Dziękuję za popularyzację tenisa stołowego, integrację środowiska lokalnego, naukę organizowania imprezy sportowej i sędziowania przez młodzież. Podziękowania kieruję dla Pani Jadwigi Napieralskiej oraz Panów: Łukasza Binera, Józefa Jury oraz Tomasza Sobczyka - Dyrektorów CK Błaszki. Bardzo dziękuję również Panu Staroście Mariuszowi Bądziorowi i Burmistrzowi Błaszek Piotrowi Świderskiemu.

Zawsze będę pamiętał o zaangażowaniu śp. Dariusza Olejnika - Starosty Sieradzkiego. 

Pragnę również podziękować za te cudowne lata wszystkim nauczycielom, opiekunom grup i wszystkim osobom, które pracowały dla dobra dzieci i młodzieży oraz lokalnego środowiska. Serdecznie podziękowania również dla wszystkich Delegatów Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Sieradzkiego." Jan Kołodziejczyk, Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Sieradzkiego 

Od 2017 roku organizatorzy postanowili do tenisa stołowego dołożyć szachy, które zostały przyjęte bardzo entuzjastycznie. Przez jeden rok - 2017 w czasie turnieju był również rozgrywany turniej bilardowy.

 

Inna działalność IRWŁ

- Mając na uwadze trudny czas dla rolników, producentów żywności   z inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest   lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Wzorem lat ubiegłych również  w tym roku rolnicy mogą  skorzystać z pomocy pracowników IRWŁ przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                          

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl