IRWŁ do KRIR w sprawie spadku cen zboża, rzepaku i mleka

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ skierował pismo do Wiktora Szmulewicza Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, w związku z licznymi sygnałami od rolników, z prośbą o ponowne podjęcie działań w sprawie spadku cen zbóż, rzepaku i mleka. Obecnie cena pszenicy waha się między 850,00 zł  a 950,00 zł za tonę, rzepaku -  2.200 zł/tonę,  za litr mleka rolnik otrzymuje 1.84 zł.  Wielu rolników zakupiło silosy, bo minister rolnictwa mówił, żeby nie sprzedawać zboża. Obecnie rolnicy zostali z silosami pełnymi zboża.  Ponadto wnioskuję,  aby w ramach ekoschematu  wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin, powinno być zgłaszane tylko i wyłącznie przez oświadczenie rolnika dołączone do wniosku. Natomiast jeśli chodzi o uproszczony system uprawy, działanie to powinno dotyczyć uprawy w plonie głównym w roku składania wniosku. W związku z tym w 2023 roku  wypadają z tego ekoschematu uprawy ozime.