Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za miesiąc styczeń 2024r.

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje opinie w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego poparł ogłoszony przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” protest w dniu 24 stycznia 2024 roku przeciwko niekorzystnym zmianom Wspólnej Polityki Rolnej. Protestujemy w trosce o przyszłość rolnictwa, zachowując pełną gotowość do konstruktywnego dialogu i współpracy nad rozwiązaniami, które będą korzystne dla środowiska i dla rolników. Więcej informacji na stronie 8-10.

W miesiącu styczniu 2024r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego odbył dwa posiedzenia, podczas których omówił trudną sytuację w rolnictwie, wydał opinie w sprawie przekształcenia gruntów rolnych na nierolne oraz podjął uchwałę w sprawie przyjęcia prowizorium budżetowego na rok 2024.

Zarząd IRWŁ na bieżąco monitoruje sytuację w rolnictwie i podejmuje działania kierując wnioski w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji do Krajowej Rady Izb Rolniczych i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dniu 11.01.2024r.  w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Poddębickiego i Opoczyńskiego Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski przesłał wnioski do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

Podjąć działania w sprawie zniesienia normy GAEC 8 - 4% udziału gruntów ornych, jako nieprodukcyjnych - ugorów lub o ponowną możliwość obsiewania tych ugorów (ugór z uprawą) w roku bieżącym. Rolnicy posiadający zwierzęta mają problem z wytworzeniem odpowiedniej ilości paszy poprzez nakaz zostawiania 4% ugorów w gospodarstwie.

Podjąć działania w sprawie uznania ekoschematu - wywóz i przykrycie obornika dla rolników z produkcją zwierzęcą, którzy zaznaczyli dany ekoschemat we wniosku obszarowym. Jest to pierwszy rok wdrażania, wielu rolników zapomniało złożyć oświadczenie o oborniku, mimo, iż wykonali zabiegi z obowiązującymi normami i przepisami.

Podjąć ponowne działania w sprawie wprowadzenia dopłat do sprzedaży zbóż, rzepaku, kukurydzy i mleka. Cena skupu tych produktów nie pokrywają kosztów produkcji.

Podjąć ponowną interwencję w sprawie Protokołów z szacowania szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych suszą w 2023r. Rolnicy informują, że oszacowane szkody nie są adekwatne do powstałych strat spowodowanych suszą. Różnica oszacowanych strat w tych samych uprawach na sąsiednich działkach wynosi 20-30%.

W dniu 11.01.2024r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Łęczyckiego,  Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza o rozpatrzenie i realizację  poniższych wniosków: 

Podjąć działania w sprawie  dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni.   Uzyskanie przez Konsorcjum SBT, nadzorowanego przez Grupę Viterra i CM  Holding A/S, kontroli nad Terminalem Zbożowym spowoduje istotne ograniczenie konkurencji na rynku przeładunku zbóż w terminalach morskich i na rynku eksportu zboża z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej poprzez umocnienie pozycji dominującej przez podmioty należące do Grupy Viterra. Kolejną niezwykle istotną sprawą jest możliwość ograniczenia sprzedaży zboża wyprodukowanego przez polskich rolników.

Podjąć działania w sprawie zakazu używania środków ochrony roślin na Obszarach Natura 2000. W propozycji Komisji Europejskiej przepisy projektu rozporządzenia SUR  przewidują całkowity zakaz stosowania środków ochrony roślin na tzw. obszarach wrażliwych, do których zalicza się obszary Natura 2000, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i inne obszary chronione.

W dniu 15.01.2024r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Kutnowskiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o rozpatrzenie i realizację poniższych wniosków:
1. Podjąć działania w sprawie uproszczenia zapisów agrotechnicznych przy ekoschematach.
2. Podjąć działania, aby w nowym naborze wniosków o wymianę pokryć dachowych dofinansowanie było również do powierzchni powyżej 500 m2 pokrycia dachu budynków gospodarczych.
3. Podjąć ponownie działania w sprawie zmniejszenia procentowego normy GAEC 6 do 60%. gruntów ornych.

W dniu 19.01.2024r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza                 z prośbą o podjęcie działań, by utrzymać ograniczenia handlu z Ukrainą w celu ochrony polskiego rynku rolnego. Ceny płodów rolnych (m.in. zbóż, kukurydzy, mleka) spadły poniżej kosztów produkcji. Jeżeli sytuacja się powtórzy sprzed roku, (tj. „zalewanie polskiego rynku produktami z Ukrainy”) to będzie tragiczne dla polskiego rolnictwa, ale także dla rolnictwa krajów sąsiadujących z Polską. Ukraina domaga się otwarcia rynku unijnego na ich produkty, które nie są wytwarzane zgodnie z normami unijnymi, do których są zobowiązani rolnicy w Europie. Dotyczy to m.in. stosowania środków ochrony roślin. Wobec powyższego IRWŁ prosi o interwencję w obronie polskiego rolnictwa.

W dniu 23.01.2024r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego z prośbą o interwencję w sprawie szacowania szkód z tytułu suszy w 2023r. Rolnicy zgłaszają problemy związane z szacowaniem szkód przez aplikację suszową w oparciu o mapy glebowe. Z kalkulacji i zestawienia wynika, że w większości przypadków starty nie przekraczają 30% średniej rocznej produkcji roślinnej, co nie jest adekwatne do rzeczywistych strat jakie ponieśli rolnicy i tym samym uniemożliwi im ubieganie się o pomoc na podstawie Informacji opublikowanej przez MRiRW na stronie internetowej w dniu 5.01.2023r. Aplikacja suszowa nie jest doskonała, gdyż zdarzają się przypadki, iż na sąsiednich działkach różnice w szacowaniu strat wynoszą 20-30% (na tym samym polu rosła kukurydza i ziemniaki - strata wyszacowana w kukurydzy na poziomie 46%, a w uprawie ziemniaka straty na poziomie 22%). Wobec powyższego wnoszę, aby  o pomoc mogli wnioskować producenci rolni, których straty nie przekroczyły 30% średniej rocznej produkcji roślinnej. 

W dniu 26.01.2024r. w  imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego mając na uwadze głosy rolników oraz banków, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi Czesława Siekierskiego z prośbą o interwencję w sprawie wejścia w życie zmian do ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Zmiany wprowadzone na mocy ustawy z dnia 14 kwietnia 223r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej polegające na stosowaniu wobec rolników, w zakresie prowadzonej przez nich działalności rolniczej, rozwiązań konsumenckich są dla banków nieuzasadnione. Po wejściu w życie nowych przepisów oferta kredytów dla rolników przedsiębiorców przestała być dostępna albo została bardzo ograniczona. Wobec powyższego IRWŁ prosi o przywrócenie elastycznego podejścia do finansowania działalności rolniczej. 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektów aktów prawnych  w sprawie:

- rozporządzenia w sprawie płatności dobrostanowej;

- wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027;

- ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa;

Posiedzenia Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W omawianym okresie odbyło się jedno posiedzenie Rady Powiatowej w Piotrkowie  w dniu 18.01.2024r. podczas którego członkowie Rady Powiatowej omówili m.in. trudną sytuację  w rolnictwie, wydali opinię w sprawie przeznaczenia gruntów rolnych na nierolne.                                 

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 5 stycznia 2024roku w Starostwie Powiatowym  w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Radę Powiatową IRWŁ powiatu piotrkowskiego na prośbę rolników z  gminy Wolbórz z Zarządem KŁ „Bielik” w Babach, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim, przedstawicielami ZO PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, przedstawicielami Starostwa Powiatowego, rolnikami z gminy Wolbórz oraz delegatami IRWŁ w Piotrkowie Trybunalskim.

Spotkanie  miało na celu wypracowanie wspólnego rozwiązania w związku z  zgłoszeniami rolników z gminy Wolbórz z prośbą o interwencję do KŁ „Bielik” w Babach dotyczącą dużych strat wyrządzanych przez zwierzynę łowną w uprawach rolniczych na terenach odwodu łowieckiego nr 180 „Bielik” Baby.

 W dniu 9.01.2024r.  odbyło się posiedzenie sprawozdawczo-wyborcze Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich VII kadencji przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych, podczas którego wybrano Przewodniczącą, dwie zastępczynie Przewodniczącej oraz Prezydium Rady. Z ramienia IRWŁ uczestniczyła pani Ewa Bednarek oraz pani Iwona Mamzer.

W dniu 12.01.2024r. odbyło się I posiedzenie Rady ds. Młodych Rolników przy Krajowej Rady Izb Rolniczych, która jest ciałem doradczym Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych. Celem Rady jest w szczególności  aktywizacja osób młodych na obszarach wiejskich,  dokonanie analizy przepisów dotyczących wsparcia młodych rolników oraz tworzenie propozycji rozwiązań ułatwiających osobom młodym rozpoczynanie i prowadzenie działalności rolniczej. Z ramienia IRWŁ uczestniczył pan Bartosz Kornacki – członek Rady Powiatowej IRWŁ w Zduńskiej Woli. 

W dniu 14 .01.2024r. podczas X Ogólnopolskiej Wystawy Królików Rasowych-  Członek Zarządu IRWŁ- Grzegorz Antoniewski  wręczył puchary dla finalistów.

W dniu 14.01.2024r. w Widawie odbyło się spotkanie noworoczne środowisk rolniczych.

W spotkaniu uczestniczyła z ramienia IRWŁ Pani  Iwona Mamzer, Pan  Rafał Pokorski, Pan Jacek Nowicki – członkowie Rady Powiatowej IRWŁ powiatu łaskiego.

W dniu 24.01.2024 r. z inicjatywy Rady Powiatowej IRWŁ w Brzezinach w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Brzezinach odbyło się szkolenie rolników z terenu powiatu brzezińskiego w zakresie stosowania środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu naziemnego do stosowania środków, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie.

Z inicjatywy Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu odbyło się 5 szkoleń  chemizacyjnych dla rolników  w Warcie, Włyniu, Słomkowie Suchym, Jakubcach. 

W dniu 25.01. 2024r. odbyło się kolejne posiedzenie Łódzkiego Zespołu PDO  w Walewicach. Podczas posiedzenia członkowie m.in.  ustalili Listę odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa łódzkiego na rok 2024 dla roślin ozimych i jarych. Z ramienia IRWŁ  uczestniczył Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Zgierzu – Jerzy Kuzański oraz członek Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie- Włodzimierz Jaworski.

W dniu 31.01.2024r. w Walewicach odbyło się szkolenie na temat: „Przydatności odmian soi do uprawy w warunkach glebowo-klimatycznych na obszarze Polski i ich wykorzystanie  w przetwórstwie paszowym”. W szkoleniu uczestniczyli członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie  (Andrzej Górczyński – Przewodniczący Rady Powiatowej, Włodzimierz Jaworski i Konrad Olejniczak) oraz pracownik IRWŁ pani Magdalena Studzińska.

Inna działalność IRWŁ

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ.

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                                              

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl  oraz FB Izby https://www.facebook.com/IzbaRolniczaWojewodztwaLodzkiego?locale=pl_PL