Część merytoryczna
Niewątpliwie ważnym wydarzeniem w miesiącu czerwcu 2024r. było posiedzenie II/VII Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, które odbyło się w dniu 10 czerwca 2024r. w sali konferencyjnej w siedzibie IRWŁ w Łodzi przy ulicy Beskidzkiej 124. W posiedzeniu Walnego Zgromadzenia uczestniczyli Przewodniczący i Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ z całego województwa łódzkiego oraz przedstawiciele instytucji rolniczych. Członkowie II/VII Walnego Zgromadzenia IRWŁ podjęli następujące wnioski, które w dniu 12.06.2024r. zostały wysłane do Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.
Podjąć działania w sprawie zwiększenia dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany z uwagi na znaczny wzrost cen materiału siewnego.
Podjąć ponownie działania w sprawie przywrócenia stawki za dopłaty bezpośrednie i uzupełniające do kwoty 180 euro za hektar.
Podjąć działania mające na celu ogłoszenie nowego naboru wniosków dla rolników na zakup i montaż silosów.
Podjąć działania w sprawie zniesienia wydawania zaświadczeń przez lekarzy weterynarii dotyczącego stwierdzenia porodu bliźniaczego u bydła. Zaświadczenia zastąpić oświadczeniem rolnika.
Podjąć działania mające na celu wznowienie obowiązku paszportowania zwierząt, co pozwoli na uniknięcie zamieszania przy przemieszczaniu się zwierząt. Zasadnym byłoby umożliwienie pobrania i wydrukowanie paszportu przez aplikację.
Podjąć działania mające na celu przejście na emeryturę rolników w wieku dla kobiet 55 lat i w wieku 60 lat dla mężczyzn.
Podjąć działania mające na celu zniesienie minimalnej liczby punktów w Ekoschemacie.
Podjąć ponowne działania w sprawie wydłużenia terminu dopłaty do zbóż.
Podjąć działania w sprawie aktualizacji cen skupu produktów rolnych na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przy szacowaniu szkód w uprawach brane są ceny ze strony MRiRW, które są nieaktualne, co naraża rolników na duże straty przy wypłacie odszkodowania.
Podjąć działania mające na celu rozszerzenie art. 126 ustawy o ochronie przyrody poprzez wpisanie do katalogu zawartego w tym przepisie m.in. żurawi i śmieszek. Pozwoli to na ubieganie się o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych przez ww. ptactwo.
Podjąć działania mające na celu obniżenie składki opłacanej przez izby na Krajową Radę Izb Rolniczych z 6% do 4%. kwoty z tytułu odpisu od dochodów, o których mowa w art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14.12.1995r. o izbach rolniczych (tj. Dz.U. z 2022 poz.183). Opłacanie składki w wysokości 6% jest dużym obciążeniem dla budżetu IRWŁ.
Podjąć działania mające na celu przyznanie świadczenia pieniężnego miesięcznego do emerytury z tytułu pełnienia funkcji członka izby rolniczej dla osób, które pełniły tę funkcję, przez co najmniej dwie kadencje i osiągnęły wiek emerytalny.
W drugiej części obrad członkowie Walnego Zgromadzenia udzielili absolutorium Zarządowi za rok 2023, przyjęli sprawozdanie z działalności statutowej oraz finansowej za rok 2023 oraz budżet IRWŁ na rok 2024. Utworzono również Komisję Problemową ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, i zatwierdzono skład organu doradczo-opiniodawczego Rady ds. Kobiet Wiejskich i ich rodzin.
Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje opinie w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.
W dniu 21.06.2024r. odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, podczas którego członkowie omówili sytuację w rolnictwie oraz działania podejmowane przez IRWŁ.
W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektów aktów prawnych w sprawie:
- uwagi do rewizji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą – przywrócić cła na produkty z Ukrainy;
- rozporządzenia MRiRW zmieniające rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania;
- rozporządzenia MRiRW w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszącyh podróżnym;
- ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich;
- rozporządzenia MRiRW zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „ Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020;
- rozporządzenia MRiRW zmieniające rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 2.Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzenia do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 oraz wysokości tej pomocy;
- rozporządzenia MRiRW zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego PROW na lata 2014-2020;
- projekt zmian do Wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027 dla interwencji w sektorze owoców i warzyw;
- rozporządzenia MRiRW zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia dla mikromałych i średnich przedsiębiorstw na wykonanie działalności w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury w ramach KPOiZO;
- ustawy o specjalnych strefach rolniczych;
- ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych;
- rozporządzenie MRiRW zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków uznawania gruntów za kwalifikujące się hektary;
- rozporządzenia MRiRW zmieniające rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania w wypłaty płatności ekologicznych w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027;
- poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy- Prawo zamówień publicznych;
- ustawy o zdrowiu zwierząt;
- nowelizacji rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu środowiska w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027;
Posiedzenia Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego
W omawianym okresie odbyło się 8 posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 5.06.2024r. powiatu poddębickiego, w dniu 7.06.2024r. powiatu bełchatowskiego – wyjazdowe podczas Dnia Pola w Sulejowie, w dniu 11.06.2024r. powiatu tomaszowskiego i zgierskiego (wyjazdowe podczas dnia Pola w Lućmierzu) dniu 12.06.2024r. powiatu rawskiego, w dniu 13.06.2024r. powiatu łęczyckiego i zgierskiego w dniu 26.06.2024r. powiatu zduńskowolskiego) podczas których członkowie Rady Powiatowej omówili m.in. trudną sytuację w rolnictwie a przedstawiciele instytucji sektora rolnego obecni na posiedzeniach przedstawili najważniejsze informacje dla producentów rolnych m.in. z zakresu ubezpieczeń upraw rolnych, z zakresu przepisów dotyczących poruszania się po drogach pojazdów rolniczych w tym ciągników z przyczepą i kombajnów, oraz wymogów i zagrożeń przewozu nawozów mineralnych własnym transportem. Podjęte wnioski zostały przekazane do rozpatrzenia do Zarządu IRWŁ. Również członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w Rawie Mazowieckiej wydali opinię sprawie przekształcenia gruntów rolnych na nierolne oraz gruntów leśnych na nieleśne. Natomiast członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w Tomaszowie Mazowieckim wydali opinie w sprawie przekształcenia gruntów rolnych na nierolne. Członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w Zduńskiej Woli wydali opinię na wniosek KOWR-u.
Targi, konferencje, spotkania
W dniu 1 czerwca 2024 r. OSP i KGW Kamostek zorganizowali Dzień Dziecka, w którym wzięło udział ponad 100 dzieci z terenu Gminy Sędziejowice. Wydarzenie było wsparte przez Prezesa IRWŁ - Bronisława Węglewskiego oraz Radę Powiatową IRWŁ Powiatu Łaskiego
W dniu 5 czerwca 2024 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi odbyły się rozstrzygnięcia etapów wojewódzkich dwóch konkursów: V Ogólnopolskiego Konkursu Dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pt. „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”, nad którym honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wzorem lat ubiegłych również w tym roku Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego była współorganizatorem i fundatorem nagrody dla laureata. Więcej informacji na stronie 14.
W dniu 12 czerwca 2024r. w siedzibie KOWR w Warszawie - członek Zarządu Grzegorz Antoniewski uczestniczył w spotkaniu z Dyrektorem Generalnym KOWR oraz Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych na temat zagospodarowania nieruchomości rolnych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dyskusja skoncentrowana była na współpracy izb rolniczych z KOWR, tworzeniu ośrodków produkcji, naliczaniu wysokości czynszów dzierżawnych oraz zarządzaniu nieruchomościami powracającymi do ZWRSP. Również poruszono kwestię konieczności organizacji przetargów ofertowych.
W dniu 21 czerwca 2024r. w ramach współpracy IRWŁ ze szkołami rolniczymi przedstawiciele IRWŁ uczestniczyli w zakończeniu roku szkolnego m.in. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach. Wśród zaproszonych gości był Pan Adam Nowak Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prezesa IRWŁ Pana Bronisława Węglewskiego w uroczystości reprezentował Marek Krawczyk Delegat Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łaskiego. Natomiast w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie z ramienia IRWŁ uczestniczył członek Zarządu IRWŁ – Grzegorz Antoniewski.
W dniach 22-23 czerwca 2024r. na terenie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach miała miejsce XII Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego i XXIV Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Targi Rolne „W sercu Polski”. W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego puchary Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wręczył Pan Krzysztof Wróbel – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Wieluniu. Natomiast na terenie Wystawy Rolniczej zwiedzający mogli obejrzeć maszyny, urządzenia do produkcji rolnej oraz skorzystać z fachowego doradztwa. Na terenie Wystawy swoje stoisko miała również Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, na którym odwiedzający mogli skorzystać z fachowego doradztwa oraz pobrać prasę rolniczą.
W dniach 29-30 czerwca 2024r. w Buczku odbyło się VIII Krajowe Święto Truskawki. Jak co roku przygotowano wiele atrakcji. Zmagania w szypułkowaniu truskawek na czas, rzutach truskawkami do celu, wyścigu w łubiankach czy rozgrywki sportowe, pokazy twórczości artystycznej oraz występy muzyczne to tylko nieliczne z truskawkowych atrakcji, które w tym roku przygotowali organizatorzy. Podczas wydarzenia w dniu 29.06.2024r. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zorganizowała „Piknik Truskawkowy” sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, którego celem była promocja spożycia owoców i warzyw oraz ich przetworów wśród konsumentów. Również odbyły się konkursy dla dzieci i dorosłych.
Z inicjatywy Rad Powiatowych IRWŁ odbyły się 2 szkolenia rolników na terenie powiatu pabianickiego w zakresie stosowania środków, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie.
Inna działalność IRWŁ
- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ.
- Wzorem lat ubiegłych również w tym roku rolnicy mogą skorzystać z pomocy pracowników IRWŁ przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie i dopłaty do materiału siewnego.
- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.
- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych dla rolników.
Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl oraz na FB Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.