IRWŁ do KRIR w sprawie cen jabłek

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników – sadowników Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski przekazał pismo do Wiktora Szmulewicza - Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbią o podjęcie działań mających na celu zbadanie cen jabłek oraz sposobu ich ustalania przez sieci  marketowe, podmioty skupowe. Markety wymuszają na sadownikach sprzedaż jabłek po bardzo niskich cenach, często poniżej kosztów produkcji. Występuje duża rozbieżność między cenami uzyskiwanymi przez sadowników a na półkach sklepowych. To nie sadownik dyktuje wysokie ceny, ale markety, podmioty skupowe. Taka sytuacja w konsekwencji doprowadzi do bankructwa gospodarstwa sadownicze. W związku z tym zasadne jest wprowadzenie minimalnej ceny gwaratnowanej na płody rolne o co Izba Rolnicza Województwa Łodzkiego wnioskowała wielokrotnie.