IRWŁ do KRIR w sprawie pomocy dla hodowców świń

Do Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wpływają od rolników sygnały w sprawie odmownych decyzji, które otrzymują z  Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działania pn. „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.

Powodem odmowy pomocy jest niespełnienie przez nich wymogu, że w przypadku, gdy grunty orne stanowią mniej niż 10 hektarów, to we wnioskach złożonych w 2021 r. i 2022 r. powinny zostać zadeklarowane, co najmniej dwie różne uprawy. Uprawa główna w tych latach nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych. Kiedy rolnicy wypełniali wniosek obszarowy w 2022 roku, to aplikacja obsługująca wnioski nie informowała wielu producentów o przekroczeniu powierzchni głównej uprawy powyżej 75%. Tym bardziej, że gospodarstwa te były zwolnione z obowiązku dywersyfikacji upraw oraz obszarów proekologicznych (EFA). O powyższym błędzie informowani byli jedynie producenci zgłaszający powierzchnię powyżej 10 hektarów gruntów ornych. Dlatego też, odmowę przyznania wparcia można uznać za nieuzasadnioną  w związku z powołaniem się na przepisy działające wstecz, o których rolnicy nie mieli świadomości w momencie składania wniosków w latach 2021-2022.

Wobec powyższego w imieniu Zarządu IRWŁ, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza z prośbą  o ponowne podjęcie działań, aby hodowcy świń otrzymali pomoc.