IRWŁ do KRIR w sprawie spadku cen zbóż

Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski w imieniu Zarządu IRWŁ skierował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza z informacją, że do Biur Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wpływają wnioski od rolników w sprawie spadku cen zbóż, rzepaku  i kukurydzy,  osiągające w przypadku pszenicy – 1200 zł za tonę, a za pszenżyto 1050 zł i w przypadku rzepaku to 2400 zł za tonę.

Na istniejącą sytuację na krajowym rynku zbóż ma wpływ import zboża z Ukrainy. Rolnicy alarmują, że zboże z Ukrainy nie idzie na tranzyt, ale zostaje w Polsce i ukraińskiego zboża mamy ogromne ilości.

Rolnicy są bardzo zaniepokojeni tą sytuacją, gdyż zmuszeni są sprzedawać zeszłoroczne zbiory po niższych cenach niż po żniwach, aby dokonać zakupów na wiosnę środków produkcji rolnej (nawozy, środki ochrony roślin). Prosimy o interwencję ww. sprawie i szybkie uszczelnienie przepływu przez Polskę tranzytu zbóż z Ukrainy i wprowadzenie cła na zboża i kukurydzę z Ukrainy.