IRWŁ do KRIR w sprawie ptasiej grypy

Dyrektor Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Jerzy Kuzański w imieniu Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski i całego Zarządu IRWŁ skierował stanowisko Zarządu IRWŁ do Witora Szmulewicza - Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o interwencję:

Szanowny Panie Prezesie,

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wyraża zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się choroby ptasiej grypy. W województwie łódzkim stwierdzono  już  w 2021 roku 5 ognisk HPAI (kilka ognisk w 2020 roku). Pomimo reżimu sanitarnego, ta choroba dalej się rozprzestrzenia i doprowadza w konsekwencji do dużych strat w gospodarstwach. Ponadto  hodowcy zgłaszają problem, że zakłady ubezpieczeniowe nie chcą  podpisywać umów ubezpieczeniowych na wypadek zdarzeń, jakim jest epidemia.  Wobec powyższego proszę o podjęcie działań mających na celu uruchomienie pomocy dla hodowców drobiu oraz możliwości zawarcia umów ubezpieczeniowych.