Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za miesiąc marzec 2018 r.

Część merytoryczna. Zarząd  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz na wniosek rolnika, osoby zainteresowanej  wydaje opinie  w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego współpracuje z instytucjami sektora rolniczego.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na bieżąco interweniuje na rynkach rolnych.

W dniu 1 marca 2018r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski popierając wniosek zgłoszony przez rolników z powiatu zduńskowolskiego (m. Kalinowa, Ptaszkowice, Podule) wystosował pismo do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka (do wiadomości Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza) z prośbą o interwencję. Wniosek rolników dotyczył szkód wyrządzonych głównie przez dzikie gęsi, łabędzie, żurawie w uprawach rolnych. Rolnicy domagają się uzyskania odszkodowań za straty spowodowane przez ptaki. Ptaki te przesiadują na polach lub też wracają na nie z miejsc noclegowych i niszczą zasiewy pszenicy oraz rzepaku co powodując duże straty.

W dniu 13 marca 2018r. w imieniu Zarządu IRWŁ, Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ wystosował pismo do Zbigniewa Rau - Wojewody Łódzkiego w sprawie wymarznięcia zasiewów na terenie województwa łódzkiego. Do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zgłaszają się rolnicy, którzy informują o wymarznięciu upraw (szczególnie rzepaku) w swoich gospodarstwach. W pierwszych dniach stycznia br. oraz na przełomie lutego i marca wystąpiły silne mrozy, a na terenie województwa łódzkiego temperatura spadła poniżej - 15 stopni. Jednocześnie temperatura w listopadzie i grudniu była dodatnia, co spowodowało, że rośliny - a w szczególności oziminy - nie przygotowały się do przejścia w stan zimowego spoczynku i rozpoczęły stadium wegetatywne. Brak pokrywy śnieżnej tylko pogorszył sytuację i bezpowrotnie uszkodził rośliny. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego informuje, że rolnicy będą zgłaszać powstałe straty do Urzędów Gmin w naszym województwie.

W dniu 13 marca 2018r. W imieniu Zarządu IRWŁ Bronisław Węglewski - Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystosował pismo do Krzysztofa Jurgiela - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie nowych zasad zatrudniania obcokrajowców do prac sezonowych z prośbą o złagodzenie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w rolnictwie. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zwraca uwagę na pojawienie się problemu wynikającego z nowych zasad zatrudniania obcokrajowców do sezonowych prac w rolnictwie (do zbiorów owoców, warzyw itp.). Rolnicy zwracają uwagę na:

wysokie koszty uzyskania zezwolenia na pracę sezonową (koszt tłumaczenia umowy  o pracę, umowy użyczenia kwatery, kilkukrotna wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w celu załatwienia niezbędnych formalności, trudny oraz drobiazgowy i sformalizowany formularz zgłoszenia i duża ilość niezbędnych załączników), 

przeciągające się procedury (aby uzyskać pozwolenie na zatrudnienie cudzoziemca – procedura trwa do 14 dni, poprzednio na załatwienie sprawy wystarczyło 10 minut),

występuje niebezpieczeństwo wprowadzenia limitów ilości zatrudnionych pracowników przez  producenta rolnego,

zmiany w ustawie powodują dużą restrykcyjność w stosunku do innych krajów.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego uważa, że znaczne podwyższenie kosztów oraz dostępności siły roboczej w pracach sezonowych w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie przełoży się na wzrost kosztów i ograniczenie polskiej produkcji, a także spowoduje spadek konkurencyjności naszych produktów kierowanych na eksport.  

W dniu 15 marca 2018r.  związku z licznymi sygnałami od rolników szczególnie z powiatu sieradzkiego (tzw. zagłębia ziemniaczanego) w imieniu Zarządu IRWŁ Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ wystosował do Krzysztofa Jurgiela - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi apel o podjęcie pilnych działań w sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków. Sytuacja ta spowodowana jest bardzo niską  ceną (rażące różnice w cenach: 0,20 zł/kg ziemniaków w skupie - w sklepie ziemniaki kosztują od 1,00 do 1,50 zł/kg, kapusta 0,10 zł/kg - w sklepie po 3 zł).  Obecna sytuacja na rynku jest dramatyczna, ponieważ nadmierny – niekontrolowany import i ograniczenia w eksporcie spowodowane bakteriozą pierścieniową ziemniaków powodują duże starty. Jednym z problemów jest niemożność zbycia warzyw składowanych w chłodniach, natomiast w sklepach dostępne są warzywa importowane również z krajów trzecich. Działające na polskim rynku przetwórnie i sieci handlowe nie chcą zawierać kontraktów z polskimi producentami z uwagi na wystąpienie w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaków. Rynek zalewają importowane ziemniaki i warzywa, które, zdaniem rolników, są przepakowywane i zbywane jako produkty polskie. Rolnicy domagają się wzmożonych kontroli ziemniaków i warzyw importowanych do Polski oraz otwarcia nowych rynków zbytu. Sytuacja na rynku ziemniaków i warzyw jest na tyle trudna, że producenci rolni zaczynają organizować protesty i wychodzić na ulice.

 W dniu 16 marca 2018r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztofa Jurgiela z informacją, że do Izby docierają głosy niezadowolenia ze strony rolników z powodu informacji przekazywanych im przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR informuje rolników, że z uwagi na prowadzone postępowanie w zakresie ustalenia powierzchni kwalifikowanej do płatności na działkach rolnych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017, termin załatwienia sprawy przyznania płatności określonych w przepisach zostanie przekroczony. Zgłaszający się do Izby producenci rolni wyrażają przekonanie, że prowadzone postępowania to pretekst na wydłużenia terminu wypłaty płatności bezpośrednich. Sytuacja ta powoduje zachwianie płynności finansowej gospodarstw. Brak okrywy śnieżniej, spadki temperatur nawet do -20 stopni, spowodowały wymarznięcie ozimin, głównie rzepaku, niektórych gatunków zbóż – wszystko to powoduje poważne straty finansowe gospodarstw. Idzie wiosna, rozpoczynają się prace polowe, a rolnicy nie mają środków finansowych na zakup paliwa, nasion, nawozów i innych środków produkcji. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego prosi o pilne podjęcie działań interwencyjnych. 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał również opinie do projektów: 

- rozporządzenia MRiRW w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego;

-  rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego PROW na lata 2014-2020;                                                                           

- ustawy o funduszach promocji polskich produktów rolno-spożywczych;                                                  

- rozporządzenia MRiRW w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach;                            

- rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ( dot. Bioasekuracji);                 

- ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie;                                                                                                  

- rozporządzenia MRiRW w sprawie zapobiegania wprowadzeniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych;   

Posiedzenie Komisji Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu 22 marca 2018r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Członkowie komisji zapoznali się ze „Sprawozdaniem z wykonania budżetu IRWŁ w roku 2017 r.”  oraz  ze „Sprawozdaniem z dochodów i wydatków IRWŁ – stan na 28 lutego  2018 r.”

Posiedzenia Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu 22 marca 2018r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji ds. Statutu, Budżetu, i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Członkowie komisji  zapoznali się  ze „Sprawozdaniem z wykonania budżetu i planu finansowego w roku 2017” oraz  ze „Sprawozdaniem z wykonania budżetu i planu finansowego – stan na 28 lutego 2018”.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W omawianym okresie odbyło się 7 posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 2.03.2018r. w Bełchatowie, w dniu 3.03.2018r. w Pajęcznie, w dniu 7.03.2018r. w Zgierzu, w dniu 19 .03.2018r. w Łowiczu oraz w Wieruszowie, w dniu 21.03.2018r. w Tomaszowie, w dniu 22.03.2018r. w Łęczycy). Delegaci  rozmawiali o bieżących sprawach w rolnictwie m.in.  o zagrożeniu ASF, bioasekuracji, o ubezpieczeniach upraw rolnych  oraz  zapoznali się  z  zasadami wypełnienia wniosku o dopłaty bezpośrednie za pomocą aplikacji e- wniosek Plus.    

Konferencje/ targi/ spotkania/ debaty

W dniu 5 marca 2018r. reprezentanci rolników z całego województwa zebrali się w sali obrad Sejmiku Województwa Łódzkiego, aby rozmawiać o problemach rolnictwa województwa łódzkiego. Debata została zorganizowana przez Marka Mazura - Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego przy współpracy z Bronisławem Węglewski – Prezesem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Po raz dwunasty w dniu  5 marca 2018 roku - rolnicy powiatu sieradzkiego rozegrali turniej tenisa stołowego. Areną zmagań ponad 70 zawodników była sala gimnastyczna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Błaszkach. Honorowy patronat nad imprezą objął starosta sieradzki Mariusz Bądzior. Organizatorami turnieju byli: Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu, Publiczne Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Gruszczycach i ZSP w Błaszkach. Integralną częścią imprezy był również turniej szachowy.

W dniu 14 marca oraz w dniu 27 marca 2018 roku w siedzibie IRWŁ w Łodzi odbyło się spotkanie pracowników Biur Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z 21 oddziałów z całego województwa. W czasie spotkania Prezes IRWŁ - Bronisław Węglewski omówił plany Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w zakresie szkoleń i programów dla rolników na ten rok. Omówiono również problemy pojawiające się na danym terenie. Byłą okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń.  Przedstawiciele Biura Centralnego IRWŁ przeprowadzili szkolenie w zakresie wniosków o dopłaty obowiązkowe przez internet - aplikacja wniosek Plus. Pracownicy Biur Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego będą udzielać rolnikom wszelkiej pomocy w tym zakresie. Natomiast w dniu 27 marca 2018r. szkolenie z zakresu wypełniania wniosków za pomocą aplikacji e-wniosek przeprowadził przedstawiciel Powiatowego Biura ARiMR w Bełchatowie  pan Dominik Szajbler.

W dniu 14 marca 2018r. na temat rolniczych protestów w powiecie sieradzkim dyskutowali  w programie "Łodzią po regionie" w TVP3 Jerzy Kuzański - Dyrektor Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Janusz Ciesielski -  Dyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa Oddział w Łodzi, Michał Kołodziejczak Prezes Unii Warzywno -Ziemniaczanej oraz Jan Bocian - Inicjatywa Wieś Polska. 

W dniu 15 marca 2018r. w Kalinowej  z okazji Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa - Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu - w dniu 15.03.2018 r.  zorganizowała "Dzień Sołtysa" w Gminie Błaszki. W imieniu Rady Powiatowej IRWŁ Jan Kołodziejczyk – Przewodniczący Rady podziękował sołtysom za ich zaangażowanie, pracę na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i życzył wszelkiej pomyślności, dużo optymizmu, zdrowia i radości.

W dniach 23-24 marca 2018r. w Jesionce koło Rzeszowa w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena odbyła się dwudniowa konferencja z udziałem przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki, organizacji branżowych, ekspertów i naukowców wyznaczających kierunki rozwoju obszarów wiejskich. W Europejskim Forum Rolniczym 2018 uczestniczyli  przedstawiciele Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego: Członkowie Zarządu IRWŁ - Ewa Bednarek (Przewodnicząca Rady ds. Kobiet Wiejskich i ich Rodzin przy IRWŁ), Mariusz Cheba, Dariusz Kowalczyk oraz Donata Wrona (I zastępczyni przewodniczącej w Radzie ds. Kobiet Wiejskich i ich Rodzin) i Jerzy Kuzański - Dyrektor IRWŁ. Uczestnikami forum byli  m.in. Phil Hogan - Komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej, Krzysztof Jurgiel - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stephane Travelt - minister rolnictwa Francji, Pavel Sekac - wiceminister rolnictwa Czech, prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP.  Debata inauguracyjna skupiła się na dyskusji o bieżących wydarzeniach w europejskim rolnictwie. Podczas debaty został poruszony  temat priorytetów, założeń i propozycji zmian, jakie pojawiają się w kontekście nowej perspektywy budżetowej WPR. Była to też okazja do podsumowania wniosków płynących z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR oraz dyskusji nad rozwiązaniami pojawiającymi się w odniesieniu do przyszłego budżetu. Drugi dzień Forum skupił się na szeregu paneli z udziałem przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki oraz nauki, którym towarzyszył głównie temat nowych technologii i roli innowacji w podnoszeniu jakości produkcji.

Podczas Forum odbywała się także ekspozycja nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa, swoje produkty i usługi przedstawili m.in. dostawcy nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz lider branży nawozowo-chemicznej.

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych.

Inne

- Miesięcznik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego „W NOWEJ ROLI”  od marca 2016 r. w nowej odsłonie bezpłatnie trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Wzorem lat ubiegłych również  w tym roku rolnicy mogą  skorzystać z pomocy pracowników IRWŁ przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.                                 

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych   dla  rolników. W omawianym okresie  zostało udzielonych  ok. 50  porad. 

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl