Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za miesiąc styczeń 2018 r.

Część merytoryczna Zarząd  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz na wniosek rolnika, osoby zainteresowanej  wydaje opinie  w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Należy zaznaczyć, że Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego współpracuje z instytucjami sektora rolniczego.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na bieżąco obserwuje sytuację w rolnictwie.

W dniu 3 stycznia 2018 roku w biurze IRWŁ w Łodzi, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski oraz Andrzej Komala Wiceprezes IRWŁ , podpisali umowę na budowę budynku administracyjno-biurowego z firmą P.H.B. ZAMBUD II, której właścicielem jest Bartłomiej Biniek. Firma P.H.B. ZAMBUD II wygrała przetarg nieograniczony - nr IRWŁ/R/4422/2017 - pn. „Budowa budynku administracyjno – biurowego – stan surowy zamknięty. Koszt inwestycji to 1 294 606, 06 zł, termin realizacji -  30 czerwiec 2018 roku. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego planuje wykorzystywać budynek do organizacji szkoleń  i konferencji dla rolników z województwa łódzkiego.  Natomiast w dniu 22 stycznia 2018r. firma P.H.B. ZAMBUD II rozpoczęła prace budowlane - wykopy pod fundamenty budynku administracyjno – biurowego przy ulicy Beskidzkiej nr 124. 

W dniu 17 stycznia 2018r. w imieniu IRWŁ została przesłana do KRIR ankieta MRiRW dotycząca  pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych.

W dniu 25 stycznia 2018r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski wystosował pismo do Krzysztofa Jurgiela - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi a do wiadomości Wiktora Szmulewicza - Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z apelem o podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku trzody chlewnej. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego z niepokojem obserwuje pogarszającą się  sytuację na rynku trzody chlewnej.  Z terenu województwa łódzkiego  docierają liczne sygnały od producentów trzody chlewnej, którzy alarmują, że nie ma żadnych perspektyw na rozwój hodowli, gdyż opłacalność jest zerowa a stan pogłowia w Polsce jeden z najniższych w historii. Ponadto producenci trzody chlewnej są zaniepokojeni  sytuacją rozprzestrzenienia się choroby ASF, gdyż zachodzi realne zagrożenie świń wirusem, którego wystąpienie w stadzie to konieczność likwidacji całej hodowli. W związku   z  powyższym IRWŁ wnosi o podjęcie szerokich działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku trzody chlewnej. 

 

W dniu 29 stycznia 2018r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, popierając wniosek zgłoszony przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu dotyczący szkód wyrządzonych głównie przez dzikie gęsi w uprawach rolnych w okolicy Rezerwatu Przyrody Jeziorsko, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski wystosował pismo do Ministra Środowiska - Henryka Kowalczyka (do wiadomości Wiktora Szmulewicza - Prezesa KRIR)  z prośbą o podjęcie działań mających na celu m.in.  wpisanie dzikich gęsi na listę gatunków zwierzyny łownej, wydłużenie terminu odstrzału w województwie łódzkim, a szczególnie w powiatach (poddębickim, sieradzkim). Obecnie w województwie łódzkim termin odstrzału dzikich gęsi jest do 21 grudnia, gdzie w sąsiednim województwie wielkopolskim ostatnim dniem odstrzału jest 21 stycznia. Północna część zbiornika Jeziorsko leży na terenie województwa wielkopolskiego, dlatego różnica miesiąca w terminie odstrzału jest nielogiczna i powoduje, że pola rolników stają się rezerwatem dla odstraszonych dzikich gęsi, które są „nietykalne” po 21 grudnia w naszym województwie. Wobec powyższego IRWŁ zwraca się do Pana Ministra o interwencję ww. sprawie.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał również opinie do projektów: 

- dotycząca możliwości utworzenia funduszu klęskowego oraz realizacji ustawy z dnia
23 marca 2017 r. o zmianie ustaw o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich;

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  po zapoznaniu się z treścią przedmiotowego materiału, po przeprowadzeniu konsultacji w terenie odniósł się do  zmian jakie powinny być wniesione w funkcjonowanie  ubezpieczeń upraw rolnych, w przypadku których składki ubezpieczeniowe są dotowane   z budżetu państwa:

1. Zaproponował  , aby zmniejszyć ryzyko ubezpieczeniowe w przypadku ubezpieczeń dopłatowych upraw. Należałoby połączyć ubezpieczenie dopłatowe upraw z obowiązkowym ubezpieczeniem budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Przy jednoczesnym zawarciu obu tych ubezpieczeń, dofinansowanie składek płaconych przez rolnika byłoby takie samo, to znaczy, np. 50% dopłaty do ubezpieczenia upraw i 50% dopłaty do ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Możliwe by też było w przypadku ryzyka suszy wprowadzić UBEZPIECZENIE INDEKSOWE. W celu oszacowania wielkości ubytku w plonie nie jest konieczna wizyta towarzystwa ubezpieczeniowego na polu ubezpieczonego rolnika. Ubytek jest szacowany odgórnie przez niezależny Instytut Upraw i Nawożenia Gleb w Puławach, który monitoruje suszę w Polsce na podstawie KBW (czyli Klimatycznego Bilansu Wodnego). Jeśli ten Instytut stwierdzi, że plonowanie danej uprawy na danej klasie gleby w danej gminie jest mniejsze o 40%, 30% lub 20% od średniego plonu z ostatnich lat (dane z 10 ostatnich lat, na terenie danej gminy), to każdemu rolnikowi, który zdecyduje się na ubezpieczenie będzie wypłacona określona kwota. Wypłata ryczałtowa przekazywana przez towarzystwo ubezpieczeniowe będzie taka sama dla wszystkich rolników i będzie dostosowana do rodzaju uprawy i klasy gleby. Składka będzie pobierana przez ubezpieczyciela jednorazowo, raz w roku przy zawieraniu/wznawianiu  obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych. Wypłacona kwota pokryje tylko w części straty, ale pozwoli rolnikowi na rozpoczęcie produkcji w kolejnym okresie wegetacji. Ubezpieczenie indeksowe pozwala rolnikowi na przetrwanie jego gospodarstwa w przypadku długotrwałej suszy.

  Te działania będą odpowiedzią na problemy rolników związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego w ich obecnej sytuacji ekonomicznej  oraz  o potrzebie dofinansowania przez państwo innych ubezpieczeń  rolnych  z powodu coraz częściej powtarzających się anomalii pogodowych. Jednocześnie umożliwiłoby maksymalne wykorzystanie pieniędzy z dopłat ministerstwa.

   2.    Zaproponował  (zgodnie z Ustawą art.10a), aby zakładom ubezpieczeń zawierającym z ministrem właściwym do spraw rolnictwa umowy w sprawie dopłat, które zawarły porozumienie koasekuracyjne, zwiększyć dotacje docelową na pokrycie części odszkodowań wypłaconych producentom rolnym z tytułu szkód spowodowanych nie tylko przez jak dotychczas przez suszę, ale również przez „najpopularniejsze” ryzyka takie jak: ujemne skutki przezimowania, grad, wiosenne przymrozki, deszcz nawalny i  huragan. Dotacja powinna przysługiwać w dużo wyższym procencie na przykład w wysokości 80% różnicy pomiędzy łączną kwotą odszkodowań, a kwotą zebranych składek pomniejszonych o koszty akwizycji i likwidacji szkód.

      Te dwie proponowane zmiany, na pewno zwiększyłyby zainteresowanie innych zakładów ubezpieczeń sprzedażą niecieszących się popularnością wśród ubezpieczycieli ubezpieczeń dopłatowych oraz pozwoliłyby na wymierne obniżenie stawek. Jednocześnie koszty likwidacji prawie wszystkich szkód uprawowych związanych z żywiołami przerzucone by były całkowicie na zakłady ubezpieczeń, bez potrzeby tworzenia komisji społecznych do ich likwidacji oraz bez potrzeby wykorzystywania pieniędzy znajdujących się w zasobach urzędów gmin, które można byłoby wtedy przeznaczyć na inne cele poprawiające warunki bycia i życia rolnika na wsi.

      3.  W kwestii stworzenia FUNDUSZU KLĘSKOWEGO proponujemy, aby działał on na podobnej zasadzie jak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz byłby  uprawniony do kontroli spełnienia obowiązku ubezpieczenia upraw. Nakładałby i egzekwował opłaty karne za brak obowiązkowego dopłatowego ubezpieczenia upraw (dużo niższe niż UFG w przypadku braku ubezpieczenia  za brak obowiązkowego ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej posiadacza pojazdu np. 100zł za nieubezpieczony1ha), jednocześnie zdejmując ten obowiązek z samorządów, które i tak tego obowiązku nie dopełniają oraz wypłacałby w sytuacjach kryzysowych wypłaty rekompensujące rolnikom utratę dochodów związanych z klęskami żywiołowymi. Na jego rzecz odprowadzane byłyby również kwoty niewykorzystane w danym roku z limitu dopłat do składek za ubezpieczenie upraw. Do utworzonej w ten sposób bazowej kwoty, budżet państwa dopłacałby taką samą część: 50/50(%).

Tym samym połowę wypłaty pokrywałby Fundusz, a drugą połowę budżet państwa.

     -  rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu konkurencyjnego wyboru wykonawców zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji i warunków dokonywania zmniejszeń kwot pomocy oraz pomocy technicznej.

- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W omawianym okresie odbyły się 3 posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 12.01.2018r. w Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast w dniu 26.01.2018r. w  Hali Sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Godzianowie (powiat skierniewicki)  odbyło się wspólne posiedzenie Rad Powiatowych IRWŁ w Rawie Mazowieckiej oraz w Skierniewicach. Delegaci  rozmawiali o bieżących sprawach w rolnictwie, zapoznali się z aplikacją e- wniosek.   Po zakończeniu posiedzenia rad odbył się turniej piłki nożnej w której  wzięło udział 8 drużyn. Dla drużyn zwycięskich puchar ufundowała m.in.  Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

Konferencje/ targi/ spotkania/

W dniu 11 stycznia 2018 r. w Biurze KRIR w Parzniewie odbyło się szkolenie dotyczące obsługi aplikacji e-WniosekPlus, które przeprowadzili pracownicy Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W szkoleniu udział wzięło 80 doradców rolniczych ( w tym z IRWŁ)  pracujących w izbach rolniczych oraz pracowników zajmujących się wypełnianiem rolnikom wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Uczestnicy zapoznali się z celami wprowadzenia geoprzestrzennego formularza wniosku, przepisami unijnymi i krajowymi dotyczącymi internetowego wypełniania wniosków, podstawowymi założeniami działania aplikacji e-WniosekPlus. 

Wzorem lat ubiegłych również w tym roku pracownicy biur powiatowych IRWŁ pomagają rolnikom przy wypełnianiu wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. W terminie od 15.01.2018 r. do 25.06.2018 r. Agencja prowadzi nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis  w rolnictwie. W tym roku zmiana,  wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

 W dniu  20 stycznia 2018 roku przedstawiciele samorządów, instytucji    i organizacji społecznych zgromadzili się na jubileuszowym XVI Powiatowym Spotkaniu Noworocznym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie. Z ramienia IRW w spotkaniu uczestniczył Jerzy Kuzański – dyrektor Biura IRWŁ, Eugeniusz Supera – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Brzezinach oraz p. Leokadia Swaczyna - pracownik BP IRWŁ w Brzezinach. 

W dniu 24 stycznia 2018r. w Biurze IRWŁ w Łodzi odbyło się szkolenie pracowników na temat  obsługi aplikacji e-WniosekPlus. Szkolenie przeprowadzili przedstawiciele ARiMR pod kierunkiem Wioletty Dudek - Mozga - Kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich - Łódzki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast pani Anna Bieniawska – Dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi omówiła temat ubezpieczenia w rolnictwie.

W dniu 24 stycznia 2018r. w Sali Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego,  Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego przeprowadziła szkolenie dla partnerów KSOW, planujących złożyć wniosek o wybór operacji do realizacji w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 plan operacyjny na lata 2018–2019. Spotkanie otworzyli Artur Bagieński Wicemarszałek Województwa Łódzkiego i Włodzimierz Wojtaszek Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W szkoleniu uczestniczyli również przedstawiciele Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Pracownicy JR KSOW WŁ przedstawili ogólne informacje o naborze wniosków i funkcjonowaniu Sieci, omówili wzór formularza wniosku oraz główne problemy, jakie pojawiły się w ubiegłym roku podczas przygotowywania dokumentów i realizacji operacji, a także zwrócili uwagę na najważniejsze aspekty dalszej realizacji operacji wybranych do planu operacyjnego.

Inne

- Miesięcznik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego „W NOWEJ ROLI”  od marca 2016 r. w nowej odsłonie bezpłatnie trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych   dla  rolników. W omawianym okresie  zostało udzielonych  40  porad. 

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl